• Cytológia

    Dobrý deň. Čaká má peventívna prehliadka. Chcela by som sa opýtať na Váš názor na rozšírenú cytológiu. Mám síce Dôveru, ale moja gynekologička nie je zmluvný partner, preto by som si za to doplácala. Odporúčate priplatiť si? Alebo je to len taký "reklamný trik"? Mám 36 rokov a doteraz som nemala žiadne zistenia v rámci bežnej cytológie.
    Vďaka

    Dobrý deň,
    zrejme sa jedná o tzv. LBC cytológiu. Pri tejto metóde sa berie ster z krčka kefkou a kefka sa potom namočí do špeciálneho roztoku. V laboratóriu potom roztok dajú do centrifúgy a vyextrahujú z neho bunky. Výhoda tohto vyšetrenia je tá, že má menej často nereprezentatívne výsledky, pretože bunky sa zachytia vždy a menej často sú nesprávne odobrané. Zároveň je možné touto metódou vyšetriť aj prítomnosť HPV vírusu v materiály, prípadne aj iných patogénov.