Drahý, musíš na spermiogram!

Drahý, musíš na spermiogram!
20.11.2018 v kategórii Snažilky, autor Alžbeta Řeháková, foto: istockphoto.com

Vyšetrenie kvality spermií je pri snažilkovaní kľúčové. Nezriedka sa ním začína ako jedným z prvých vyšetrení, keď žena príde za lekárom s tým, že sa už niekoľko mesiacov neúspešne pokúšajú o dieťatko.

Ako prebieha vyšetrenie a spermiogram? 

Na vyšetrenie muža posiela urológ alebo gynekológ partnerky. Pred odberom sa odporúča sexuálna abstinencia aspoň dva až tri dni. Ejakulát si muž odoberie masturbáciou v špeciálnej miestnosti v centre, kde má dostatočnú intimitu.

Iba vo veľmi výnimočných prípadoch sa môže odber urobiť doma, avšak kvalita spermií sa pri zmenách teploty pri preprave môže výrazne zhoršiť. 

Čo sa hodnotí na spermiograme?

Ejakulát sa odoberá do sterilnej nádoby a po uplynutí asi 30 minút sa začína vyšetrovať. Vyšetrenie robí špeciálne vyškolený lekár alebo laborant. 

Vyhodnocuje sa:

 • objem ejakulátu – 2 – 8 ml,
 • konzistencia – tekutá až želatinózna,
 • pH – 7,2 – 7,8,
 • farba – biela až žltá. 

Pod mikroskopom sa v špeciálnych počítacích komôrkach zisťuje u spermií ich:

 • počet  – nad 20 miliónov/ml,
 • životnosť – nad 75 %,
 • morfológia – či nie sú poškodené (potrebných je aspoň 30 % kvalitných spermií),
 • pohyblivosť – celková pohyblivosť nad 50 %, z toho progresívna pohyblivosť – smerom dopredu nad 15 %.  

Okrem týchto základných kritérií sa môžu hodnotiť ešte ďalšie voliteľné parametre. Ak spermiogram nie je v norme, musí sa minimálne raz alebo dvakrát zopakovať, pretože u každého muža kvalita spermiogramu kolíše. 

V rámci výsledkov spermiogramu sa môžete stretnúť s termínmi:

 • Asthenozoospermia: nízka pohyblivosť spermií
 • Azoospermia: semeno neobsahuje spermie
 • Globozoospermia: spermie so zaguľatenou hlavičkou a bez akrozómu
 • Hematospermia: ejakulát s obsahom krvi
 • Kryptozoospermia: ide o stav, keď sa pri bežnom vyšetrení ejakulátu nenájdu žiadn spermie, ale po jeho centrifugácii je prítomných niekoľko spermií, ktoré možno použiť na  ICSI.
 • Leukocytospermia: ejakulát obsahuje biele krvinky (leukocyty)
 • Nekrozoospermia: ejakulát neobsahuje živé spermie
 • Normozoospermia: semeno normálnych parametrov
 • Oligozoospermia: nízka koncentrácia spermií
 • Teratozoospermia: prítomnosť veľkého množstva spermií s abnormálnym tvarom 

Čo v prípade, ak výsledky spermiogramu nie sú v poriadku? 

Pátra sa po príčine a nastavuje sa vhodná liečba. Muž teda môže podstupovať ďalšie vyšetrenia, aby sa odhalila príčina neplodnosti či zhoršeného stavu spermiogramu. Ide napr. o odber moču, krvného obrazu, aby sa stanovil hormonálny profil, ale aj genetické vyšetrenia a pod. Niektoré ochorenia, totiž, môžu spôsobiť zhoršenú kvalitu spermií. Ich liečbou a odstránením problému sa môže dať spermiogram do poriadku. 

5 rád, ako sa pokúsiť o lepšie výsledky spermiogramu 

Ak neboli výsledky celkom podľa vašich predstáv, môžete zmeniť životosprávu, nasadiť režimové opatrenia a požiadať o opakované vyšetrenie.  

1. Zbavte sa nesprávnych návykov

To znamená – žiadny alkohol, cigarety, minimum kávy a ani notebook v lone. Hoci sa tak pracuje veľmi príjemne, prehrieva sa vám oblasť panvy a genitálií, a to semenníkom vôbec neprospieva. Mimochodom, notebook by na stole mali nechať aj dámy! Ani ich reprodukčnému zdraviu to neprospieva.

2. Zmeňte životný štýl 

Začnite sa viac hýbať a aktívne relaxovať. Najmä, ak máte sedavé a stresové zamestnanie, je dôležité, aby ste začali s pohybom. Spočiatku to môžu byť len prechádzky, striedanie voľnejšej a rýchlejšej chôdze. Časom pridajte obľúbený šport či cvičenie vo fitnescentre. 

3. Don´t worry, by happy... 

Skrátka – snažte sa vyhýbať stresu, nenechajte sa zbytočne vytáčať, neriešte, čo sa nedá vyriešiť... Vieme, ľahko sa to napíše, ťažšie vykoná, ale máte svoj cieľ a ten nech je vaším motivátorom. Vypnúť neustály chod myšlienok vám pomôže aj pokojná prechádzka parkom či relaxačné cvičenia alebo meditácie.  

4. Vitamíny, vitamíny

Do zdravého životného štýlu, samozrejme, patrí aj zdravá výživa. Zamerajte sa v jedálničku na potraviny, ktoré obsahujú vitamíny a minerály podporujúce plodnosť: kyselina listová, zinok, vitamíny skupiny B (najmä tzv. inozitol), magnézium, selén, jód, železo, vitamíny A, C, D, K... Nevarte z polotovarov, snažte sa pripravovať si tuzemské produkty (ovocie, zeleninu, mäso), vyhýbajte sa konzervantom a umelým prísadám. 

5. Držte svoju hmotnosť na uzde 

Aj nadmerná hmotnosť môže spôsobovať problémy s počatím. Od triviálneho, že sa vám zníži sexuálny apetít, až po závažnejšie – problém so spermiogramom, vznik civilizačných ochorení...