Keď sa dve bábätká delia o jednu placentu alebo transfúzny syndróm u dvojčiat
Transfúzny syndróm u dvojčiat je porucha, ktorá sa občas vyskytuje u monochoriálnej placenty (jedna spoločná placenta pre obe deti) a spôsobuje, že jedno z jednovaječných dvojčiat je zásobované krvou menej a druhé naopak viac. V placente sa vytvoria spoločné cievne spojky, čo spôsobuje nerovnováhu v prísune živín a krvi medzi oboma deťmi.
Existujú dva typy dvojčiat
Jedna placenta, dva amniové vaky (Monochoriálne biamniálne tehotenstvo)
Syndróm sa môže vyskytnúť u dvoch alebo viac detí pri viacpočetnom tehotenstve, akonáhle majú deti jednu spoločnú monochoriálnu placentu.
Jedna placenta, jeden amniový vak (Monochoriálne monoamniálne tehotenstvo)
Keď sa zárodok náhodne rozdelí medzi 8. – 12. dňom po počatí, výsledkom je tehotenstvo, v ktorom majú deti spoločnú placentu (monochoriálnu) a vonkajší i vnútorný – amniový vak (monoamniálny). Tento typ tehotenstva môže byť rovnako postihnutý transfúznym syndrómom, ale je oveľa ťažšie ho diagnostikovať, pretože deti majú spoločný amniový vak.
Taktiež tu hrozí, že môžu mať obmotanú pupočnú šnúru okolo krku. Odhaduje sa, že približne 50 ℅ detí zomrie na obmotanú pupočnú šnúru okolo krku. Preto je dôležité, aby mamičky, čakajúce monochoriálne monoamniálne dvojčatá, boli dôsledne sledované a od 20. t. t. chodili na kontroly najmenej 1x za dva týždne.
Čo spôsobuje spoločná placenta
Prečítajte si: Skratky z ultrazvuku
Ak má dieťa z placenty málo živín, v určitom gestačnom týždni (týždni tehotenstva) prestane rásť. Nebude mať pre rast zo spoločnej placenty dostatok živín a kyslíka. Rast u detí je mimoriadne dôležitý a často je podceňovaný. Prísun krvi pri transfúznom syndróme rovnako ovplyvňuje rozdiel vo veľkosti u detí. Transfúzny syndróm je často kombinovaný s problémom nerovnomerného prísunu živín zo spoločnej placenty.