• Vysledok

    Dobrý deň,
    rada by som sa opýtala čo znamena výsledok kolposkopie:
    TZ s metapl. epitelom bez sigf.dysplazie
    Cytol.exocervix v norme endocervix - cervicitida v.s
    Reaktívne zmeny endocerv.bb
    Môže mi tento nález robit svrbenie a zápaly? Bolo by vhodné užívať deflagyn?

    Dobrý deň,
    TZ znamená transformačná zóna - to je miesto, kde sa stretáva epitel z kanálu krčka s epitelom pošvy, nemáte tam kolposkopické známky predrakovinových zmien (dysplázie). Zo steru bol dokázaný zápal vnútra krčka. Tento zápal nespôsobuje svrbenie a zápaly pošvy, ale ak je chronický, môže ovplyvňovať pH pošvy a napomáhať vzniku pošvových zápalov (napríklad mykozy). Preto by bolo dobré to riešiť, avšak deflagyn je iba zdravotná pomôcka s veľmi otáznym efektom. Bolo by dobré vziať priamo stery z krčka na chlamýdie, alebo kvapavku a liečiť to cielene.