Ako postupovať, keď je snaha o bábätko pridlhá a bez výsledku?

Redakcia | 14. júl 2023
Nedarí sa nám otehotnieť...

Nedarí sa nám otehotnieť...

Túžba založiť si rodinu a mať deti je prirodzená. Mnohé páry otehotnejú raz-dva, ale sú aj  prípady, keď sa otehotnenie nedarí aj viac rokov. Na to, aby žena otehotnela, je nevyhnuté, aby obaja s partnerom boli zdraví a v poriadku.

Spermiogram: Vyšetrený musí byť v prvom rade partner

Po návšteve  pacientky u gynekológa s nemožnosťou otehotnieť začína séria vyšetrení. Skôr ako sa začnú vyšetrenia u ženy, je potrebné, aby partner navštívil urológa-andrológa, ktorý mu vyšetrí spermiogram, pretože ak sa zistí, že potrebuje liečbu a spermiogram nie je v poriadku, nie je vhodné u ženy robiť pre ňu zaťažujúce vyšetrenia a aplikovať akúkoľvek podpornú liečbu k otehotneniu. 

Podporná liečba neplodnosti

Ak je partner v poriadku, začínajú vyšetrenia u ženy aj s aplikáciou podpornej liečby. Ak sa otehotnenie nedarí, podstúpi žena laparoskopické vyšetrenie na zistenie priechodnosti vajíčkovodov. Až po absolvovaní týchto krokov je pár nasmerovaný do centier pre liečbu sterility, kde je poskytnutá komplexná starostlivosť obom partnerom. V každom prípade – čas hrá v týchto príbehoch tiež svoju rolu. 

Newsletter

Zaregistrujte sa do newslettra a získajte prístup k novinkám: