Gynekologicko-pôrodnícka poradňa gynekológa Jozefa Záhumenského

Gynekologicko-pôrodnícka poradňa gynekológa Jozefa Záhumenského
17,927 otázok

Na vaše otázky týkajúce sa pôrodníctva a gynekologických  problémov odpovedá  Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH., prednosta II. Gynekologicko-pôrodníckej kliniky LFUK a UNB , Fakultná nemocnica Ružinov, Bratislava.

 

Poznámka: Poradne odborníkov nemôžu v plnom rozsahu nahradiť osobnú návštevu lekára či priamu intervenciu odborníka.

Sponzor poradne: Gynekologicko-pôrodnícka poradňa gynekológa Jozefa Záhumenského
 • Otazka

  , Autor: Registrovaný používateľ

  Dobry den.Chcela by som sa opytat ci borelioza je nebezpecna iba v priebehu tehotenstva.Kedze pred par rokmi som mala kliesta tam dole pod ochlpenim.Samozrejme som si ho vsimla az neskor kedze bol pod ohlpenim.Vyberala sim si ho sama pomocou oleja.Teda chcem sa opytat moze aj to robit neaku komplikaciu pri otehotneni kedze bol na takom mieste na akom bol?Alebo su solezite testy ci som vobec borelizu prekonala?Dakujem

Podobné otázky

 • bolesti

  , Autor: Iba Ja

  Dobrý den, možno zvláštna otázka, ale cca posledný mesiac po sexe mám bolesti krížov a bedrových klbov, pričom pri styku absolutne žiadny problém, ani gynekologický, ani nič a potom začnu tie bolesti, o čo by mohlo ist? mám 43. a na gyn prehliadke som bola v marci, všetko ok.

  Odpovedá: Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH.

  Dobrý deň,
  bolesti krížov môžu byť prenesené z oblasti maternice. Maternica je fixovaná ku krížovej kosti väzmi a tieto sa môžu počas styku napínať a prenášať bolesť do krížovej oblasti. Býva to aj pri ochoreniach chrbtice. Bolo by vhodné vyšetrenie na rehabilitácií, či sa nejedná o nejakú poruchu postoja a zakrivenia chrbtice.

 • Otázka ohľadom migrény

  , Autor: Geciová

  Dobrý deň prajem, chcela by som sa opýtať, v piatok som sa vrátila z dovolenky a odvtedy mám strašne bolesti hlavy, skúšala som už asi všetko čo je dovolené v tehotenstve, neviem si s tým už rady, som zúfalá, boli to stále či v noci alebo cez deň, viete mi nejak poradiť? Som v 8tt.
  Ďakujem

 • Prenos HPV

  , Autor: Daria90

  Dobrý deň pán doktor, mám nového partnera, s ktorým sme však nemali ešte sex. Nakoľko on mal už predomnou jednu sexuálnu partnerku a pomerne veľa sa hovorí o HPV infekciách, chcela by som sa spýtať, či existujú nejaké HPV testy aj pre mužov aj keď nemajú žiadne príznaky, príp. či má význam takéto testovanie v tomto prípade alebo či sa mám obávať z potencionálneho prenosu na mňa. Neviem, či táto otázka je pre Vás relevantná, ak nie ospravedlňujem sa za ňu.

  Odpovedá: Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH.

  Dobrý deň,
  takéto testy nie sú, pretože nosičstvo HPV sa nemusí preukázať ani sterom. Môtete sa však pred prvým stykom zaočkovať, a budete plne chránená.

 • Prasknutý kondóm

  , Autor: jankam

  Dobrý deň, toto sa mi ešte nestalo a som trošku v šoku a cítim sa divne. Pred 5 dňami sme mali s manželom pohlavný styk. Nevšimli sme si, že by bolo niečo s kondómom v neporiadku, avšak dnes zo mňa vyšiel kúsok kondómu (čiže som ho mala v sebe dosť dlho) a zostala som prekvapená. Teraz som si neni celkom istá čo robiť, či utekať na pohotovosť v prípade možnej infekcie, alebo stačí počkať do pondelku a zbehnúť potom k svôjmu doktorovi. Počas týždňa som nepozorovala nič nezvyčajné, teda až na zvýšený výtok, lenže to som pripisovala ovulácii. Nuž teraz už mám aj obavu z tehotenstva (cítim pichanie v pravom vaječníku a to som mala pri oboch deťoch, keď sa uhniezďovali- ale možno si to len nahováram, dúfam) a bojím sa aj infekcie. Otázka teda znie, či stačí ísť k dr po víkende alebo radšej čím skôr? Ďakujem

  Odpovedá: Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH.

  Dobrý deň,
  ten kúsok latexu v pošve určite nepredstavuje žiadne riziko infekcie, existuje intravaginálna antikoncepcia, ktorá sa v pošve nosí celý mesiac.
  Problém skôr je, že riziko gravidity je reálne, žiaĺ prezervatív samotný nie je najlepší druh antikoncepcie u pravideľného sexuálneho styku stabilného páru, viac ako 7 (pri ideálnom používaní) párov zo 100 ročne otehotnie. Ak neotehotniete teraz, určite zvážte nejakú spoľahlivejšiu metódu antikoncepcie.

 • Gény + očkovanie

  , Autor: Marika678

  Dobrý deň,
  ďakujem za všetky Vaše odpovede v tejto téme, toto bude moja posledná otázka, potom uz dám priestor ostatným.

  Nemyslela som na vytvorenie novej mutácie
  Mala som práve na mysli to “zapínanie” - ak by už boli v tele zmutovane gény, či sa môžu “zapnúť” kombináciou ockovania + vírus/baktéria/ už mi aj črevné parazity napadli, keďže mame doma psa?

  Ak by vírus/baktériu/parazity malo dieta v tele dlhšie a do toho by bola aplikovaná vakcína (či už živa alebo neživá) mohlo by to zapríčiniť “zapnutie”?

  Pod pojmom “chronické a dlhodobé” v prvej Vašej odpovedi ste mysleli niečo úplne iné podnety?

  Môžem sa teda ukľudniť a dieta dávať normálne očkovať? Samozrejme vonkajší zdravotný stav zhodnotiť viem, ale dovnútra pred každým očkovaním nevidim, a nechcem sa už trapit podobnými obavami.

  Ďakujem a prajem Vám všetko dobre!


  Odpovedá: Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH.

  Dobrý deň,
  už sa v tom strácam, prosím nestresujte sa a dajte dieťa zaočkovať. Je to oskúšané a bezpečné, takéto úvahy už hraničia s paranojou.