• Čokoládová cysta - čo ďalej?

    Dobrý deň,
    chcela by som Vás poprosiť o radu.

    Mám 26 rokov, žijem v Anglicku, kde si aj hradím zdravotné poistenie, u nás na SR poistenie neplatím. Kazdoročne však podstúpim preventívnu gynekologickú prehliadku radsej doma na SR, pretoze jazyková bariera mi brani v dokonalej komunikacii s lekarom. Pri poslednej prehliadke (zaciatkom júla) mi lekarka na základe USG vyšetrenia malej panvy oznámila, že na ľavom vaječníku mám "čokoládovú" cystu, presné rozmery neviem, no rozmery ľavého vaječníka sú 3,74 X 5,10. Priznaky: bolestiva menstruacia, bolest vajecnika pri/po pohl.styku, krvacanie mimo menstruacie.
    Ako liecbu mi nasadila Norethisteron, kt. mám užívať počas 3 mesiacov.

    Je táto liečba postačujúca? Aky je obvykly postup pri liecbe cokoladovych cyst?
    Dá sa vlastne cokoládová cysta diagnostikovat len na základe USG vysetrenia?
    Moze to ovplyvnit plodnost? S manzelom sa vyse pol roka snazime o bábätko!

    Prosím poradte mi, co mám dalej robit, ci mozem pockat do konca oktobra, ked opat pridem na dovolenku domov na SR, alebo je vhodnejsie, aby som navstivila lekara v Anglicku a riesila to cim skor (aj ked ma trosku brzdi jazykova bariera)

    Dakujem!
    S pozdravom
    Kristina

    Dobrý deň,
    ultrazvuková diagnostika nie je 100% a ja osobne by som nikdy nevyslovil diagnózu čokoládová cysta iba na základe ultrazvuku.
    Takže môj postup by bol:
    zopakovať ultrazvuk po 2 menštruáciách, odber krvi na markery. Ak by nález pretrvával, určite laparoskopia. V anglicku si zaplaťte odborníka gynekologa, lebo GP to nevyrieši.