V pediatrii sa objavilo nové závažné ochorenie – PIMS spojený s Covid-19

Redakcia | 23. január 2021
PIMS a COVID _ 19

Čo je to syndróm multisystémovej zápalovej odpovede a prečo sú ohrozené deti?

Prejaví sa niekoľko týždňov po expozícii koronavírusom SARS-CoV-2. Podstatou choroby je oneskorená  imunitná odpoveď u disponovaných detí, ktorá vedie k rozvoju vaskulitídy a postihne predovšetkým myokard, ale môže sa rozvinúť do multiorgánového zlyhania. 

Čo je PIMS?

V apríli oznámili lekári vo Veľkej Británii prípady vážneho ochorenia asi u dvadsiatich mladých pacientov, z ktorých niektorých bolo potrebné liečiť na jednotke intenzívnej starostlivosti.

Deti mali v tele vážne zápaly. Zápal je normálna reakcia imunitného systému tela na boj proti infekcii. Ale niekedy môže imunitný systém preťažiť a začne napádať celé telo, a ak k tomu dôjde, je dôležité, aby deťom bola poskytnutá neodkladná lekárska pomoc.

Lekári sa obávajú, že v závažných prípadoch PIMS sa zápal môže rozšíriť do krvných ciev (vaskulitída), najmä do tých okolo srdca. Ak nie je liečený, zápal môže spôsobiť poškodenie tkaniva, zlyhanie orgánu, alebo dokonca smrť.

Niektoré príznaky PIMS sa môžu prekrývať s inými zriedkavými stavmi, ako je Kawasakiho choroba a syndróm toxických šokov. Niektorí ľudia tento stav označili ako „ochorenie podobné Kawasakimu“. Rovnako ako PIMS, komplikácie spôsobené Kawasaki môžu spôsobiť poškodenie srdca. Kawasaki má tendenciu ovplyvňovať deti mladšie ako päť rokov, zatiaľ čo PIMS ako sa zdá, ovplyvňuje staršie deti a dospievajúcich.

Dá sa PIMS liečiť?

Áno. Lekári vedia, na čo si majú dať pozor, a vedia urobiť testy, aby zistili, čo nie je v poriadku a akú liečbu majú dieťaťu poskytnúť. Aj keď si lekári nie sú stopercentne istí, či má dieťa alebo tínedžer PIMS, vedia, ako liečiť príznaky, ktoré sú s ním spojené. Lekári používajú rovnaký typ liečby na „vynulovanie“ imunitného systému pri liečbe PIMS aj Kawasakiho choroby.

Vedci dúfajú, že sa dozvedia viac informácií o tom, ako čo najrýchlejšie diagnostikovať pacientov a aké sú najvhodnejšie spôsoby liečby pre každého pacienta.  

Na aké príznaky by sme si mali dať pozor?

Existuje veľmi široká škála príznakov a deti s PIMS môžu reagovať veľmi odlišne.

  • Niektoré deti môžu mať vyrážku. ň
  • Niektoré môžu mať brušné príznaky, ako sú bolesti žalúdka, hnačky alebo nevoľnosť.
  • Všetky deti s diagnostikovanou PIMS mali vysokú teplotu dlhšie ako tri dni, aj keď to môže byť príznakom pri mnohých iných ochoreniach a samo o sebe nie je známkou PIMS.

Najdôležitejšie je pamätať na to, že  každé dieťa, ktoré je ťažko choré, je potrebné rýchlo liečiť - bez ohľadu na chorobu. Ak má dieťa teplotu 38⁰ alebo vyššiu, má studené ruky a nohy a je ospalé, zavolajte svojho praktického lekára alebo linku 112. Ak príznaky pretrvávajú a nedokázali ste sa spojiť s praktickým lekárom alebo linkou 112, vyhľadajte najbližšiu pohotovosť .

"Takmer všetky tieto deti sa odvtedy uzdravili. Niektoré sú sledované kvôli možným problémom so srdcom spôsobeným zápalom.“, uvádza portál RCPCH (Royal College of Peadiatrics and Child Health). Lekári hlásili, že v posledných týždňoch zaznamenali veľké zníženie počtu prípadov, ale toto by sa mohlo zvýšiť, ak by sa prípady COVID-19 opäť zvýšili.

Zomreli nejaké deti na PIMS?

Tieto úmrtia sú skutočne veľmi zarmucujúce, ale lekári sa domnievajú, že úmrtia detí súvisiace s PIMS sú veľmi, veľmi zriedkavé. Oveľa viac detí zomiera každý rok na iné infekcie, ako je chrípka alebo dokonca ovčie kiahne.

Je PIMS spôsobený COVID-19?

Zdá sa, že PIMS súvisí s COVID-19, pretože väčšina detí buď mala vírus, alebo mala pozitívny test na protilátky, čo naznačuje, že boli infikovaní (aj keď sa v tom čase dieťa nezdalo choré). Ale veľmi malý počet detí s príznakmi PIMS nemal pozitívny ani test. 

Ako môžu lekári zistiť, či má dieťa PIMS?

V súčasnosti neexistuje test, ktorý by hovoril o tom, či má dieťa syndróm určite. Syndróm je súbor mnohých rôznych príznakov, ktoré môžu lekárom dať dohromady informáciu o tom, či niekto má alebo nemá určité ochorenie. Lekári vyhľadajú vzor príznakov týkajúcich sa PIMS a potom vykonajú ďalšie testy, ako je meranie krvného tlaku a analýza krvi, aby stanovili diagnózu. Vedci sa v súčasnosti snažia vyvinúť krvný test, ktorý by rýchlo určil, či má dieťa PIMS. 

PIMS v Čechách a na Slovensku

V Českej republike bol väčší výskyt PIMS-TS zaznamenaný od polovice novembra, v nadväznosti na vrchol druhej vlny epidémie. Ďalšie nové prípady zaznamenávame na prahu roku 2021, ktoré už súvisia s tzv. "Treťou vlnou" covid-19. Podľa portálu idnes.cz sa jedná o desiatky detí. Prvé prípady zaznamenali aj na Slovensku. 

Zdroje: 
www.rcpch.ac.uk
www.lf2.cuni.cz
www.idnes.cz/

Newsletter

Zaregistrujte sa do newslettra a získajte prístup k novinkám: