Gynekologicko-pôrodnícka poradňa gynekológa Jozefa Záhumenského

Gynekologicko-pôrodnícka poradňa gynekológa Jozefa Záhumenského
16,934 otázok

Na vaše otázky týkajúce sa pôrodníctva a gynekologických  problémov odpovedá  Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH., prednosta II. Gynekologicko-pôrodníckej kliniky LFUK a UNB , Fakultná nemocnica Ružinov, Bratislava.

 

Poznámka: Poradne odborníkov nemôžu v plnom rozsahu nahradiť osobnú návštevu lekára či priamu intervenciu odborníka.

Sponzor poradne: Gynekologicko-pôrodnícka poradňa gynekológa Jozefa Záhumenského
 • dovolenka

  , Autor: Registrovaný používateľ

  Dobrý deň,
  uvedomujem si, že možno môj problém je oproti ostatným banálny, ale predsa. V dňoch 15.9.- 26.9.2011 idem s priateľom na dovolenku. Poslednú normálnu menštruáciu som mala 3.8.2011, čiže ďalšia mi mala prísť 31.8.2011, čo by bolo úplne v pohode, do dovolenky by som stihla odkrvácať, avšak mne zvykne menzes meškať niekedy aj 14 dní. ta som sa chcela poistiť a išla som na sono, kde mi lekárka videla dominantný folikul, ale nevedela povedať, či a kedy dozrie a budem mať ovuláciu, to bolo minulý štvrtok, čiže 18.8.2011 a tak sme to poistili a pichla mi agolutín. čiže som mala tú menštruáciu teoreticky dostať normálne podľa cyklu. ale ja som začala krvácať už včera, 22.8., nerozumiem tomu a vlastne ani neviem, čo teraz, aby som sa vyhla menštruácií na dovolenke. ak by som rátala, že je to normálne menštruácia, tak ďalšiu by som mala dostať práve na dovolenke. môžete mi poradiť ako sa jej mám vyhnúť? a najlepšie tak, aby som nemusela celú dovolenku brať Norethisteron alebo nejaký podobný hormón? resp. prečo som začala krvácať už 4. deň, po injekcií?

  Ďakujem.

  Odpovedá: Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH.

  Dobrý deň,
  myslím, že to nebol úplne nalepší nápad. Podaním Agolutinu sa zvýšila hladina gestagénov, po jeho rozložení klesa a vy ste začala krvácať. Miesto Agolutinu ste mala radšej brať niekoľko dní gestagény kontinuálne (napríklad Duphaston, Proveru) a vysadiť pred menštruáciou. Alebo najlepšie, nemalo sa podať nič.
  Teraz už Vám neviem poradiť, lebo nie je jasné, ako dlho budete krvácať, či Vaše žlté teliesko zanikne, alebo bude udržovať nejakú hladinu gestagénov až do konca cyklu.
  Asi by bolo najlepšie nechať to teraz tak, a od nejakého 5.9.2011 začať brať Norethisteron 2x1 tbl až do konca dovolenky.

Podobné otázky

 • Materska dovolenka

  , Autor: Registrovaný používateľ

  Dobrý deň chcem sa spítat som v 30 týždni na sone povedali ze je otocení zadočkom a vahu 1090 kg. Doteraz som nemala ziadne problemi ale teraz ma boli pod bruchom.Este chodim do roboty ale necítim sa uz dobre. co vy na to je vsetko v poriadku?

  Odpovedá: Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH.

  Dobrý deň,
  v 30. týždni je ešte cez 20% plodov zadočkom, ničomu to nevadí a plod sa ešte pravdepodobne otočí. Váha sedí týždňu. Ak máte bolesti, je potrebné vyšetrenie.

 • Tehotenstvo a dovolenka

  , Autor: Registrovaný používateľ

  Dobrý den, mozete mi poradit prosim, prave som zistila ze som tehotna posledna menstruacia 24.6. a 28.8. máme ist na dovolenku autom do Talianska nedaleko Bibione, je to druhe tehotenstvo uz mam 2 rocnu dcerku mam 30 rokov myslite ze by sme tu dovolenku mali radsej odlozit to budem asi v 8 tyzdni. dakujem

 • more a otehotnenie

  , Autor: Registrovaný používateľ

  dobry den p. doktor myslite si ze dovolenka pri mori prospeje otehotneniu a ma dobry vplyv zmena prostredia, napr. celkovo na organizmus a na spermie ?? / morska voda,iny vzduch /
  dakujem

  Odpovedá: Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH.

  Dobrý deň,
  každá duševná pohoda má blahodarný vplyv na otehotnenie. Ale hlavne prosím Vás nemyslite na to príliš a nenúťte sa k sexu iba kvoli ovulácii a tak. Užite si to a normálne Vám závidím.

 • penetrácia

  , Autor: Registrovaný používateľ

  Dobrý deň, chcela by som sa Vás opýtať. Mám 20 rokov, málo skúseností a dosť netradičnú otázku, no rada by som sa uistila. Je pravda, že po penetrácii by sa "čerstvá nepanna" nemala hneď na druhý deň kúpať v bazéne alebo niekde vo vodne nádrži, kvôli tomu, že ľahko nachytá infekciu alebo nejaký zápal?
  ďakujem vopred za odpoveď:)

  Odpovedá: Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH.

  Dobrý deň,
  veľké percento panenstiev zaniklo práve v stanoch na dovolenkách a splavoch. A príjemná kúpačka na naháča potom v jazere iba doplní romantiku danej chvíle a my gynekologovia nemáme právo ani dovod Vám to zakazovať :)

 • dovolenka a otehotnenie

  , Autor: Registrovaný používateľ

  dobrý den p.doktor, opäť vás prosím o radu,manželovi aj mne nasadili na tie bakterie ATB, bol to len diskretny nalez a potom by to malo byť OK, teda dúfame./ciprofloxacín250 mg, 20 tbl.
  zaujímalo by ma aký máte názor, kedže máme už vyplatenú dovolenku k moru, na mesiac júl, či odložiť otehotnenie, alebo to nie je správne, takto si to plánovať, nakoľko som po 2 potratoch a ten posledný bol v januári,alebo sa nechrániť a nechať nato na osud, či by som v prípade otehotnenie mohla letieť, alebo je to riziko, kedže som 2 krát potratila
  dakujem za váš názor a prajem pekný den

  Odpovedá: Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH.

  Dobrý deň,
  nechajte to na osud, ten vie najlepšie, čo s našou budúcnosťou. Užite si dovolenku a uvídíte, že úspešne otehotniete pred ňou alebo na nej.