ZÁPCHA: Ako si s ňu poradiť?
Zápcha – vyskytuje sa čoraz častejšie a spôsobuje ťažkosti stále väčšej časti našej populácie. Aké sú hlavné príčiny jej vzniku?
Jedným z vonkajších prejavov je nafúknuté brucho, ktoré možno jednoducho „zamaskovať“ voľnejším oblečením. Oveľa horšie sa však odstraňujú nepríjemné pocity a kŕče, ktoré nás môžu prenasledovať celé dni.
Trápi vás zápcha? Vyskúšajte túto kúru s ľanovým semiačkom
Zápcha:Aké sú príčiny jej vzniku?
Problém môže spočívať v nevhodnej strave alebo úplne zlej životospráve. Ďalším dôvodom existencie lenivosti čriev je nedostatok pohybu, slabosť črevných svalov, konzumácia potravy, ktorá nezanecháva veľa zvyškov alebo potláčanie nutkania na stolicu.
Otázkou však zostáva ako sa zápchy zbaviť. Ponúkame vám niekoľko tipov, ktoré vám zaručene pomôžu:
Z dlhodobého hľadiska treba do potravy zaradiť hrubú zeleninu, ktorá obsahuje rastlinnú celulózu, ďalej ovocie (hrozno, jablká, hrušky, broskyne, jahody), celozrnné obilniny a pečivo. Účinnými bojovníkmi proti zápche sú kyslá smotana, cmar, acidofilné mlieko a jogurty.
Kaša z ovsených vločiek a iné recepty proti zápche
- Problémov s vyprázdňovaním sa možno zbaviť každodennou konzumáciou kaše z ovsených vločiek, ktorej príprava je naozaj veľmi jednoduchá.
Potrebujeme: 4 lyžice ovsených vločiek, 8 lyžíc mlieka, 4 väčšie jablká, šťavu z jedného citróna, 4 lyžice mletých orechov, 1 lyžička ľanového semena. Pre istou si zopakujme aj jej prípravu. Ovsené vločky zalejeme mliekom a niekoľko hodín necháme odstáť. Pridáme postrúhané jablká, citrónovú šťavu, orechy a mleté ľanové semienka.
- Dobrým zvykom je pitie dvoch pohárov studenej vody nalačno každé ráno.
- Už naše staré mamy vedeli, že slivky namočené od večera vo vode je vhodné skonzumovať na raňajky. Odporúča sa vypiť aj vodu, ktorá z nich zostala a výsledok sa určite dostaví.
- Zabúdať nemožno na pravidelný každodenný pohyb. Najzdravšia je rýchla chôdza aspoň pol hodinu denne.
Nadúvanie, plynatosť, zápcha, či vredy. Je to aj váš problém? A čo pomôže?
Na zápchu bylinkami
Prostriedkom proti zápche sú aj liečivé rastlinky. Treba však upozorniť na dôležitosť presného dávkovania, pretože vo vyšších dávkach môžu byť bylinky pre naše telo škodlivé. Vďačným pomocníkom pri lenivosti čriev, je ker charakteristický okrúhlymi zelenými a neskôr čiernymi plodmi menom rešetliak prečisťujúci. Výluh, ktorý sa pripravuje za studena sa pije ráno a večer po jednej šálke.
Druhou alternatívou z radu liečivých rastlín je kombinácia čaju pripraveného z kombinácie feniklu, lipy a bazy čiernej. Proti zápche je liekom aj čajová zmes pripravená z piatich dielov kôry krušiny jelšovej, 3 dielov vňate zľatobyle, 2 dielov vňate pyšteka, kvetu bazy a plodu feniklu. Jednu lyžicu tejto zmesi namočíme do 1/4 litra vody večer a ráno uvedieme do varu, prikryjeme a necháme vychladnúť. Polovicu vypijeme ráno nalačno a druhú večer pred spaním.
Často sa zápcha rieši pomocou preháňadiel, ktoré sú dostupné v lekárňach. Účinok je rýchly, ale ich časté používanie vedie k ochabnutiu črevnej svaloviny a tým sa celá situácia ešte viac skomplikuje.
Na záver ponúkame dva jednoduché, ale účinné recepty, ktoré vám budú nielen chutiť, ale pomôžu aj v boji proti zápche.
Slivky so smotanou a orechmi
Potrebujeme: 200g sliviek, 1 lyžica hrozienok, 1 dl smotany, 1 lyžica orechov, citrónová šťava
Postup: Rozpolené slivky bez kôstok pokvapkáme citrónovou šťavou, pridáme hrozienka a polejeme smotanou. Dáme schladiť do chladničky, posypeme orechmi a podávame.
Domáci ovocný kefír
Potrebujeme: 100 g obľúbeného ovocia alebo ovocného kompótu, acidofilné mlieko (kefír)
Postup: Kompót spolu so šťavou alebo ovocie zmixujeme s kefírom, dáme vychladnúť do chladničky a podávame.