Gynekologicko-pôrodnícka poradňa gynekológa Jozefa Záhumenského

Gynekologicko-pôrodnícka poradňa gynekológa Jozefa Záhumenského
19,213 otázok

Na vaše otázky týkajúce sa pôrodníctva a gynekologických  problémov odpovedá  Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH., prednosta II. Gynekologicko-pôrodníckej kliniky LFUK a UNB , Fakultná nemocnica Ružinov, Bratislava.

 

Poznámka: Poradne odborníkov nemôžu v plnom rozsahu nahradiť osobnú návštevu lekára či priamu intervenciu odborníka.

Sponzor poradne: Gynekologicko-pôrodnícka poradňa gynekológa Jozefa Záhumenského
 • Antikoncepcia

  , Autor: Margita135

  Dobrý deň užívam antikoncepciu Azalia o 13:30 dnes som užila o 22:30 ma to som mala nechránený pohlavný styk. Je šanca ze otehotniem. Ďakujem

Podobné otázky

 • Antikoncepcia a antibiotika

  , Autor: Stanka12

  Dobrý deň chcela by som sa opýtať? Beriem Mistru a včera som dobrala antibiotika Dalacin koľko sa treba chrániť aj inak?

 • HAK a endometrioza

  , Autor: Linda3908

  Dobrý deň, lan doktor. Mala by som na Vás pár otázok.
  V marci mi diagnostikovali endometriozu odvtedy užíval HAK. Najskôr Azaliu po ktorej som ale začala krvácať a máji som prešla na Seasonique po ktorej sa to ale nezlepšilo. Neviete prosím čím to môže byť? Prečo krvácanie neustupuje prípadne ako ho zmierniť?

  Druhá otázka sa týka toho, či bude potrebné užívať HAK aj po laparoskopickom zákroku? Cysta je vo veľkosti 36mm.

  Budem veľmi rada za Vaše odpovede a prípadne rady.
  Prajem pekný deň
  Ďakujem

  Odpovedá: Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH.

  Dobrý deň,
  antikoncepcia bráni nárastu endometriotických ložísk, pretože v nej sú dominentné tehotenské hormóny, ktoré potláčajú rast buniek sliznice maternice. Je to liek prvej voľby pri endometrioze.
  Nepíšete ako dlho beriete antikoncepciu, pri endometrioze je vhodá taká, ktorá obsahuje gestagón dienogest, ktorý má silné gestagénne účinky.
  Antikoncepciu by ste mali užívať až do doby, kedy budete plánovať tehotenstvo, pretože má veľa benefitov, okrem potlačenia recidívy endometriozy znižuje celkové riziko smrti na rakovinu asi o 13%.

 • Antikoncepcia Dienorette

  , Autor: Ninareg

  Dobrý deň, začala som užívať antikoncepciu Dienorette už minulý mesiac, po prvej tabletke som v noci trikrát zvracala, potom sa mi ešte párkrát stalo že som o niekoľko hodín neskôr po užití tabletky zvracala. Brala som to normálne keďže je to moja prvá antikoncepcia. Lenže už som začala užívať druhý blister a zvracala som znovu, tabletku som užila o 15:00 ako bežne a zvracala som o 6 hodín neskôr. Chcela som sa opýtať či je to normálne alebo mám kontaktovať svoju gynekologičku?

  Odpovedá: Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH.

  Dobrý deň,
  ak naozaj zvraciate v dôsledku užitia antikoncepcie, je vhodné skontaktovat lekárku a zmeniť lieky, prípadne dať inú aplikačnú formu. Avšak osobne som sa s tým nestretol.

 • Chudnutie

  , Autor: anym

  Dobrý deň, beriem antikoncepciu Maitalon a schudla som. Je nejaká antikoncepcia na pribratie? Ďakujem.

  Odpovedá: Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH.

  Dobrý deň,
  chudne a priberá sa z jedla, antikoncepcia môže meniť množstvo vody zadržovanej v tele, ale nemá vplyv na hromadenie alebo straty tuku. AK máte problém s podváhou, je určite namieste vyšetrenie internistom, alebo endokrinológom.

 • Sumamed a antikoncepcia

  , Autor: Nicoletas

  Dobrý deň. Dnes 16.4. mi lekárka predpísala na 6 dní sumamed 500mg. Prvú tabletku užijem zajtra ráno Užívam antikoncepciu Daylla pravidelne, od soboty budem mať 7 dnovu pauzu. Dokedy sa treba chrániť aj doplnkovo? Treba sa chrániť aj celý ďalší cyklus alebo len počas tej pauzy? Ďakujem

  Odpovedá: Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH.

  Dobrý deň,
  myslím, že bude stačiť iba počas prestávky, ak už počas dalšieho balenia nebudete brať Summamed, nebude ani znížený účinok antikoncepcie.