CISÁRSKY REZ: Riziko pre matku i novorodenca
Nie mamičky, naozaj to nie je najpohodlnejšie a bezbolestné riešenie. Cisársky rez so sebou nesie riziká, ktoré pri prirodzenom pôrode nie sú.
Hoci cisársky rez môže byť v indikovaných prípadoch životy zachraňujúci výkon, jeho nadužívanie je spojené so zvýšeným výskytom komplikácií pre matku i dieťa.
CISÁRSKY rez: Aké sú RIZIKÁ? Je možnosť výberu spinál či narkóza?
Cisársky rez: Riziká pre matku
Pre matku predstavuje riziko komplikácií spojených s operáciou (poranenie orgánov, riziko infekcií, tromboembolizmus a pooperačných zrastov v brušnej dutine), komplikácií z anestézie, dlhšou rekonvalescenciou, ktorá môže narušiť kontakt matky s dieťaťom a takisto zvýšenie pravdepodobnosti závažných komplikácií každej ďalšej gravidity (abnormálnej placentácie a ruptúry maternice).
Cisársky rez: Riziká pre dieťa
Pre dieťa zvyšuje riziko respiračných komplikácií, ako aj pravdepodobnosť neskorších ochorení. Prečo? Deti narodené cisárskym rezom majú v tele menej užitočných baktérii, čo ovplyvňuje ich imunitu. Po cisárskom reze býva ťažšie prisatie dieťaťa.
Existujú faktory, ktoré zvyšujú riziko pôrodu cisárskym rezom. Medzi ne patrí:
- nízka povedomosť o rizikách cisárskeho rezu v populácii rodičiek,
- nesprávny (väčší) odhad veľkosti plodu na ultrazvuku,
- stres rodičky,
- strata intimity počas pôrodu.
Máte JAZVU po cisárskom reze? TAKTO sa o ňu starajte!
Najmenej cisárskych rezov na Slovensku je v Trenčianskej pôrodnici
Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) považuje za ideálny podiel cisárskych rezov v rozpätí 10 – 15 %.
Na Slovensku sa v r. 2016 percento sekcií dostalo pod hladinu 30 %. Zastavil sa tým negatívny trend, keď podiel cisárskych rezov stúpal, pričom najvyššiu hodnotu – 30,8 % – sme u nás zaznamenali v r. 2013.
Najnižší počet cisárskych rezov bol v r. 2016 v pôrodnici v Trenčíne (14,1 %), v Partizánskom (15,4 %) a v Kežmarku (15,5 %).