• masáž hrádze

    Dobré ráno p.Dr.,
    mala by som na Vás 2 otázky:
    - myslíte si,že masáž hrádze može pomoct pri porode alebo to,či bude žena nastrihnutá alebo nie záleží napr. od dedičnej preddispozície a elasticity?? Alebo masáž hrádze nepomože, ale na druhej strane ani neuškodí? :-

    - včera mi moj gynekolog povedal, že ležanie /resp.spánok/ na chrbte može byt velmi nebezpečné pre mimino a može dokonca hrozit udusenie bábatka. Platí to /ak to platí/ všeobecne, alebo sa to týka len posledného štádia tehotenstva?

    p.s. - cca o mesiac rodím na Bulovke, takže pevne verím, že budem mat štastie na Vašu smenu :-
    Ďakujem a prajem pekný den

    Dobrý deň,
    v našej výskumnej práci na 700 prvorodičiek sme nenašli žiadne výhody masáže hrádze, avšak to neznamená, že ju nedoporučujem. Nástrih občas robíme aj kvoli plodu, ak sa nemá plod počas porodu dobre a musíme porod urýchliť.

    Ležanie na chrbte sposobuje tlak na dolnú dutú žilu, avšak skor ako to ublíži plodu to sposobí matke nevoľnosť a matka sa sama otočí, aj v spánku.
    No vidíte, ak budete rodiť v pracovnej dobe, tak sa určite stretneme, a na šestinedelí tiež.