Štítna žľaza: Čo spôsobuje znížená či zvýšená funkcia?

MUDr. Marek Brenišin, PhD. | 16. marec 2022
Štítna žľaza

Ako ovplyvňujú poruchy štítnej žľazy ženské telo?

Štítna žľaza produkuje hormóny nevyhnutné pre správnu činnosť tela. Vďaka tyroxínu a trijódtyronínu naše bunky spracovávajú živiny a udržiavajú v chode procesy potrebné pre život. V minulosti sa vyskytovalo veľa prípadov porúch činnosti tohto orgánu, mnoho prípadov sa vyskytuje aj dnes. V tomto článku sa pozrieme na to, ako môžu ovplyvniť tehotenstvo.

Je to malý orgán uložený v oblasti krku, zložený z dvoch lalokov. Primárnou úlohou štítnej žľazy je produkovať hormón tyroxín, ktorý sa potom v bunkách mení na trijódtyronín, až ten sa stáva účinným hormónom, ktorý stimuluje bunky k správnej činnosti.

Pre správne fungovanie štítnej žľazy je nevyhnutný stopový prvok jód

Bez neho sa totiž hormóny v nej nedokážu správne syntetizovať a dochádza k ich zníženej produkcii. Zároveň, keďže štítna žľaza je stále stimulovaná k tvorbe tyroxínu, dochádza k jej zväčšeniu – strume. Znížená činnosť môže nastať aj pri autoimunitnej reakcii, keď telo „nechtiac“ napáda vlastné tkanivá, vtedy sa ale štítna žľaza obvykle nezväčšuje.

Príznaky nedostatočnej funkcie štítnej žľazy

Zahŕňajú únavu, ospalosť, problémy s trávením – zápcha, neznášanlivosť na chlad, suchú a studenú pokožku. Zároveň klesá libido a môžu sa vyskytovať problémy s otehotnením. Vlasy sa menia na suché, lámavé a môžu vypadávať. Klesá krvný tlak a srdce spomaľuje svoju činnosť.

Zvýšená funkcia štítnej žľazy

Za zvýšenou funkciou štítnej žľazy obvykle stojí opäť chybná imunitná odpoveď namierená proti vlastnej štítnej žľaze. Graves-Basedowova choroba ( ext. zdroj Graves-Basedowova choroba) je sprevádzaná vytváraním protilátok proti štítnej žľaze, tie ale, naopak, neustále nútia tkanivo vytvárať hormóny, aj keď ich telo nepotrebuje.

Výsledkom je zvýšená činnosť srdca, vysoký krvný tlak, neznášanlivosť tepla, chudnutie, hnačky, opäť problémy s plodnosťou, u mužov dokonca aj s potenciou, či zväčšovaním pŕs. Veľmi typickým príznakom sú vypúlené oči, ktoré veľmi často vysychajú, keďže ich viečko nevie úplne prikryť.

Strumigény – ide o potraviny ako kapusta, brokolica či sója. Pri ich konzumácii buďte opatrní, ak sa liečite na štítnu žľazu. Ináč sa môžu užívať bez obmedzení.

Čo bude s mojím bábätkom?

Pomerne veľa párov má problém s počatím, pričom za tým môže byť nepoznaná znížená funkcia štítnej žľazy. Ak je problém v žľaze samotnej, hypofýza sa ju snaží stimulovať k správnej činnosti, no nežiaducim účinkom tejto snahy o nápravu je dočasné utlmenie činnosti vaječníkov a znížená šanca na uhniezdenie oplodneného vajíčka. Tento stav sa väčšinou zvykol napraviť pri liečbe hypofunkcie štítnej žľazy.

Ak je v tele málo tyroxínu, najkritickejším obdobím je prvý trimester, keď sa mierne zlepší funkcia obličiek.

To má za následok spontánne zníženie hladín jódu, čo môže viesť až k spontánnym potratom. Opatrnosť je dôležitá aj neskôr, nedostatok hormónov štítnej žľazy má negatívny vplyv na vyvíjajúce sa bábätko – cez rôzne vrodené chyby, spomalenie rastu, či dokonca úmrtie. Budúca mamička väčšinou pociťuje typické príznaky zníženej funkcie štítnej žľazy ako v období mimo tehotenstva.

Nebezpečenstvo je aj vo zvýšenej miere rozvoja prípadov preeklampsie či predčasného pôrodu, preto je liečba hypofunkcie štítnej žľazy kľúčová pre správny priebeh tehotenstva.

Pri zvýšenej funkcii štítnej žľazy sa vyskytujú najmä silné menštruácie, môžu byť aj problémy s otehotnením. Preto sa odporúča najprv liečiť štítnu žľazu a s otehotnením počkať 4 až 6 týždňov po ustálení hladín tyroidálnych hormónov.

Počas tehotenstva, okrem klasických príznakov zvýšenej funkcie štítnej žľazy, sa zvyšuje riziko potratov, no omnoho viac stúpa riziko preeklampsie a závažných komplikácií. Ohrozené sú aj bábätká, veľmi často sú u nich poruchy rytmu srdca, či zvýšené riziko syndrómu náhleho úmrtia dojčiat.

Napriek hrozivo znejúcim komplikáciám je ale šanca na tehotenstvo bez ťažkostí a zdravé dieťatko vysoká, ak sa dodržiava správna liečba. Tá patrí do rúk endokrinológa v spolupráci s gynekológom vedúcim poradňu. Väčšinou stačí nastaviť minimálne dávky liekov, dôležité sú ale najmä pravidelné kontroly.

Určite by si ženy nemali ordinovať nič samy. Voľnopredajné lieky a rôzne bylinky totiž môžu v tomto prípade napáchať viac škody než úžitku. Stále platí, že ak žena má pochybnosti, mala by navštíviť lekára. 

Som chlap, tiež sa ma týka štítna žľaza?

Hoci sa správne fungovanie štítnej žľazy sleduje najmä u žien, mnohí partneri by pri týchto riadkoch takisto mali zbystriť pozornosť. Problém s počatím totiž môže celkom pokojne ležať aj na ich strane.

U mužov so zníženou funkciou štítnej žľazy klesá tvorba testosterónu, či sa okrem klasických príznakov zníženej funkcie prejaví aj poruchami potencie, zníženým libidom. Najviac ale trpí tvorba spermií, ktorých je málo a ich pohyblivosť je znížená.

Naopak, u mužov s hyperfunkciou štítnej žľazy dochádza k nadprodukcii estrogénov, čo vedie opäť k negatívnym dopadom na mužskú plodnosť. Oproti zníženej funkcii je ale nadmerná aktivita štítnej žľazy omnoho viditeľnejšia, okrem porúch tvorby spermií sa totiž objavuje aj zväčšenie pŕs označované ako gynekomastia. Veľká časť neplodných mužov prekonala počas puberty epizódy zníženej funkcie štítnej žľazy, keď je jej správne fungovanie najkritickejšie.

Preto v prípade akýchkoľvek problémov a pochybností by nielen partnerka, ale aj partner mali vyhľadať okrem klasických „ženských“, respektíve „mužských“ lekárov aj endokrinológa, ktorý pomôže určiť, či problém neleží práve v produkcii tyroxínu. Dobrou správou nielen pre mužov je, že pri správnej liečbe sa tvorba spermií, chuť na pohlavný styk a aj výdrž upravujú do niekoľkých týždňov, až mesiacov.

Chlapom veľmi často bráni v návšteve lekára buď vlastná hrdosť, alebo strach, že v očiach partnerky, či rodiny budú označení za slabochov. Pritom čím skôr sa zasiahne, tým je vyššia šanca na nápravu stavu.

Môžem dojčiť pri poruchách štítnej žľazy ?

Veľa ľudí si myslí, že pri poruchách funkcie štítnej žľazy automaticky nemôžu dojčiť. Preto je tento mýtus dôležité uviesť na pravú mieru. Ženy s hypofunkciou štítnej žľazy vo väčšine prípadov dojčiť môžu, dokonca sú k tomu povzbudzované.

Dôležité sú pravidelné kontroly, aby boli dávky substitučnej liečby, čiže náhrady hormónov neprodukovaných štítnou žľazou adekvátne požiadavkám. Opatrný treba byť hlavne pri pacientkach trpiacich autoimunitnou tyroiditídou, pri ktorej je nutné zvážiť prínos a riziko dojčenia. Nedostatočná liečba zníženej funkcie štítnej žľazy môže viesť k nižšej tvorbe mlieka, preto ak má mamička pocit, že niečo nie je v poriadku, mala by kontaktovať lekára.

poruchy štítnej Žlazy

Pri zvýšenej funkcií štítnej žľazy je takisto možné dojčiť, avšak v tomto prípade je nevyhnutné, aby sa zamenili lieky za také, ktoré sú lepšie tolerované. V tomto prípade sa treba pripraviť na častejšie návštevy u lekára, najnovšie výskumy však ukazujú, že dojčenie je aj pri hyperfunkcii štítnej žľazy benefitom pre mamičku aj dieťatko a malo by sa vykonávať, ak je to možné.

Jediný dôvod, keď by žena nemala dojčiť, je užívanie rádioaktívneho jódu pri liečbe zvýšenej funkcie štítnej žľazy, keďže je riziko prechodu do materského mlieka.

Štítna žľaza a jej hormóny sú nevyhnutné pre správne fungovanie tela a výnimkou tomu nie je ani počas tehotnosti, či dojčenia. Stačí často malá odchýlka a problém môže byť na svete. No vďaka najnovším výskumom sa aj páry a najmä ženy s poruchami tvorby tyroidálnych hormónov môžu tešiť zo zdravého bábätka.

Newsletter

Zaregistrujte sa do newslettra a získajte prístup k novinkám: