• utrogestan

    chcela by som vas poprosit objasnit trosku ako zhruba funguje liecba progesteronom.mam 4-rocnu dcerku a s partnerom by sme chceli dalsie dietatko.problem vsak bol,ze moja inak donedavna pravidelna menstruacia mi prestala chodit.teda presnejsie,od januara do maja som absolutne nemala menstruaciu,nakoniec spontanne prisla koncom maja a potom dalsi mesiac normalne po 29dnoch.moja gynekologicka tu v spanielsku mi urobila hormonalny profil a skonstatovala,ze mam nedostatok progesteronu.predpisala mi ho v tabletach Utrogestan 200 s tym,ze ho budem uzivat vzdy 10dni na 18.den od prveho dna menstruacie a cyklus by sa mal upravit.znamena to,ze by potom nemal byt/teoreticky/problem s pocatim?niekde som ale citala aj to,ze je to dvojsecna zbran,lebo vraj sa tieto lieky uzivaju aj na udrzovanie prvy trimester,cize sa moze stat,ze sa uchyti aj poskodeny plod...?
    vopred dakujem za vasu odpoved a prajem prijemny den.

    Dobrý deň,
    za niektorých situácii, z ktorých najčastejšiou je zmena hmotnosti v zmysle obezity alebo stačí aj nadváha sa naruší hormonálna situácia v tele, zvýšia sa estrogény a nedochádza k ovulácii. Situácia je pomerne komplikované, ale pri dodaní progesterónu sa v niektorých situáciách podarí upraviť sekréciu hypofyzárnych hormónov a može ovulácia prísť. NIe vždy to zafunguje niekedy je nutné ovuláciu vyvolať inými liekmi.
    Poškodený plod sa potratí aj pri utrogestane, pretože nízke gestagény nie sú príčinou potratu ale len ukážkou poškodenia.