• Toxoplazmoza - dodatok

    Dobry den pan Doktor, dnes som Vam posielala spravu ohladom toxoplazmozy. v zavere som Vas poprosila o Vas nazor na to, ze testy na toxo by mali byt zrusene. Ospravelnujem sa, teraz som si precitala co ste presne napisali a bolo to: "podľa posledných štúdii je testovanie na toxoplazmózu zbytočné. V čechách sa napríklad nerobí a je to rozumné. " Viete mi teda prosim povedat, preco a podla akych studii su testy na toxo zbytocne? dakujem Andrea

    Dobrý deň,
    na skríningové testy sú kladené niektoré požiadavky - testy musia byť neškodné, reprodukovateľné, choroba musí byť potom ovplyvniteľná a hlavne musí sa vyskytovať v určitom zastúpení v testovanej populácii.
    Akútna toxoplazmóza v gravidie je tak strašne zriedkavá, že uvedené kritériá nesplňuje. To však neznamená, že sa nevyskytuje, ale prevalencia v populácii je tak nízka, že skríning je neefektívny, preto ho niektoré krajiny zrušili.