• Bolestivá menštruácia akoby som každý mesiac opäť rodila

    Dobrý deň. Mám taký problém, že pri každej menštruácii mám v prvý, niekedy aj druhý deň veľké tlaky a bolesti zospodu ako keď sa tlačí hlavička pri pôrode. Nedá sa mi dlho stáť, musím sedieť alebo ležať vtedy ma to nebolí.(Samozrejme to je pri 2 deťoch málokedy možné tak v najhorších chvíľach užívam ibalgin, ktorý mi odporučila moja gynekologička, keďže som dojčila) Tieto bolesti som dostala 1 krát pri mojej prvej menštrácii od pôrodu a to 6 mesiacov po mojom 1 pôrode v 04/2005. Gynekologička mi robila vyšetrenia ale nič nezistila. Povedala, že moje telo si pri krvácaní pravdepodobne stále myslí, že rodím a preto mám tie bolesti. Vraj to zmizne keď prestanem dojčiť. Neprestalo, dokonca sa k tomu pridali i normálne menštr. bolesti, takže sa mi už nedalo ani sedieť ani ležať a teda keď ma to chytilo v noci tak ani spať.Tabletky nerada užívam, len keď musím alebo mám veľké bolesti.
    Teraz som po 2 pôrode. Po 2 mesiacoch od pôrodu (01/2008) som dostala menštruáciu a opäť s tými "pôrodnými" tlakmi (zatiaľ ešte nie s tými neznesiteľnými bolesťami ako predtým). Prosím vás, viete mi povedať prečo sa mi to robí a opakuje? Či ste sa s tým stretli? Či tie bolesti budem mať už stále, či sa s tým dá niečo robiť? Existuje na to nejaká liečba?Ďakujem za odpoveď. Zuzka zo Žiliny

    Dobrý deň,
    pri menštruácii sa vylučujú prostaglandíny, ktoré sposobujú kontrakcie maternice podobne ako pri porode, maternica sa sťahuje a vytláča menštruačnú krv. Možu byť pri tom rovnaké bolesti ako pri porode.
    Mám pre Vás dve možnosti.
    Najideálnejšou možnosťou je nasadiť si hormonálnu antikoncepciu, ktorá zabráni tvorbe prostaglandínov a tým Vás zbaví obtiaží.
    Druhá možnosť je nasadiť si ibalgin ale začať ho užívať 3 dni pred plánovaným začiatkom menštruácie denne 400 mg a užívať ho až do konca menštruácie. Bolesti by nemali prísť.