• 3D a 4D

    Dobry den, chcem sa opytat aky je rozdiel medzi 3D a 4D ultrazvukom? Da sa pomocou tychto ultrazvukov vidiet, ci ma dietatko nejaku vadu, napr. downa alebo razstep alebo nejake ine telesne postihnutie? Dakujem

    Dobrý de\ń,
    3D je trojrozmerný statický obraz plodu a 4D je trojrozmerný dynamický obraz - ktorý zaznamenáva dieťa v reálnom čase aj s pohybmi.
    Keďže veľmi často novorodenec s Downovým syndrómom dlho vyzerá ako zdravý, tak aj na trojrozmernom ultrazvuku je možné poznať túto vadu len výnimočne.
    Trojrozmerný ultrazvuk skor ako skríningovú metódu by som doporučil na došetrenie chýb, ktoré sa našli dvojrozmerným ultrazvukom. Na druhej strane trojrozmerný ultrazvuk je hudba budúcnosti a je to neskutočne perspektívna vyšetrovacia metóda. Cena prístrojov však je v súčasnej dobe vysoká a poisťovne žiaľ vyšetrenie hradia iba symbolicky. K tomu je nutné samozrejme pripočítať čas a peniaze lekára, ktorý investuje do vzdelania a naučenia sa úplne novej revolučnej metódy.