Prenášanie alebo Príliš dlhé tehotenstvo...

Prenášanie alebo Príliš dlhé tehotenstvo...
13.4.2017 v kategórii Tehotenstvo, autor Zuzana Symonová, foto: istockphoto.com

Prvé dva trimestre utečú veľmi rýchlo, ale ten posledný sa neuveriteľne vlečie. Keď si už myslíme, že čas nemôže ísť pomalšie, týždeň pred termínom pôrodu zistíme, že môže.

S ubúdajúcimi dňami a pribúdajúcimi vecami v pripravenej taške do pôrodnice sa už nemôžeme dočkať, kedy „to“ konečne príde, a s každým väčším pichnutím v bruchu sa naša nádej na blížiaci sa pôrod zvyšuje. Deň predpokladaného pôrodu je za nami a stále sa nič nedeje...

Ako dnes si spomínam, keď som v šiestom mesiaci ležala na gynekologickom oddelení a po lícach sa mi rinuli slzy ako hrachy. Bola som hospitalizovaná kvôli častým kontrakciám s tým, že by mohlo dôjsť k predčasnému pôrodu.
Po vstrebaní všetkých informácií od lekárov, že musím byť v kľude a hlavne, že musím vydržať minimálne do 34. týždňa, som odchádzala z nemocnice značne skleslá.
Prečítajte si: Predčasný pôrod: Príliš skoro na svet...
Moja gynekologička mi predpísala liek na udržanie tehotenstva a magnézium na mierne sťahy maternice. Sťahy ustávali a ja som sa úspešne prebojovala až do 34. týždňa, kedy som sa konečne upokojila, pretože som vedela, že teraz už porodiť môžem. To som však netušila, že rodiť nebudem ani v 40-tom týždni...

Keď sa bábätku nechce na svet

Od 38. týždňa som začala piť čaj z maliníka, po schodoch som behala ako gazela, nútila som manžela do milovania, pravidelne som vešala bielizeň a sprchovala si bruško teplejšou vodou.

Mojím koníčkom sa stalo objavovanie nových metód ako privolať pôrod. Žiaľ, žiadna nebola úspešná a pri každej ďalšej návšteve poradne, keď mi lekár oznámil „zatiaľ to, mamička, na pôrod nevyzerá...“, som prepadala zúfalstvu. 

Bol totiž júl, neuveriteľné horúčavy a dusno by sa dalo krájať. Začali mi opúchať nohy i tvár. Necítila som sa vôbec dobre a k termínu predpokladaného pôrodu som sa doslova modlila. 
Vzhľadom na to, že moja menštruácia mala k pravidelnosti ďaleko, termín pôrodu bol stanovený podľa ultrazvuku a veľkosti plodu.

Termíny som mala hneď dva – 23. alebo 31. júla. Keď sa teplý júl nesympaticky prevalil do horúceho augusta, bolo jasné, že už v termíne neporodím. Ani moja rodina nebola práve súcitná, pretože pri každom príchode z poradne následoval dotaz: „Takže ešte nič?“
Prečítajte si: Prenášanie – aké sú príčiny tohto stavu?
Ale, ako predpokladáte, nakoniec som i ja musela porodiť. V piatok mi pán doktor v poradni povedal, že pokiaľ sa syn nenarodí do utorka 4. augusta, potom sa stretneme v stredu na vyvolanie. A, čuduj sa svete, 4. augusta o 2:36 ráno sa nám Janíčko narodil.

Hoci som rodila v 41+5 a všetkým som okolo seba tvrdila, že prenášam už takmer 14 dní, od pána doktora v pôrodnici som sa dozvedela, že som vlastne neprenášala ani jediný deň...   

Potermínové tehotenstvo

Ako už názov napovedá, ide o tehotenstvo trvajúce dlhšie i po predpokladanom termíne pôrodu. Niektoré štatistiky uvádzajú, že až 40 % detí sa narodí o týždeň neskôr, ako je termín pôrodu, a viac než polovica z nich sa narodí až v 42. týždni.

V predpokladanom termíne pôrodu (výpočet podľa menštruácie) sa narodia len 4 % detí. Úplná väčšina, čo je takmer 80 %, sa rodí zhruba 2 týždne pre termínom alebo 2 týždne po ňom.

Hoci väčšina z mamičiek hovorí o prenášaní už od uplynutia termínu, t. j. od 40. týždňa, v skutočnosti sa o prenášanie jedná, až keď tehotenstvo trvá ešte 14 dní po predpokladanom termíne, t. j. 42 týždňov
Dôležité je tiež povedať, že takmer polovica budúcich mamičiek udáva nesprávny termín poslednej menštruácie, a to buď z toho dôvodu, že majú nepravidelný cyklus, dojčia, alebo mierne zakrvácajú v ranom štádiu gravidity a považujú to za oneskorenú menštruáciu.

Na základe týchto informácií tak lekár stanoví nesprávny termín pôrodu a dochádza k tzv. pseudoprenášaniu. Preto lekári korigujú predpokladaný termín pôrodu ešte s ultrazvukovým meraním veľkosti plodu v 1. trimestri.

Ak je rozdiel väčší než 7 dní, stanoví sa termín pôrodu podľa ultrazvuku. Ultrazvukové merania realizované po 12. týždni tehotenstva už nie sú také presné. Z týchto dôvodov v posledných rokoch klesá počet prenášaných detí. 

Prečítajte si: Koľkokrát na ultrazvuk?

Dôvody, prečo k prenášaniu dieťaťa dochádza, nie sú úplne jasné

Rovnako nie je možné budúcej mamičke vopred povedať, či prenášať bude alebo nie. Lekári však ako možné príčiny uvádzajú: 

 • genetická predispozícia – prenášala babička i vaša mamička? Potom to pravdepodobne čaká i vás,
 • vek budúcej mamičky,
 • psychosomatické príčiny,
 • hormonálne poruchy. 

Je možné prenášaniu predísť?

Možné to samozrejme nie je, pretože nie ani možné vopred stanoviť, že budúca mamička skutočne prenášať bude. Je však možné predchádzať prípadnému ohrozeniu plodu, ak má lekár podozrenie, že by z nejakého dôvodu mohlo k prenášaniu dôjsť. 
 • Sledovanie srdcových oziev plodu – toto vyšetrenie by malo byť súčasťou každej kontroly u lekára. Prevádza sa kardiotokografom, tzn. CTG.

Dôvodom, prečo sa meranie oziev prevádza, je včasné rozpoznanie vnútromaternicovej hypoxie, čo je nedokysličenie plodu a úzko súvisí s nedostatočnou funkciou placenty.

 • Kontrola funkcie placenty – pomocou ultrazvuku zisťuje lekár dostatočnosť prietokov krvi.
 • Zrelosť krčka maternice – zrelosť sa sleduje a hodnotí tzv. Bishopovým skóre (alebo tiež cervix skóre). Čím sú výsledné hodnoty vyššie, tým je krčok k pôrodu pripravenejší.
 • Amnioskopia – pri tomto vyšetrení sa využíva optické zariadenie, ktoré lekár zavedie do pošvy, a vidí cez malý otvor v krčku maternice stav plodovej vody. V ideálnom prípade by mala byť plodová voda číra. 

Aký postup čaká mamičku pri prenášaní

Konkrétne kroky sa odvíjajú od stupňa zrelosti krčka maternice a prípadného ohrozenia plodu. Lekári sledujú najmä možné ohrozenie dieťatka. V prípade, že lekár zhodnotí vážne ohrozenie plodu na živote, ukončí tehotenstvo cisárskym rezom.
Prečítajte si: Cisársky rez – kedy a prečo?
Pokiaľ je matka i plod v poriadku a krček maternice je pripravený (cervix skóre je vysoké), pristúpi sa k podávaniu infúzie s oxytocínom, ktorý vyvolá kontrakcie a spustí pôrodnú činnosť.

Takto vyvolaný pôrod nazývame indukcia. Avšak ak krček maternice pripravený nie je a jeho hodnoty sú nízke, musí byť do jeho blízkosti zavedená tableta, ktorá obsahuje prostaglandín a zapríčiní dozretie krčku maternice.

Ak nedôjde k spusteniu pôrodnej činnosti, je tiež podaná infúzia s oxytocínom, ktorá vyvolá kontrakcie

Možné riziká prenášania

Už 10 dní po stanovenom termíne pôrodu pomerne dramaticky vzrastá riziko možných komplikácií. Mamička by mala byť preto v tomto období viac sledovaná a najneskôr 14 dní po termíne by mala byť po pôrode.

Príčinou komplikácií môže byť i to, že dieťa v maternici začne pomaly prerastať možnosti vlastnej placenty, ktorá ako orgán zaisťujúci jeho výživu starne. V posledných týždňoch, prípadne pri prenášaní, už nemusí plniť svoju funkciu presne tak, ako má, a výživa dieťaťa a jeho zásobenie kyslíkom môžu byť nedostatočné. 
Prečítajte si: Prenášam... Čo teraz?
Správna funkčnosť placenty je kontrolovaná i počas tehotenstva, nielen v prípade, že dôjde k prenášaniu plodu. Sledujú sa najmä prietoky a zrelosť. Placenta je veľmi dôležitým orgánom, ktorého základná funkcia je výživa plodu.

Pokiaľ placenta funguje správne, plod sa dobre vyvíja a rastie až do samotného termínu pôrodu. No nastávajú situácie, kedy placenta začne starnúť ešte pred stanoveným termínom pôrodu, tzv. insuficiencia placenty (stáva sa to u rodičiek s vysokým tlakom alebo iným ochorením).

Výraznejšie „starnutie“ placenty je ale evidentnejšie práve u prenášaného plodu. Zjednodušene môžeme povedať, že funkcia placenty je „obmedzená“ na dobu trvania tehotnosti, čo je 40 týždňov, a pokiaľ trvá tehotenstvo ešte po 42. týždni, môže byť jej funkčnosť postupne obmedzovaná. 

Plod môže byť nedostatočne zásobovaný živinami a kyslíkom. Následkom starnutia placenty je tzv. „prezretý novorodenec“. 

Prezretý novorodenec vykazuje typické znaky

 • žltohnedé zafarbenie kože a pupočníka,
 • koža môže byť šupinatá,
 • začervenané vonkajšie časti pohlavných orgánov (veľké pysky u dievčatiek a semenníky u chlapcov),
 • strata kožného mazu,
 • ručičky novorodenca majú „baránky“, vyzerajú ako by strávil veľa času vo vode. 
U prezretých novorodencov je vyššia pravdepodobnosť ochorení, preto po narodení vyžadujú viac starostlivosti než zdravé novorodeniatko.    
Tip MAMA a ja: 
Ak teda plánujete dieťatko, nezabúdajte si poctivo viesť menštruačný kalendár, vyhnete sa tak možnému nesprávne stanovenému termínu pôrodu a stresu z tzv. pseudoprenášania. 
Názor odborníka: doc. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., gynekológ 
Pred zavedením štandardnej ultrazvukovej diagnostiky na stanovenie, resp. upresnenie termínu pôrodu bolo prenášajúcich matiek pomerne veľa. Pretože jediný presnejší termín na stanovenie dátumu počatia, a tým i veku gravidity bol prvý deň poslednej menštruácie, ten sa používal dlhé roky ako najpresnejšia možnosť stanovenia termínu pôrodu.

Termín sa ešte „upresňoval“ údajom o prvom pociťovaní pohybov plodu. Mnoho žien však na začiatku tehotenstva krváca, má nepravidelný cyklus alebo otehotnie počas dojčenia a menštruáciu vôbec nemá, preto je termín dľa menštruácie veľmi nepresný. Rovnako tak pociťovanie pohybov plodu je veľmi individuálne a ovplyvnené mnohými faktormi.

V súčasnej dobe je jedinou presnou metódou stanovenia gestačného veku pomocou ultrazvuku v I. trimesri, najlepšie koncom 9. týždňa. Neskôr sa už rastová krivka plodu individuálne líši a stanovenie gestačného veku nie je presné, okolo 20. týždňa je už presnosť len okolo 75 %.   
Nesprávne stanovený termín často viedol k prehnanej aktivite lekárov veľmi skoro, keď ešte tehotenstvo nebolo v termíne. Táto skutočnosť sa v súčasnej dobe takmer nevyskytuje.
Keby sme brali čisto Gaussovo rozdelenie štatistického rozpylu, tak by sme ako potermínové tehotenstvo označili také, ktoré trvá dlhšie ako 14 dní po stanovenom termíne.

Ale štúdie ukázali, že už 10 dní po termíne narastá riziko niektorých komplikácií a narastá i riziko pôrodu cisárskym rezom. Preto odporúčame 10. deň po termíne pacientku prijať do nemocnice a aktívne pôrod vyvolať.

Spôsob vyvolania pôrodu závisí na pripravenosti krčka maternice, niekedy je nález tzv. nezrelý a je potrebné krček na pôrod pripraviť. To je možné pomocou liekov vo forme tabliet alebo gélu, ktoré sa aplikujú do pošvy tak, aby ich účinná látka pôsobila na krček maternice a pripravovala ho na pôrod.

Alternatívou je zavedenie balónikového katétru do krčka, ktorý svojím tlakom spôsobuje uvoľnenie aktívnych látok priamo z krčka maternice. Lekár by mal pacientku poučiť, že dozrievaním krčka maternice (preindukcia, anglicky priming) ešte nie je samotné vyvolávanie pôrodu a je nutná určitá dávka trpezlivosti.

Niekedy je potrebné na preindukciu i viac dní, rodička je samozrejme počas tohto procesu sledovaná a dieťa monitorované. Až keď nález dozrie, je možná indukcia pôrodu a je nutná istá dávka trpezlivosti.
Individuálny prístup je samozrejme nutný u žien po cisárskom reze, s odhadovaným väčším plodom alebo u žien s cukrovkou či iným základným ochorením. Všeobecne platí, že žena s nejakou komplikáciou gravidity by nemala dieťa prenášať. 

Prečítajte si: Prenášam či nie?