Gynekologicko-pôrodnícka poradňa gynekológa Jozefa Záhumenského

Gynekologicko-pôrodnícka poradňa gynekológa Jozefa Záhumenského
17,921 otázok

Na vaše otázky týkajúce sa pôrodníctva a gynekologických  problémov odpovedá  Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH., prednosta II. Gynekologicko-pôrodníckej kliniky LFUK a UNB , Fakultná nemocnica Ružinov, Bratislava.

 

Poznámka: Poradne odborníkov nemôžu v plnom rozsahu nahradiť osobnú návštevu lekára či priamu intervenciu odborníka.

Sponzor poradne: Gynekologicko-pôrodnícka poradňa gynekológa Jozefa Záhumenského
 • menzes

  , Autor: melkaaa

  zdravím pán doktor. Mám 18 rokov a nemala som ešte vaginálny pohlavný styk nakoľko sa na to necítim. Skúšala som však anál. Naposledy som mala s partnerom chvíľku kedy sme mali orálny sex a on sa urobil. Na penise mu ešte nejaký ejakulát ostal a po cca 3 minútach sme sa pokúsili o vaginálny sex lenže som sa na to necítila. partner sa obtrel pár krát penisom o mňa a ja sa bojím, že nejaké spermie mohli naskočiť dnu. nakoľko dnes je 4 deň čo mi menštruácia mešká, ja podľa vás možné tehotenstvo? stalo sa to keď som mala 10 deň cyklu ale nekrvácala som. dnes som aj mala trochu svetlo cervenej krvi a sopľavej konzistencie na papieri keď som bola na wc.to isté som mala týždeň dozadu. je to možné implantačné krvácanie? Vďaka

  Odpovedá: Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH.

  Dobrý deň,
  tehotenstvo je nanajvýš nepravdepodobné, ale vylúčiť sa nedá. Ak Vám mešká menštruácia, spravte si tehotenský test z moču, ale som presvedčený, že bude negatívny. Ak nechcete stále zažívať podobné stresy, dajte si predpísa´t antikoncepciu.

Podobné otázky

 • Hnedý výtok po menštruácii.

  , Autor: Simona228

  Dobrý deň.
  3 týždne po šestonedelí som dostala prvý menzes. (nedojčim) Trval 7 dní. 5 dní po menzese som začala mat hnedý vytok, keď som sa utrela, tak taký do bledo-ružova.
  Mám pcos bez nejakých vedľajších prejavov.
  Jediným bol cyklus bez ovulácie pri prvom tehotenstve kedy som musela uzivat metformin. Druhé tehotenstvo vyslo na prvý šup prirodzene.
  Cyklus po prvom porode bol pravidelný cca 27-28 dňový.
  Tak neviem čo toto môže znamenať, je to v poriadku? Pretože sa snažím aj otehotnieť opäť.
  Ďakujem za vašu odpoved. :-)

  Odpovedá: Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH.

  Dobrý deň,
  prvé cykly aj po pôrode môžu byť anovulačné, chvíľu trvá kým sa znova naplno obnoví pravideľná menštruácia.
  Neviem ako dopadol prvý pôrod, ale odporúča sa, že ak máte dieťa, počkať rok medzi pôrodmi, pretože máte vyššie riziko predčasného pôrodu. Ak dieťa nežije, samozrejme je plánovanie tehotnosti namieste, ale aj tak by som odporučil trocha pauzu.

 • Menštruácia po pôrode

  , Autor: Dorka2023

  Dobrý deň prajem som 11 týždeň po pôrode ale menštruáciu som zatiaľ nedostala. .. po šestonedeli som bola u doktorky povedala že podľa sliznice ešte nebudem mať ...odvtedy však uplynulo pár týždňov a keďže momentálne nerobí obrátila som sa na vás ....nekojím ....ani som nekojila...pôrod som mala prírodzeny len placenta sa mi neodlupovala tak ma museli uspať a manuálne ju vybrať...zaujímala by ma či je to v poriadku ak ešte nemám menzes alebo by sa to malo riešiť ..ešte by som dodala že počas tehotenstva mi zistili problémy so štítnou tak odvtedy užívam euthyrox 25 mg každý deň a v nedeľu po 2 ...

  Odpovedá: Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH.

  Dobrý deň,
  ak nedojčíte od začiatku, mala by ste už dostať menštruáciu. Bolo by dobré zopakovať vyšetrenie, či už narástla sliznica maternice, potom by stačilo podať na vyvolanie menštruácie gestagény.
  Ak sliznica podľa ultrazvuku bude nízka, odporučil by som hormonálne vyšetrenie na zistenie príčiny. Ak by boli hormóny v norme, môže ísť o problém v súvislosti s manuálnym vybratím placenty, ak sa robila pri tom aj kyretáž.

 • Žlty výtok a menštruácia

  , Autor: Nikols

  Dobrý deň, mám žlty výtok a mám dostať menštruáciu, už pár dni ma bolia prsia a mám krče pod brúšku ale menštruácia stale nikde . Môj cyklus je cca 32-33 dňový a dneska je 29 deň od poslednej menštruácie , takže menzes nemešká ešte. Mala som chránený pohlavný styk (kondóm+ prerušovaná súlož) pretože antiku uzívať nemôžem. Tak by som sa chcela spýtať či je tento výtok normálný ( mala som zápal pred pár týždňami) a nemusím sa báť tehotenstva?

  Odpovedá: Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH.

  Dobrý deň,
  ak nemáte iné problémy (svrbenie, pálenie bolesti) môže by´t výtok iba hormonálne podmienený.
  Mimochodom v súčasnej dobe je iba veľmi málo kontraindikácii antikoncepcie, ak nemôžete estrogény existuje aj čisto gestagénová antikoncepcia, ktorá nemá takmer žiadne kontraindikácie (v USA sa už predáva voľne bez receptu).

 • Menzes

  , Autor: Tama244

  Dobrý deň, mám za sebou dve sekcie, posledné mesiace sa mi menzes zvykne dostaviť spolu s bolesťami hlavy a príšernou bolesťou nôh, takou ako keď na človeka lezie chrípka a pod. Prečo sa objavujú tieto bolesti pri menzes? Vždy som mávala len klasické bolesti brucha. Ďakujem.

  Odpovedá: Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH.

  Dobrý deň,
  pri cisárskom reze jednak často vznikajú zrasty v dutine brušnej, ktoré sa môžu prejaviť bolesťami, a jednak môže sa dostať sliznica maternice do oblasti jazvy a okolia a pri menštruácii spôsobovať silné bolesti. Bolesti môže spôsobovať aj jazva na prednej stene maternice. Okrem toho sa stáva, že sa pri ošetrení jazvy na maternici podviažu cievy a počas menštruácie nedostáva maternica dostatok krvi, čo môže viesť silným bolestiam. Opakované operácie toto môžu zhoršovať.
  Potrebný je ultrazvuk, prípadne aj magnetická rezonancia, ak as nájde organická príčina, dá sa zvážiť laparoskopia. Ešte je možnosť nasadiť antikoncepciu v kontinuálnom režime bez prestávky, aby ste nemala menštruáciu.

 • Menštruacia

  , Autor: Andersomova

  Dobry den mam otazku.chcem sa spytat.
  Ktori den mam počiata ako 1 den menzesu?9,5 som utrela velmi slabu krv take ružovskate len 1 x.potom cely den nič,2 den vôbec nič,až 3 den čiže 11,5 sa mi pustila normalna krv trvalo to neakich 4,až 5 dni.podla vas kedy mam očakavat menzes ked mam 28 dnovi ciklus? stale som ne dostala ešte.prosim odpovedat budem v dačna dakujem.