Svetový týždeň dojčenia 2024: Podpora dojčenia pre všetkých

Redakcia | 6. august 2024
Svetový deň dojčenia 2024: Podpora dojčenia pre všetkých

Svetový týždeň dojčenia, ktorý sa každoročne oslavuje v auguste, je venovaný podpore a propagácii dojčenia. Tento rok nesie tému "Preklenúť medzery: Podpora dojčenia pre každého".

Cieľom tejto témy je zabezpečiť, aby všetky matky mali prístup k potrebnej podpore pri dojčení. Tento rok sa kladie dôraz na zlepšenie zdravotného systému a školenie zdravotníkov, aby mohli poskytovať lepšiu podporu dojčiacim matkám. To zahŕňa poskytovanie poradenstva počas tehotenstva, pomoc pri dojčení po pôrode a následnú starostlivosť​.

Laktácia sa rozbieha u mamičiek po pôrode spravidla prvé tri dni

Na slovíčko s laktačnou poradkyňou a sestrou novorodeneckého oddelenia Nemocnice Dr. Vojtecha Alexandra v Kežmarku Mgr. Antóniou Gelatovou.

Ako a kedy prebieha prvý kontakt, prikladanie dieťatka k prsníku mamičky?

Prvý kontakt matky a dieťaťa začína bezprostredne po pôrode, a to tzv. "bondingom", čo označuje priamy kontakt "koža na kožu". Bonding je realizovaný v priestoroch pôrodnej sály, s trvaním približne dve hodiny, počas ktorých sa matka zbližuje s dieťaťom. V týchto prvých spoločných chvíľach si dieťa hľadá cestu nielen k prsníku, ale aj k mamičke. Bonding sa realizuje v prípade, ak to zdravotný stav matky a dieťaťa dovoľuje. 

Svetový deň dojčenia 2024: Podpora dojčenia pre všetkých

Koľko percent mamičiek odchádza z pôrodnice s rozbehnutou laktáciou?

Laktácia sa rozbieha u mamičiek po pôrode spravidla prvé tri dni. Po cisárskom reze býva neskorší nástup laktácie ako pri prirodzenom pôrode. Väčšina mamičiek však odchádza z pôrodnice už s rozbehnutou laktáciou. Každá matka je však jedinečná a intenzita laktácie nie je u každej rovnaká. Malé percento matiek nemôže dojčiť zo zdravotných dôvodov alebo iných komplikácii. Vo všeobecnosti môžeme povedať, že rozbehnutá laktácia po odchode z pôrodnice sa vyskytuje u približne 95 % matiek. 

Podáva sa materské mlieko aj bábätkám, ktorých mamy nemôžu dojčiť? 

Sú dve možnosti, kedy matky nemôžu dojčiť dieťatko, a to je buď problém zo strany matky, alebo problém zo strany dieťatka. V prípade matky to môže byť nedostatočné množstvo mlieka, prípadne problémy s prsníkmi či jej celkový zdravotný stav. Zo strany dieťatka môže ísť o nezrelosť, neschopnosť sať z prsníka či odlúčenie dieťatka od matky. Novorodenci sú v tomto prípade kŕmení odstriekaným materským mliečkom vlastnej matky alebo v prípade jeho nedostatku umelým mliekom. 

Dojčenie poskytuje mnohé výhody pre matky aj deti

„Dojčenie pre deti predstavuje ideálnu kombináciu živín, vitamínov, minerálov,  ktoré  podporujú vývin mozgu a celkový jeho rozvoj. Materské mlieko obsahuje protilátky, ktoré posilňujú imunitný systém detí a znižujú riziko vzniku infekcií, alergií, cukrovky a rôznych iných ochorení. Okrem toho dojčenie prispieva k vyššej väzbe medzi matkou a dieťaťom a pomáha matkám obnoviť svoj fyzický a duševný stav počas obdobia po pôrode,“ hovorí vedúca sestra novorodeneckého oddelenia z nemocnice AGEL Kropachy Mgr. Klaudia Tatarková.

V rámci kampane spoločnosti AGEL sa počas Svetového týždňa dojčenia mamičky mohli dozvedieť nielen o benefitoch dojčenia, ale aj o prekážkach v dojčení a o tom, ako ich prekonať 

Dojčenie: Ako sa v ženskom tele tvorí materské mlieko a čo je potrebné na jeho spustenie?

Dojčenie je jedným z najdôležitejších krokov pre zdravý začiatok života každého dieťaťa

Materské mlieko poskytuje všetky potrebné živiny, vitamíny a minerály, ktoré podporujú správny vývoj mozgu a celkové zdravie dieťaťa. Svetový deň dojčenia, oslavovaný od 1. do 7. augusta, kladie tento rok dôraz na zabezpečenie podpory dojčenia pre všetky matky, aby mohli svojim deťom poskytnúť tento nenahraditeľný štart do života.

Newsletter

Zaregistrujte sa do newslettra a získajte prístup k novinkám: