Budú to dvojičky?

Budú to dvojičky?
12.9.2016 v kategórii Tehotenstvo, autor Redakcia, foto: istockphoto.com

Túžite aj vy po tom, aby vám v brušku „hrali futbal“ dve detičky naraz? Pravdepodobnosť dvojčiat je vedecky zdokumentovaná a často nejde iba o náhodu.

Podľa štatistík sa dvojčatá rodia pri každom asi 80. tehotenstve. Ak sa však v rodine vyskytujú viaceré páry dvojčiat, táto pravdepodobnosť je vyššia. Medzi ďalšie faktory patrí vek matky (najčastejšie sa rodia 30 až 40-ročným ženám), ale aj etnikum, z ktorého rodičia pochádzajú – údajne najmenej dvojčiat na svete sa rodí v Japonsku.

Čítajte tiež: „Hrozia“ vám dvojčatá?

Dvojvaječné dvojčatá sa vyskytujú 3-krát častejšie než jednovaječné. Aký je medzi nimi rozdiel? Jednovaječné dvojičky sa vyvíjajú z jedného vajíčka a jednej spermie; zárodok sa na začiatku vývoja rozdelí na dve embryá. Vyrastajú v spoločnej placente a sú rovnakého pohlavia.

Neprehliadnite: Prvé dni po narodení alebo Čo vás môže zaujímať (nielen) ako rodičov dvojčiat

Dvojvaječné dvojičky vznikajú z dvoch vajíčok, každé je oplodnené jednou spermiou, má vlastnú placentu a môžu byť rôzneho pohlavia.

Prečítajte si tiež: Čo nás čaká s dvojčatami doma? (Rady pre mamičky batoliat)

Pravdepodobnosť dvojčiat sa v súčasnej dobe celosvetovo zvyšuje aj kvôli rastúcemu počtu párov, ktoré podstupujú umelé oplodnenie.