Gratulujem, čakáte DVOJIČKY! Na čo sa pripraviť?

Petra Hladká | 13. september 2022
čakáme dvojičky

Pred niekoľkými rokmi boli raritou. Dnes si prekvapivú správu o radostnom očakávaní viacerých detí naraz vypočuje stále viac žien. Prečo je to tak?

Ste tehotná a budete mať dvojičky. Aj keď ste takýto verdikt z lekárových úst pravdepodobne nečakali, je isté, že počiatočné obavy onedlho prekryje obrovské šťastie. Mať dve deti naraz je síce náročnejšie, ale spolu s vyšším počtom detí sa u vás neskôr znásobí aj počet úsmevov, pusiniek a nežných oslovení. Najprv však musíte zvládnuť tehotenstvo. 

Nečakané prekvapenie

Tehotenstvo s dvojičkami či trojičkami je iné, ako „bežná“ gravidita s jedným bábätkom v brušku. A ukáže sa to hneď na jeho začiatku v podobe neobvykle vysokej hladiny tehotenského hormónu (hCG) v krvi. Práve on stojí aj za vašimi rannými nevoľnosťami, ktoré, mimochodom, bývajú oveľa intenzívnejšie práve pri viacplodovej gravidite. A ak ste si na sebe okrem dvoch paličiek na tehotenskom teste nevšimli nič neobvyklé, prvý ultrazvuk v približne 8. týždni odhalí tajomstvo, o ktorom ste doteraz netušili ani vy sama. Budete mama. Dvojnásobná!

Tajomstvo ukryté v brušku

Za posledné týždne za vo vašom tele udiali zázraky. Vznikli vo vás dva životy a ako k tomu došlo, nevie v takomto ranom štádiu tehotenstva ani váš gynekológ. Totiž – nie sú dvojičky ako dvojičky. To či sú jednovaječné alebo dvojvaječné, závisí od viacerých faktorov. 

„Dvojvaječné“ dvojičky

Podľa štatistík, až dve tretiny všetkých dvojčiat sú dvojvaječné (dizygotické) a vzniknú vtedy, ak sú dve vajíčka oplodnené dvoma spermiami. Ide vlastne o dve rôzne deti s odlišnou genetickou výbavou, ktoré sa zhodou okolností vyvíjajú v maternici v rovnaký čas a môžu mať rôzne pohlavie. 

Vajíčka sa môžu uvoľniť z jedného vaječníka, no nastať môže aj situácia, kedy každý vaječník vyprodukuje vlastné vajíčko. Nemusí sa to diať v rovnakom čase a tak sa môže stať, že dvojvaječné dvojčatá majú odlišných otcov (v prípade, ak žena mala viac sexuálnych partnerov). 

Dvojvaječné dvojčatá môžu dokonca veľmi zriedkavo pochádzať aj z viacerých cyklov. Jedno z vajíčok je oplodnené v jednom cykle a to druhé počas ďalšej ovulácie. Mladšie z detí sa potom rodí súčasne so starším súrodencom.  

Jeden pár dvojičiek pripadá na 85 pôrodov. Zo 6 400 pôrodov sú jedny trojčatá. Šanca, že sa vám pošťastia štvorčatá, je 1 : 600 000 a pätorčatá sú ešte zriedkavejšie – 1 : 52 miliónov pôrodov.

„Jednovaječné“ dvojičky

Oveľa zriedkavejšie nastane situácia, kedy sa jedno oplodnené vajíčko rozdelí a vzniknú identické jednovaječné (monozygotické) dvojičky. Štatisticky sa tak stane v jednom z 1250 tehotenstiev. Tieto dvojičky vznikli oplodnením jedného vajíčka jedinou spermiou a o ich type rozhoduje čas, kedy došlo k rozdeleniu oplodneného vajíčka. Ak rozdelenie nastane do štvrtého dňa od oplodnenia, vzniknú dvojčatá, z ktorých má každé vlastný plodový obal aj vlastnú placentu. Pri rozdelení vajíčka medzi 4. a 7. dňom majú plody jednu spoločnú placentu a každé z nich má vlastný plodový obal. V prípade, že sa zygota rozdelí po siedmich dňoch od oplodnenia, sú plody v jednom spoločnom plodovom obale a majú len jednu placentu. 

Jednovaječné dvojičky majú úplne identickú genetickú výbavu a sú vždy rovnakého pohlavia.

čakáme dvojičky

Rizikové tehotenstvo od počiatku

Hoci sa vám v brušku ukrývajú dvaja drobci, nemusíte pociťovať žiadne tehotenské nevoľnosti. Dokonca sa môžete cítiť, akoby ste ani neboli tehotná. Myslite však na to, že každé tehotenstvo s viacerčatami je rizikové a aj zdanlivo bezproblémové tehotenstvo sa môže zmeniť z minúty na minútu. Aj to je dôvod, prečo budú vaše návštevy v ambulancii gynekológa častejšie ako pri klasickej gravidite. Áno, nosiť pod srdcom dve (alebo viac) deti je iné, ako čakať jedno. Pre telo ženy je takého tehotenstvo veľkou záťažou, s ktorou sa niekedy vysporadúva len ťažko. 

Riziká viacplodovej gravidity:

1. vyššie riziko predčasného pôrodu – hoci ideálna doba na ukončenie tehotenstva s dvojičkami je 38 týždňov, priemerná dĺžka tehotenstva s dvojičkami je 35 týždňov. Pri trojičkách je to ešte menej. Hoci lekári takéto tehotenstvo ukončujú najneskôr v 36. týždni tehotenstva (v Európe vždy sekciou), tri deti vydržia v brušku oveľa kratšie. 

2. tehotenská cukrovka – pre niekoho nepríjemné vyšetrenie, je však veľmi dôležité. Tehotná žena ho podstupuje medzi 24. do 28. týždňom gravidity, kedy nalačno vypije roztok glukózy. Lekár podľa výsledku potvrdí alebo vyvráti gestačný diabetes. 

Náš tip: Nájdite si laboratórium, kde vám dovolia primiešať si do roztoku prinesenú citrónovú šťavu, nechutnú sladkú tekutinu ňou (pri troche fantázie) premeníte na citronádu.

3. preeklampsia – ide o ochorenie ciev placenty. Objavuje sa zväčša ku koncu gravidity a predstavuje vážny stav, aj keď sa mamička cíti dobre. Je nutná okamžitá hospitalizácia. Príznakom je aj vyšší krvný tlak a neustupujúce opuchy končatín. Ochorenie sa definitívne potvrdzuje, ak niekoľko dní po sebe krvný tlak napriek liečbe neklesá a v odobratom moči bola potvrdená prítomnosť bielkovín. Plodom hrozí  nedostatočné zásobovanie krvou a kyslíkom!

4. ťažkosti tráviaceho a dýchacieho traktu – predovšetkým v treťom trimestri majú bábätká v brušku už len málo miesta a tlačia, kde sa dá. Problémy ustúpia zrejme až po pôrode.

5. predčasný odtok plodovej vody – je potrebné ísť okamžite do nemocnice. V prípade, že k nemu dôjde do 36. týždňa, zamierte rovno do nemocnice, ktorá disponuje špecializovaným perinatologickým oddelením. Bábätká prídu na svet do pár dní.

6. opuchy končatín – potrápia vás predovšetkým v závere tehotenstva.  Spôsobuje ich hromadenie vody v tkanivách. Pomôže vykladanie nôh do vyššej polohy a obmedzenie príjmu soli v potrave. POZOR – ak opuchy neustupujú, môže ísť o príznak preeklampsie!

7. zápcha – znížená pohyblivosť tráviaceho systému v tehotenstve je spôsobená nižšou tvorbou hormónu motilínu. Navyše, z potravy, ktorá sa v čreve drží dlhšie, sa vstrebe viac vody, čo vedie k tvorbe tuhšej stolice, zápche a problematickému vyprázdňovaniu. Pomôže vám zvýšený príjem tekutín a vlákniny. Po preháňadlách siahnite len po porade s lekárom. 

8. Twin to twin transfúzny syndróm (TTTS) –  vzniká výlučne u jednovaječných dvojičiek, ktoré zdieľajú spoločnú placentu. Syndróm spôsobuje nevyvážený tok krvi medzi plodmi v dôsledku abnormálnych cievnych spojok v placente. Jednoducho vysvetlené – určité množstvo krvi jedného dvojčaťa (tzv. darcu - donora) neustále prechádza cez placentu k druhému dvojčaťu (tzv. príjemcovi – recipientovi). Ak sa TTTS objaví, vážne ohrozuje nielen zdravie, ale aj životy oboch dvojčiat.

Syndróm miznúceho dvojčaťa 

Niekedy sa stáva, že viacplodové tehotenstvo skončí „len“ jedným bábätkom. A to aj vtedy, ak lekár videl na ultrazvuku biť dve (alebo viacero) srdiečok. 

„V deviatom týždni tehotenstva mi lekár oznámil tú najkrajšiu správu v mojom živote, že čakám dvojičky. Bolo to, akoby som vyhrala športku. Už som si predstavovala, ako rozmiestnim postieľky, keď som v trinástom týždni dostala studenú sprchu. Jedno z detí prestalo rásť a jeho srdiečko už nebilo...,“ spomína mama dnes už ročnej dcérky Lenky. 

Syndróm miznúceho dvojčaťa je pomerne častý a vyskytuje sa približne v 20 – 30 % viacplodových tehotenstiev. Najčastejšie k nemu dochádza v prvom trimestri a vtedy nie je druhé bábätko výrazne ohrozené. Odumretý plod sa v skorých štádiách tehotenstva obvykle vstrebe. Je dôležité, aby žena túto informáciu prijala a vyrovnala sa s ňou, aj keď je to veľmi ťažké.

„Moje predstavy o dvojičkách sa stali ilúziou počas krátkej chvíle. Keď mi lekár po bežnej kontrole oznámil, že jedno z detí nežije, myslela som si, že sa mi zrúti svet. Stále tu však bolo druhé bábätko a kvôli nemu som musela byť silná. Miešali sa vo mne pocity. Ale som vďačná, že mám dcérku. Koľko rodičov márne túži čo i len po jednom dieťatku?“ uvažuje mama malej Lenky.

Počúvajte svoje telo

Možno máte pocit, že váš močový mechúr sa od počatia vašich detí akosi zmenšil a odkedy vám narástlo brucho, bez zadýchania nedokážete dopovedať ani jednu vetu. Ani vaše členky už nevyzerajú ako kedysi. To všetko sú príznaky, s ktorými pri tehotenstve s dvojičkami musíte počítať. Ale pozor! Je to práve matka, ktorá cíti, že niečo nie je v poriadku. Nečakajte kým sa to zhorší a pátrajte po príčine. Aj zdanlivá banalita, môže vyústiť do veľkého problému.

„Ráno som sa zobudila na nejaké svrbenie. Najprv ma svrbela ruka, potom brucho a potom už celé telo. Myslela som, že som len niečo zjedla, no pre istotu som sa zdôverila mojej kamarátke. Tá ma okamžite odviezla k môjmu lekárovi a ten ma obratom poslal do nemocnice. Deti mi pravdepodobne zatlačili na vnútorné orgány, najmä na žlčovod,“ opisuje tehotenské ťažkosti Katka, ktorej diagnóza znela tehotenská cholestáza. Ide o poruchu funkcie pečene a žlčníka, kedy sa do krvi vylučujú žlčové kyseliny. Práve tie spôsobujú svrbenie kože. Katka dostala lieky a aj vďaka svojej duchaprítomnej kamarátke, sa dnes teší z dvoch krásnych synov. Všetkým budúcim „dvojmaminám“ odkazuje: „Tehotenstvo si užite a hlavne veľa oddychujte. Znie to ako kliše, ale po narodení detí budete na tieto chvíle už len nostalgicky spomínať!“ 

čakáme dvojičky

Nalaďte sa pozitívne

Tehotenstvo s dvojičkami je určite špecifické a iné. Vaše telo je predsa domovom hneď dvoch bábätiek. Na to, aby malo šťastný koniec, treba aj trochu šťastia, no rozhodujúci podiel na dobrom výsledku má pozitívne myslenie a precízna prenatálna lekárska starostlivosť. Naozaj všetko začína v hlave. A deti v brušku to cítia!

Newsletter

Zaregistrujte sa do newslettra a získajte prístup k novinkám: