• HAK (a jej vplyv na prsníky )

    Dobrý deň pán doktor,čítam si pravidelne Vaše odpovede a v jednej ma zaujalo :
    "Po ukončení užívania HAK Triguilar- zacali mi v prsiach bolesti podoba sa to ako ked sa robi mlieko pocas tehotenstva chcem vediet ci to je stoho ze neuzivam tie tabletky."

    Odpovedá MUDr Jozef Záhumenský Dobrý deň,
    Bolesti prsníkov sú z vysadenia tabletiek, prsníky sú bombardované estrogénmi, tabletky majú na prsy blahodarný vplyv.

    chcela by som sa opýtať pán doktor,doteraz som vedela len toľko ,že HAK obsahuje estrogény ,ktoré môžu (?) spôsobiť rakovinu prsníkov, taktiež pôsobia proti rakovine maternice a vaječníkov,ale že by mala HAK blahodarny vplyv na prsníky ? -je to tak? a v čom ?
    ďakujem veľmi pekne za odpoveď,zaujíma ma to preto,pretože tiež užívam HAK.
    prajem pekný deň

    Dobrý deň,
    ide o to, že v antikoncepcii sú estrogény spolu s gestagénmi a pri menštruácii v prvých dvoch týždňoch cyklu sa vylučujú samotné estrogény.
    Takže najnebezpečnejšie sú samotné tzv. neoponované estrogény - pretože gestagény bránia nadmernému množeniu buniek, ktoré sposobujú estrogény.