• HPV

    Dobry den! Chcem sa spytat na hpv. Na kontrole po sestonedeli mi doktor zistil, ze mam genitalne bradavice a teda som nakazena virusom hpv. jednu vacsiu -asi 5mm mi odstranil tekutym dusikom, ostatne su take male, ze som o nich ani nevedela. vraj kym dojcim, nemozeme tie ostatne liecit. chcem sa spytat, aka bude potom liecba, ci ak budem mat sex s dalsim partnerom, nakazim ho. dalej mi doktor povedal, ze mam davat maximalny pozor, aby nedoslo k prenosu napr. po pouziti wc na maleho, lebo ak sa mu to dostane do pusy, moze dostat rakovinu hltana. a takisto sa chcem spytat, ci to hrozi aj pri oralnom sexe partnerovi. Dakujem

    Dobrý deň,
    HPV má v tele až 70% populácie, naprostá vačšina z nás to imunitne zvládame a nemáme žiadne prejavy. Je veľmi pravdepodobné, že ak vo Vás HPV zostane (niekto ho imunitne zničí a vylieči sa) tak nového partnera nakazíte (ak už HPV nemá).
    Čo sa týka rakoviny hltana, riziko je skor hypotetické, u novorodencov, ktoré sa nakazili počas porodu boli popísané bradavice na hltane, ale osobne som sa s tým nikdy nestretol.