• Tehotenstvo a možná konizácia

    , Autor: JarKelemen

    Dobry den pan doktor,
    Roky mam vysledky cytologie v poriadku, v 12. Tyzdni mi doktor odobral klasicku konvencnu cytologiu kde zistili HSIL, CIN 2,3. Na kolposkopii bol zaver tiez HSIL. Biopsiu som si zatial nedala odobrat. Je bezpecne si dat odobrat biopsiu ak by nahodou vysli zle vysledky a teraz som v 18tyzdni da sa vykonat konizacia?
    Ďakujem.

    Dobrý deň,
    v prvom rade by mal lekár na kolposkopii vylúčiť riziko invázie a začínajúcej rakoviny. Ak by to bolo na CIN 3, dá sa výkon odložiť po pôrode, ale naozaj je potrebná expertná kolposkopia. Biopsia je bezpečná a konizácia sa tiež dá urobiť, zvyšuje však mierne riziko predčasného pôrodu.