• Znížená hodnota AFP

    Dobrý deň, prosím Vás o radu. Mám 38 rokov, mám zdravú päťročnú dcérku. Momentálne som tehotná v 16tt. V 14tt a 4 deň /podľa uzv/ mi bola odobratá krv na AFP. Výsledky MS-AFP 21.70 iu/ml : 1.12 MoM hodnota total hCG 102.8 iu/ml : 2.88 MoM. Skríning pozitívny.: zvýšené riziko M.Down 1:40.
    Poznámka : výsledné riziko M.Down je vyššie než riziko iba vzhľadom k veku matky.
    V utorok mám ísť na genetiku, myslím, že s amniocentézou súhlasiť nebudem -v našej rodine ani v manželovej nie sú žiadne genetické poruchy. Preto by ma zaujímalo, či je ešte nejaká iná možnosť na zistenie, či je dieťatko zdravé. Pevne verím, že je.
    Ďakujem.

    Dobrý deň,
    máte riziko, že dieťa bude mať Downov syndróm 1:40 čo je veľmi vysoké riziko. I keď existujú ultrazvukové markery, ktoré by mohli teoreticky znížiť alebo zvýšiť riziko, u tak jasnej pozitivity je zbytočné ich robiť.
    Osobne Vám radím amniocentézu, ste stará rodička (38 rokov) a máte pomerne vysoké riziko, negatívna rodinná anamnéza to riziko neznižuje.
    Na druhej strane, však ak ste ochotná sa postarať aj o tak závažne choré dieťa, a i pri pozitívnom náleze nechcete ukončiť tehotnosť, na amniocentézu nechoďte.