Gynekológ Peter Kaščák: Dnes v našej nemocnici porodila už 15. pozitívne testovaná rodička

Marika Koscelníková | 28. január 2021
Pôrod s COVID-19

Epidemiologická situácia sa zlepšuje len veľmi pomaly a medzi pozitívnymi na COVID – 19 sa objavujú aj budúce mamy. Aká je starostlivosť o pozitívne testovanú tehotnú ženu a ako prebieha samotný pôrod?

Na otázky odpovedá primár Gynekologicko - pôrodníckej kliniky Fakultnej nemocnice v Trenčíne, Peter Kačšák. 

Dnes (28.1.) ste zaznamenali už pätnásty pôrod žien, ktoré boli pozitívne testované alebo mali diagnostikované ochorenie COVID-19.  Aký bol priebeh ochorenia u týchto pacientiek?

Čo sa týka priebehu ochorenia, trinásť žien malo nekomplikovaný priebeh,  štyri mali len mierne ťažkosti v zmysle nádchy, teploty alebo mierneho kašľa, deväť bolo úplne bezpríznakových. Jedna pacientka mala ťažký priebeh, bola následne hospitalizovaná aj na anestéziologickom oddelení vo vážnom stave, avšak našťastie sa veľmi rýchlo vyliečila. U nej išlo aj o súhru pridružených ochorení.

Ako Covid-19 môže ovplyvniť/ovplyvňuje priebeh tehotenstva a samotný pôrod?  Aké sú vaše praktické skúsenosti? 

Pozitivita na koronavírus okrem hygienicko-epidemiologických opatrení a plánovania kontrol v poradni priebeh tehotenstva podľa našej praxe neovplyvňuje, rovnako ako ani priebeh pôrodu. Samozrejme, s eventuálne stúpajúcou závažnosťou ochorenia Covid-19, narastajú riziká aj pre tehotnú, nakoľko každé vážne akútne ochorenie môže priebeh tehotnosti i pôrodu ovplyvniť.

Tehotným prispôsobujeme prenatálne poradne,  kedy vieme zabezpečiť dôslednú ochranu ostatných tehotných a pacientiek. Súčasne nesmieme starostlivosť zanedbať, lebo bezpečnosť tehotnej a plodu je aj pri pozitivite na koronavírus pre nás prvoradá.  Na druhej strane však treba povedať, že z hľadiska obáv tehotných a ich zvýšenej tendencii dodržiavať opatrenia a obmedziť mobilitu, je percento pozitívne testovaných tehotných stále relatívne nízke. 

V prvej vlne sme sa nestretli so žiadnou pozitívnou rodičkou. Prvú sme mali v Trenčíne v októbri. Našťastie je priebeh ochorenia u tehotných takmer vždy bez komplikácií, o čom sa vie už od jari a získavané skúsenosti, dáta a vedomosti tento fakt potvrdzujú. Preto pozitívne testované ženy, alebo tehotné s ľahkým priebehom ochorenia nepotrebujú žiadnu špeciálnu zdravotnú starostlivosť. 

Musí každá rodička absolvovať test na Covid - 19? Ide o antigénový, či PCR test?

Vďaka dostupnosti antigénových testov každá rodička i jej sprievodná osoba absolvuje pri prijatí test na Covid. Absolvuje ho aj každá akútne prijatá pacientka. Plánovane hospitalizované ženy absolvujú PCR test. 

Čo sa deje po pôrode s nakazenou rodičkou a dieťaťom?  Môže pozitívna rodička dojčiť svoje dieťa? 

Pri klinicky dobrom stave sú spoločne izolovaní bez vzájomnej separácie a s odporučením dojčenia. Každý iný variant závisí individuálne od zdravotného stavu rodičky resp. narodeného dieťaťa. Zatiaľ sme sa nestretli s tým, že by sa dieťa narodilo pozitívne alebo, že by sa infikovalo od matky. 

Matky aj po pôrode dodržiavajú potrebné opatrenia na minimalizáciu rizika prenosu infekcie na okolie,  vrátane svojho dieťaťa. Jednoznačne im odporúčame dojčenie, ktoré má aj v tomto prípade veľmi dôležitú výživnú i ochrannú úlohu a ťažko sa dá niečím nahradiť.

Z tohto pohľadu som veľmi vďačný personálu trenčianskej pôrodnice i neonatológie, že sme už od jari umožnili starostlivosť o tehotné, rodičky i novorodencov podľa skutočne vedeckých poznatkov bez separácie žien a detí a bez zákazu sprievodnej osoby pri pôrode. Som rád, že sa naša prax osvedčila, ukázala sa ako správna a dokázali sme ochrániť ostatné pacientky i zdravotnícky personál v maximálnej možnej miere.

Newsletter

Zaregistrujte sa do newslettra a získajte prístup k novinkám: