• Cytológia

    Dobrý večer pán doktor, chcela by som sa Vás spýtať či cytologicke vysetrenie krcka maternice konvencnou metodou je dostatočne spoľahlivé. Mám na krčku ranu, ktorá môže byť spôsobená pôrodom. Bola som u iného doktora ako u svojho obvodného gynekológa a od neho som prvý krát počula, že tam mám dosť veľkú ranu. Plánujeme druhé dieťa ale chcela by som si byť istá, tak neviem či si mám dať kvoli rane spraviť aj cytológiu druhou metódou lebo podstúpiť ešte iné vyšetrenia. Výsledky cytológie sú:
    Bez intraepitelových zmien a malignity
    STER: Uspokojivý - bunky TZ prítomné, Er++
    INÉ ZMENY: reaktívne bunkové zmeny , metaplázia vrátane nezrelej
    MIKROBIÁLNY OBRAZ: Döderlein
    HORMONÁLNY STAV: Je v súlade s anamnézou
    Ďakujem

    Dobrý deň,
    rana na krčku po pôrode nemá nič spoločné s nálezom na cytológii. Poranenie krčka nie je rizikovým faktorom vzniku rakoviny, a cytológia stanovuje iba riziko vzniku rakoviny krčka maternice a zmien, ktoré tomuto ochoreniu predchádzajú. Nie je potrebné postupovať iné cytologické vyšetrenie.