• konizácia, amputácia, hysterektómia

    Dobrý den,
    mám 44 rokov a 3 deti. Som po konizácii, amputácii a hysterektomii.
    Konizácia - zlý výsledok - CIN II-III až CIS.
    Amputácia -výsledok histologie dobrý, ojedinelé zmeny súvisiace s možnou HPV - infekciou.
    Dilatácia krčka v narkóze - pre striktúru krčka.
    Vaginálna hysterektomia - výsledok histologie dobrý. Výsledok cytologie- reaktívne bunky, metaplázia.
    Môj lekár povedal, že na tom zošitom mieste sa znova môžu vytvoriť zlé bunky. Ale že reaktívne bunky nevadia a stači kontrola o rok.
    Otázka: Naozaj sa tam môžu vytvoriť rakovinové bunky? Ako často treba sledovať cytologiu? Treba ešte sledovať HPV? Keď krčok nie je, čo by vírus mohol sposobiť?
    Ďakujem za odpoveď. Elena

    Dobrý deň,
    áno existuje možnosť vzniku rakoviny v mieste po hysterektomii, ale je to pomerne zriedkavé. Napriek tomu je vhodné sledovať cytológiu, stačí raz za pol roka, ak bude negatívna, potom raz za rok. Vírusnie je potrebné sledovať, stačí cytológia.