Umelé osvetlenie nám ničí spánok

Michaela Klamová | 11. júl 2022
Umelé osvetlenie

Hoci sa na nás z každej strany valia informácie o nevhodnosti používania svietiacich obrazoviek vo večerných hodinách, odpoveď na túto otázku nie je až taká jednoduchá.

Ľudia ako aj zvieratá, rastliny či huby majú cirkadiánny rytmus (ext. zdroj cirkadiálny rytmus), teda akési vnútorné hodiny, ktorými sa naše telo riadi. V ľudskom tele sa tieto hodiny nachádzajú v hypotalame, ktorý produkuje melatonín, známy aj ako hormón spánku. Aj keď majú tieto pomyselné hodiny svoj prirodzený vnútorný rytmus, sú taktiež ovplyvňované vonkajšími faktormi, teda svetlom. Najcitlivejšie sú na úsvite a súmraku, aby sa mohli dynamicky prispôsobovať zmene svetla počas celého roka. 

Umelé svetlo znižuje tvorbu melatonínu 

S príchodom žiarovky sme začali intenzívne meniť časy, keď sa svetlu vystavujeme a viaceré štúdie preukázali, že umelé svetlo tvorbu melatonínu skutočne znižuje. Výsledky však nie sú úplne jednoznačné. Jeden a pol hodiny umelého svetla pred spaním, napr. pozeranie do počítača, dokáže znížiť produkciu melatonínu aj na niekoľko dní. To však ešte nutne neznamená, že budete horšie zaspávať.

Istá štúdia zistila, že čitatelia klasických kníh zaspali o 10 minút skôr ako tí, čo čítali elektronické knihy produkujúce svetlo.

Ďalšia štúdia (ext. zdroj štúdia) pozorovala efekt produktov blokujúcich modré svetlo z monitorov. Účastníci, na ktorých zariadeniach bolo modré svetlo blokované, zaspávali priemerne iba o 3 – 4 minúty skôr ako tí, čo boli vystavení bežnému žiareniu obrazovky. Ovplyvnenie kvality a hĺbky spánku sa zatiaľ nepodarilo dostatočne preskúmať. 

POZOR na modré svetlo!
Prečítajte si tiež:

POZOR na modré svetlo!

Večer vypnite obrazovky

Melatonín v tele ovplyvňuje viacero procesov a zatiaľ netušíme, aké následky bude mať jeho pravidelné a dlhodobé znižovanie prostredníctvom umelého svetla. Zredukujte podľa možnosti večerné aktivity pred obrazovkami a zamyslite sa, ako tráviť večery s ohľadom na vaše vnútorné hodiny. Čítajte knihu, venujte sa partnerovi, hrajte hry, meditujte, no hlavne  zrelaxujte.

Zdroj: www.sciencealert.com

Newsletter

Zaregistrujte sa do newslettra a získajte prístup k novinkám: