• Rezistentný stafilokok

    Dobrý večer pán doktor. Som v 30tt. V priebehu posledných 3 mesiacov som mala 3 krát zápal hrdla, pričom mi neustále hnisajú mandle. Už ste viackrát písali, že stafilokok je bežnou súčasťou mikroflóry, ale mne aj dcére zistili vo výtere z hrdla stafilokoka rezistentného na penicilín a asi meticilín. Dcéra dostala Dalacin a ja si striekam len Bioparox. Chcem sa spýtať, je potrebné ma preliečiť celkovo s ATB? Ak nebudem preliečená, je možné, že nakazím bábo po pôrode, môže mu to ublížiť? Nemohol ten chronický zápal už teraz uškodiť plodu? Ďakujem za opdoveď a želám veľa úspechov aj v Novom roku.

    Dobrý deň,
    stafylokok je bežná flóra v prípade, že nerobí problémy. Ak však telo sa s ním nevie vysporiadať, stáva sa povodcom infekcii.
    Existuje kmeň stafylokoku ktorý je rezistentný na bežné antibiotiká. Na penicilín je však rezistentný KAŽDÝ STAFYLOKOK preto by bola chyba ak Vás liečili penicílínom.
    Predsa existuje kultivačné vyšetrenie s citlivosťou, kde by mali určiť, aké antibiotikum Vám majú podať.
    Celková liečba je potrebná ak máte príznaky zápalu (bolesti, horúčka).
    Plod je relatívne v bezpečí, a po porode dostane Vaše protiltáky, takže by nemal byť ohrozený.