Odber vajíčok v procese umelého oplodnenia

Mgr. Jana Janáková | 21. May 2020
Odber vajíčok v procese IVF

Ako sa získajú spermie, je určite tiež každému jasné, ale zamysleli ste sa niekedy nad tým, ako dokážu lekári v centre vybrať vajíčka z tela ženy?

Na začiatok treba povedať, že nejde o jednoduchý zákrok. Má svoje pravidlá.

Niektoré ženy pred jeho podstúpením chcú vedieť len „rámcovo“, čo ich čaká, iné to zasa potrebujú vedieť dopodrobna. Odber vajíčok sa spravidla vykonáva v celkovej anestézii. Žena je na operačnej sále, pričom lekár ihlou cez pošvu napichne folikuly v jej vaječníku a odsaje z nich tzv. folikulárnu tekutinu. S touto tekutinou sa do ihly dostane zároveň aj vajíčko.

Žena sa nemusí obávať, všetko sa to odohráva pod ultrazvukovou kontrolou. Lekár vidí na ultrazvuku špičku ihly a taktiež folikuly, ktoré postupne napichuje. Takto odsáva tekutinu z folikulov z oboch strán – z oboch vaječníkov. Odber vajíčok by bolo možné vykonať aj cez kožu na prednej brušnej stene, no prístup cez pošvu je výhodnejší, pretože vaječníky spravidla ležia veľmi blízko pošvovej klenby, často na ňu priamo naliehajú.

Ako sa pripraviť na odber vajíčok?

 • Správne a presné podanie „štartéra dozrievania vajíčok“

Odberu vajíčok predchádza hormonálna stimulácia a podanie lieku, ktorý spustí poslednú fázu dozrievania vajíčok. Tento liek obsahuje vysokú dávku hormónu HCG. Je veľmi dôležité podať ho presne v tú hodinu, ktorú lekár určil. Odber vajíčok je totiž naplánovaný tak, aby po podaní hormónu HCG uplynula doba potrebná na ich dozretie, ale tesne pred tým, ako folikuly samovoľne prasknú. 

 • Predoperačné vyšetrenia

Nakoľko sa odber vajíčok spravidla vykonáva v celkovej anestézii, v centre asistovanej reprodukcie budú od ženy požadovať absolvovanie predoperačného vyšetrenia, ktoré môže pozostávať z odberov krvi, EKG vyšetrenia, posúdenie zdravotného stavu internistom, anestéziologické vyšetrenie a pod. Nezabudnite, že naplánovanie týchto vyšetrení nejaký čas trvá a taktiež výsledky vyšetrení majú obmedzenú platnosť.

 • Čo si vziať so sebou

Mám si priniesť košieľku a prezuvky? Budem potrebovať vložky? Kedy môžem pred operáciou naposledy jesť a piť? Na všetky tieto a podobné otázky vám najlepšie odpovedia priamo v centre. Všeobecne však platí, že je dôležité prísť nalačno (od polnoci nejesť, nepiť, nedať si ani žuvačku či cukrík), byť odlíčená a bez šperkov. Ak užívate nejaké lieky a nie ste si istá, či ich môžete užiť v deň odberu vajíčok, vezmite si ich so sebou do centra a opýtajte sa lekára.

Tip MAMA a ja 

Na dokonalú manikúru zabudnite – nechty si ešte doma odlakujte alebo si nechajte odstrániť gélovú manikúru. Lekári potrebujú vidieť, či vám nezačínajú modrieť, čo signalizuje problém.

Aké režimové opatrenia je potrebné dodržať po zákroku?

Samotný zákrok odberu vajíčok v celkovej anestézii trvá veľmi krátko, priemerne 10 minút, následne zostáva žena ešte pár hodín v centre na pozorovanie. Počas tohto obdobia môže pociťovať pobolievanie podbruška (ženy to opisujú ako menštruačné bolesti), dokonca sa môže objaviť slabé špinenie.

 • Po prepustení z centra odchádzate domov s dospelou osobou, ktorá písomne prevezme zodpovednosť za dohľad nad vaším zdravotným stavom na nasledujúcich 24 hodín.
 • Po zákroku sa môže vyskytnúť slabé špinenie, pretrvávajúce aj 2 – 3 dni po zákroku. Počas tohto obdobia je dôležité predchádzať vzniku možnej infekcie (neodporúča sa kúpanie, používanie tampónov, pohlavný styk...).

Do 24 hodín od odberu vajíčok: 

 • nešoférujte
 • nepite alkoholické nápoje
 • jedzte ľahké jedlá, malé porcie
 • čo najviac oddychujte
 • nepodpisujte žiadne právne dokumenty
 • nepoužívajte ostré predmety a nástroje, nepracujte vo výškach

Aké sú riziká odberu vajíčok?

Poranenia orgánov malej panvy pri odbere vajíčok bývajú veľmi zriedkavé (napríklad poranenie močového mechúra či krvácanie do brušnej dutiny). Ihla pri svojom prechádzaní stenou pošvy síce zasiahne drobné cievky, podobne, ako keď sa pichneme ihlou do prsta, ale k väčšiemu krvácaniu z pošvy dochádza len zriedka. Veľmi zriedkavé je taktiež zanesenie infekcie z pošvy do brušnej dutiny.

Čo sa robí s vajíčkami po ich vybratí z tela ženy?

Pri odbere vajíčok lekár odsáva folikulárnu tekutinu cez ihlu priamo do vyhriatych skúmaviek, v ktorých embryológ pod mikroskopom vyhľadáva vajíčka. Vajíčko je síce najväčšia bunka ľudského tela, ale meria len 0,1 mm  a okom je ťažko rozoznateľné. Vajíčko je obklopené mnohými vrstvami malých buniek (kumuly), preto pripomína slniečko.

Embryológ prenáša vajíčka aj s kumulami do živného roztoku – média. Nad kultivačným roztokom nesmie byť obyčajný vzduch, ale vzduch obohatený oxidom uhličitým (rovnaké je zloženie plynu rozpusteného v krvi, v telesných tekutinách...). Taktiež je veľmi dôležitá teplota 37 ºC, je to teplota ľudského tela. Preto embryológ uchováva vajíčka v termostate s riadenou atmosférou a ak potrebuje s vajíčkami manipulovať, musí pracovať veľmi rýchlo. V deň odberu vajíčok sa vykonáva aj oplodňovanie vajíčok spermiami manžela/partnera (prípadne spermiami anonymného darcu).

Je niekoľko spôsobov, ako „pospájať“ vajíčka so spermiami. Niekedy stačí iba dať ich spolu do jednej misky a spermia si sama nájde cestu do vajíčka, inokedy je potrebné vpichnúť spermiu priamo do vajíčka (metóda intracytoplazmatickej injekcie spermie). Voľba metódy oplodňovania závisí najmä od výsledkov vyšetrení spermií.

Čoraz častejšie sa v centrách asistovanej reprodukcie stretávame so ženami, ktoré absolvujú stimuláciu rastu vajíčok a ich odber za účelom zamrazenia svojich vajíčok na neskoršie použitie (social egg freezing). Ide o ženy, ktoré momentálne neplánujú tehotenstvo, či už z dôvodu kariéry alebo len preto, že roky pribúdajú, ich plodnosť sa znižuje a ony momentálne nemajú partnera, s ktorým by mohli otehotnieť. 

Vedeli ste, že?

 • V niektorých centrách odoberajú „nezrelé“ vajíčka a nechávajú ich dozrieť v laboratórnych podmienkach (in vitro maturácia oocytov).
 • Zamrazenie vajíčok je riešením aj pre onkologické pacientky. Odobratie vajíčok však musia absolvovať ešte pred začatím chemoterapie. Stav každej takejto ženy musí individuálne posúdiť lekár, pretože je dôležité zistiť aj to, či je dostatok času podstúpiť prípravu na odber vajíčok, či hormonálna liečba stimulujúca vaječníky nemá vplyv na onkologické ochorenie a či stav pacientky vôbec dovoľuje podstúpiť zákrok – odber vajíčok.

Pojmy, s ktorými sa môžete stretnúť:

 • folikul – obal, v ktorom rastie a dozrieva vajíčko
 • oocyt – vajíčko
 • OPU (pick up) – odber vajíčok

Newsletter

Zaregistrujte sa do newslettra a získajte prístup k novinkám: