Ochorenia štítnej žľazy a tehotenstvo

redakcia Mama a ja | 29. marec 2018
štítna žľaza a tehotenstvo

Aká je liečba štítnej žľazy počas tehotenstva?

Čo sú to problémy so štítnou žľazou?

Ak vaša štítna žľaza produkuje príliš málo hormónu, výsledkom je ochorenie zvané hypotyreóza. Ľudia s hypotyreózou spaľujú energiu pomalšie a ich metabolizmus je tiež spomalený.

Avšak ak vaša štítna žľaza produkuje do krvného obehu príliš veľa hormónu, ochorenie, ktoré nazývame hypertyreóza, metabolizmus zrýchľuje.

Problémy so štítnou žľazou počas tehotenstva môžu byť veľmi vážne

Ženy s vrodenou predispozíciou, anamnézou ochorenia štítnej žľazy v rodine alebo inými autoimúnnymi ochoreniami ako diabetes typu 1 by mali žiadať doktora o skríning ešte predtým ako otehotnejú.

Matky by mali byť o problémoch so štítnou žľazou oboznámené, pretože u žien sa tieto problémy objavujú 8 x častejšie ako u mužov.

Hypotyreóza - znížená funkcia štítnej žľazy

U asi 5 % tehotných žien sa rozvinie hypotyreóza, ale jej príznaky môžu byť ľahko prehliadané, pretože sú podobné iným fyzickým a emočným zmenám prebiehajúcim v tehotenstve, ako priberanie na váhe, pocit únavy, opuchy.

Chyba pri liečbe hypotyreózy v tehotenstve je potenciálne veľmi nebezpečná, zvyšuje riziko predčasného pôrodu a vystavuje dieťa riziku vývojových problémov a problémov s učením. Hypotyreóza tiež môže zapríčiniť odlúčenie placenty od vnútornej steny maternice pred narodením dieťaťa (pretrhnutie placenty) a tiež ohrozuje zdravie matky i dieťaťa.

stitna zlaza a tehotenstvo

Liečba hypotyreózy v tehotenstve

Cieľom liečby je nahradiť chýbajúci hormón v tele tehotnej. Toto sa koná prostredníctvom levothyroxínu, synteticky vyrobeného hormónu štítnej žľazy. Liečba môže byť podávaná v tehotenstve i počas dojčenia.

Je mimoriadne dôležitá, pretože oboch, matku i dieťa, chráni pred ďalšími komplikáciami. Tehotná žena s hypotyreózou musí byť sledovaná a monitorovaná častejšie, aby sa zabezpečila správna hladina levothyroxínu. Počas tehotenstva musí byť dávka levothyroxínu zvýšená zvyčajne o 25-50 %. 

Hypertyreóza - zvýšená funkcia štítnej žľazy

Hypertyreóza je počas tehotenstva zriedkavým ochorením, ale neliečená môže spôsobiť vážne problémy matke aj dieťaťu. Môže spôsobiť potrat, neprospievanie dieťaťa v maternici, predčasný pôrod, vysoký krvný tlak, fyzické poruchy u dieťaťa a akútne problemy so zlyhávaním štítnej žľazy - stav, kedy stresová situácia alebo masívna infekcia môžu spôsobiť nebezpečný nárast hormónov štítnej žľazy.

Tehotné ženy s týmto ochorením sa cítia počas tehotenstva lepšie, pretože imunitný systém je potlačený, aby chránil dieťatko, ale ochorenie sa zvyčajne prvých pár mesiacov po pôrode opäť zhorší.

Hypetyreóza v tehotenstve je rovnako ťažko diagnostikovateľná, pretože mnoho normálnych zmien počas tehotenstva je podobných symptómom jej dysfunkcie, napríklad – návaly tepla, búšenie srdca, zvýšené potenie, zvracanie.

Ak ste tehotná a počet úderov srdca máte nad 100 za minútu, strácate váhu, mali by ste okamžite navštíviť doktora, aby vylúčil hypertyreózu.

Liečba hypertyreózy v tehotenstve

Na rozdiel od liečby hypotyreózy, cieľom liečby pacientov s hypertyreózou je znížiť hladinu hormónov štítnej žľazy v krvnom obehu.

Počas tehotenstva je medikamentózna liečba možná a mala by byť dávkovaná v čo najnižších množstvách. V niektorých prípadoch sa pristupuje k chirurgickému riešeniu problému, v prípade, že nastávajúca mamička má alergiu na liečbu alebo liečba z dôvodu možného poškodenia plodu nie je vhodná.

Operácia sa vykonáva v strede tehotenstva, kedy je riziko predčasného pôrodu najnižšie. Ďalšou bežnou liečbou hypertyreózy je podávanie rádioaktívneho jódu. Počas tehotenstva je však tento spôsob liečby nevhodný pre možné poškodenie nenarodeného dieťaťa.

Vyriešia sa problémy so štítnou žľazou po pôrode?

Keď sa dieťatko narodí, u žien, ktoré mali predchádzajúce problémy so štítnou žľazou môže dôjsť k recidíve ochorenia. U asi 7 % žien sa rozvinie zápal štítnej žľazy, niekedy sa tak stáva až do roka od pôrodu.

Toto môže spôsobiť jemnú dysfunkciu štítnej žľazy, ktorá trvá jeden alebo dva mesiace a môže byť sprevádzaná popôrodnou depresiou.

Ak ste už dieťatko porodili a vaše vyčerpanie a únava trvajú viac ako niekoľko mesiacov, mali by ste kontaktovať svojho lekára, aby spravil potrebný skríning, ktorý potvrdí alebo vyvráti problémy so štítnou žľazou.

Newsletter

Zaregistrujte sa do newslettra a získajte prístup k novinkám: