Prvá návšteva IVF centra: Čo vás čaká?

Prvá návšteva IVF centra: Čo vás čaká?
26.7.2019 v kategórii Snažilky, autor Petra Hladká, foto: istockphoto.com

A je to tu. Deň D, kedy nesmelo beriete do ruky telefón a objednávate sa na úvodnú konzultáciu do CENTRA ASISTOVANEJ REPRODUKCIE. Neviete čo Vás čaká, ženie Vás len šialená túžba po bábätku.

Niet sa čoho báť, už pri vstupe IVF kliniky ostanete pravdepodobne prekvapení príjemným a kultivovaným prostredím. Súčasťou väčšiny takýchto zariadení je recepcia, kde dostanete základné inštrukcie o tom, čo Vás najbližšie minúty čaká. 

1. Základný spermiogram

Ešte pred osobným stretnutím s lekárom, navštívi muž špeciálnu miestnosť, kde si odoberie vzorku spermií. Už počas samotnej konzultácie tak dostanete prvotnú informáciu o koncentrácii, pohyblivosti a morfológii (tvarovej správnosti) spermií. Presné informácie vyšetrenia získate do 10 dní. 

Výsledkom spermiogramu môže byť:

 • Normospermia – všetky hodnotené parametre ejakulátu sú normálne
 • Oligozoospermia – znížený počet spermií
 • Asthenozoospermia – znížený počet pohyblivých spermií či zhoršená pohyblivosť spermií
 • Theratozoospermia – znížený počet spermií, ktoré majú normálny tvar
 • Nekrozoospermia – spermie v ejakuláte sú mŕtve
 • Azoospermia – v ejakuláte nie sú žiadne spermie.

Ak Vášmu partnerovi vyšli zhoršené hodnoty spermiogramu, nevešajte hlavu! Pravdepodobnosť, že budú mať dieťa je síce nižšia (ako u mužov s normálnymi hodnotami), v žiadnom prípade to však neznamená, že dieťa mať nemôžu.

Pred odberom ejakulátu je potrebné dodržať 2-5 dňovú pohlavnú abstinenciu

Muž by nemal byť chorý ani užívať antibiotiká.

Odber sa robí v diskrétnej a príjemnej odberovej miestnosti do špeciálneho sterilného kelímka. 

2. Kompletný hormonálny profil

Ide o jednoduchý odber krvi u ženy, z ktorého sa následne vykonáva komplexné vyšetrenie hormónov. Konkrétne - progesterón, LH, FSH, prolaktín, testosterón, estradiol a vyšetrujú sa aj hormóny štítnej žľazy. Možno vykonať aj vyšetrenie Antimülleriánského hormónu (AMH), ktorý vypovedá o celkovej ovariálnej (vaječníkovej) rezerve. 

Pred odberom krvi na prvej konzultácii nemusíte byť nalačno.

3. Konzultácia s lekárom

Úvodné stretnutie s lekárom trvá spravidla 30 – 60 minút a je dôležité pre obe strany. Vy sa dozviete aké možnosti liečby Vám môže ponúknuť daná klinika a lekár sa pokúsi odhaliť dôvody Vášho doterajšieho neúspechu.  

Na to, aby ste navštívili IVF centrum NEPOTREBUJETE výmenný lístok. Centrum pre liečbu neplodnosti si môžete zvoliť sami (bez ohľadu na odporúčanie Vášho gynekológa).

Návšteva centra pre liečbu neplodnosti neznamená, že automaticky podstúpite finančne náročnejšie IVF. Sú páry, ktorým pomôže naplánovanie pohlavného styku, či hormonálne tabletky. Ďalším sa pošťastí pri IUI (intrauterinná inseminácia, pri ktorej sa do dutiny maternice zavedú premyté a koncentrované spermie). Až po vylúčení či vyskúšaní týchto metód sa pristupuje k samotnému umelému oplodneniu. Lekárovi však musíte dôverovať – ten dokáže na základe výsledkov vyšetrení oboch partnerov posúdiť, ktorá liečba je pre Vás vhodná a ktorá, naopak, úplne zbytočná.

Čo si priniesť na prvú konzultáciu do IVF centra:

- ak ste už absolvovali nejaké vyšetrenia alebo zákroky, ktoré by mohli súvisieť s reprodukčným zdravím, lekárske správy z nich si vezmite so sebou.

- spíšte si s partnerom detaily o Vašom doterajšom snažení – pravidelnosť pohlavného styku, ako dlho sa snažíte o bábätko, a pod.

- menštruačný kalendár na základe ktorého bude mať lekár prehľad o Vašom menštruačnom cykle

- zoznam otázok, ktoré sa lekára chcete opýtať. Ak Vám niečo nebude jasné, nebojte sa lekára poprosiť o jednoduchšie vysvetlenie.

Čo sa Vás bude pýtať lekár v IVF centre:

 • ako dlho sa snažíte o počatie,
 • ako často máte pohlavný styk,
 • aké lieky a doplnky výživy užívate,
 • doterajšia liečba v súvislosti s neplodnosťou,
 • zdravotné problémy oboch partnerov, 
 • aký druh práce vykonávate – miera stresu, znečistenia prostredia, rizikovosti,...
 • aké choroby ste prekonali,
 • pravidelnosť a intenzita cvičenia. 

Okrem toho sa pripravte na otázky týkajúce sa začiatku puberty a schopnosti erekcie a ejakulácie (u muža) a otázky súvisiace s dĺžkou a pravidelnosťou menštruačného cyklu a predchádzajúcich tehotenstiev (u ženy). 

Súčasťou úvodnej konzultácie je aj ultrazvukové vyšetrenie malej panvy ženy. Ultrazvuk môže odhaliť rôzne anatomické aj funkčné odchýlky. Ultrazvukové vyšetrenie sa realizuje „zospodu“ cez pošvu. Je totiž presnejšie ako vykonanie ultrazvuku cez brušnú stenu.

Už Vaše prvé stretnutie s lekárom Vám napovie, či ste sa rozhodli pre správne IVF centrum. Na Slovensku ich je 13. IVF cykly sú na Slovensku len čiastočne preplácané zdravotnými poisťovňami a Vaša cesta za bábätkom zadarmo určite nebude. Ak Vám lekár nechce odpovedať na otázky, zvážte zmenu centra.

NÁŠ TIP: Úvodné konzultácie v IVF centrách sú v drvivej väčšine zadarmo. Mnoho párov preto absolvuje úvodnú konzultáciu hneď v niekoľkých centrách asistovanej reprodukcie a až tak sa rozhodnú pre to najvhodnejšie.

4. Naplánovanie ďalšej liečby

Hoci ďalší postup Vašej liečby bude jasný až po doručení výsledkov vyšetrení, ktoré Vám robili pracovníci IVF centra v rámci prvej konzultácie, už teraz Vám lekár vie povedať, ako bude (s najväčšou pravdepodobnosťou) vyzerať Vaša nasledujúca liečba.

Jej súčasťou bývajú aj ďalšie vyšetrenia – imunologické aj genetické. Na ich výsledky sa však čaká niekoľko mesiacov. Pripravte sa na to, že objednanie sa na tieto špecializované vyšetrenia je približne rovnako dlhé. 

Budem MAMOU?

Možno to na prvý pohľad nezdá, ale absolvovanie úvodnej konzultácie je pre Vás veľkým krokom na ceste za vytúženým drobčekom. Podľa miery úspešnosti, ktoré na svojich stránkach zverejňujú niektoré slovenské IVF centrá, šanca, že sa s pomocou odborníkov stanete rodičmi presahuje 60 %. A to nie je málo. Tak hlavu hore a hor sa do toho. Veď ste na to dvaja!