• cytomegália

    Dobrý deň pán Záhumenský,
    Minulý týždeň som porodila dievčatko, ale zistili jej cytomegáliu - infekciu, vraj som ju musela prekonať aj ja počas tehotenstva, lenže neviem kedy. Bola som chorá - angína liečená antibiotikami- v 14tt. a raz som prechladla, ale to mi prešlo bez nasadenia liekov. Chcela som sa len spýtať, ako sa tento vírus prenáša a prejavuje? A aké kroky mám podniknúť pred ďalším tehotenstvom, lebo by sme chceli ďalšie dieťa tak za 2 - 3 roky. Tak mám obavu, aby sa niečo také nestalo znova. Ako sa mám preliečiť a ochrániť pred týmto vírusom?
    Ďakujem za odpoveď.

    Dobrý deň,
    cytomegália je veľmi zložitý problém. Ide o vírusovú infekciu, pomerne častú, ktorá sa veľmi často nijako neprejaví. V tehotnosti v niektorých prípadoch može napadnúť plod a sposobiť jeho ochorenie. Avšak riziko je pomerne malé, preto sa nerobia žiadne preventívne opatrenia. Rád by som Vás utešil, že ak ste už CMV mala, že Vám znovu nehrozí, ale žiaľ sú prípady aj opakovaných infekcii. Riziko je však úplne minimálne. Preliečiovať sa nemusíte, vírus už zrejme nemáte v tele.