Tehotenstvo a štrajkujúca ŠTÍTNA ŽĽAZA

Tehotenstvo a štrajkujúca ŠTÍTNA ŽĽAZA
10.9.2019 v kategórii Tehotenstvo, autor MUDr. Peter Brenišin, foto: istockphoto.com

Štítna žľaza je čosi, čo ani nevnímame, kým nezačne robiť problémy. Niekedy sa rozhodne pracovať menej, niekedy „zvýši otáčky“. Každá odchýlka od normy spôsobuje určité komplikácie, ktoré môžu okrem iného ovplyvniť aj schopnosť otehotnieť, priebeh tehotenstva a dokonca aj zdravotný stav plodu.

Základnou funkciou tejto žľazy je produkcia hormónov (tyroxín, trijódtyronín), ktoré ovplyvňujú metabolizmus a aj ďalšie systémy v tele. Okrem týchto hormónov štítna žľaza produkuje aj kalcitonín, ktorý kontroluje hladinu vápnika v krvi.

Otehotnieť môže byť problém

Na problémy so štítnou žľazou niekedy upozorní práve márna snaha otehotnieť či poruchy menštruačného cyklu. Niektoré ženy výkyvom v cykle nevenujú pozornosť alebo o nich ani nevedia, pretože ak od mladosti užívajú antikoncepciu, nemá ich na výkyvy čo upozorniť. Problémy sa prejavia až vtedy, keď žena antikoncepciu vysadí a snaží sa otehotnieť.

Väčšina cyklov je totiž anovulačných, čiže bez uvoľnenia vajíčka, ktoré by mohlo byť oplodnené. Menštruačný cyklus je zvyčajne dlhší a krvácanie pomerne silné. K ďalším problémom, ktoré stoja na ceste k donoseniu dieťatka, je zvýšené riziko potratu či poškodenie plodu. Gynekológ preto pri podobných problémoch musí myslieť aj na možnú spojitosť s poruchou štítnej žľazy, takže žena by mala podstúpiť príslušné endokrinologické vyšetrenie.

Ak sa ochorenie štítnej žľazy odhalí a nasadí príslušná liečba, zvyčajne sa stav ženy upraví natoľko, že nemá problém otehotnieť a donosiť zdravé dieťa. Avšak počas celého tehotenstva je nielen pod dohľadom gynekológa, ale aj endokrinológa. 

Hoci sa ochorenia štítnej žľazy vyskytujú u mužov podstatne zriedkavejšie než u žien, ak má pár problémy s otehotnením, mal by vyšetrenie štítnej žľazy absolvovať aj muž.

Tehotenstvo s poruchou štítnej žľazy

Otehotnieť môže aj žena s poruchou štítnej žľazy. Takéto gravidity však majú zvýšené riziko potratu a možnosť výskytu vrodených vývojových chýb plodu. Tieto poznatky našli uplatnenie aj v pôrodníckej praxi – v rámci preventívnych prehliadok v tehotenstve sa robí medzi prvými aj vyšetrenie na zistenie hladiny hormónov štítnej žľazy.

V prípade zistenia odchýlky od normy je tehuľka okamžite odoslaná k endokrinológovi, aby mohol stanoviť správnu liečbu. Liečby sa netreba obávať, keďže sa podáva hormón tyroxín, ktorý je telu vlastný, a preto aj dobre znášaný. Začína sa od nižších dávok, ktoré sa postupne pozvoľna zvyšujú, až kým sa nedosiahne hladina potrebná pre správne fungovanie organizmu. Zvyšovanie dávok musí byť skutočne veľmi jemné, inak by sa vyvolal efekt podobný ako pri zvýšenej funkcii štítnej žľazy. Liečbu je potrebné dodržiavať presne podľa pokynov lekára, pretože inak dochádza k ohrozeniu vývoja plodu.

Ak sa problémy so štítnou žľazou objavia počas tehotenstva, žena je sledovaná a liečené endokrinológom, ktorý ju potom sleduje a prípadne lieči aj po pôrode. 

Jód je dôležitý

Pre správne fungovanie štítnej žľazy je potrebný dostatočný prísun jódu. Na Slovensku s týmto problém nemáme, pretože naša strava obsahuje dostatok jódu. Jód sa nachádza aj v jodidovanej soli, ktorá je bežne dostupná v obchodnej sieti, takže aj vďaka tomu sa u nášho obyvateľstva nevyskytujú problému spôsobené nedostatkom jódu.

stitna zlaza a tehotenstvo

V tehotenstve však môže dôjsť k zväčšeniu štítnej žľazy, pretože dočasne dochádza k zvýšeným stratám jódu. Zvýšená funkcia štítnej žľazy sa v tehotenstve môže objaviť u žien, ktoré mali nedostatok jódu aj v období pred otehotnením. 

Ak nejde o ochorenie štítnej žľazy, je látková výmena počas tehotenstva normálna, hoci v poslednej tretine gravidity sa zvyšuje asi o 20 %, čo sa vysvetľuje zvýšenou potrebou kyslíka pred plod. Svoju činnosť zvyšujú aj prištítne telieska (prištítne žľazy), aby organizmus tehotnej ženy dokázal lepšie vstrebávať vápnik z čriev. Zároveň sa znižuje vylučovanie vápnika močom.

Vďaka zvýšenej produkcii kalciotonínu sa znižuje odbúravanie vápnika z kostí. 

Jód preniká aj do materského mlieka, takže ho takto v dostatočnej dávke dostávajú aj dojčené deti.

Problémy so štítnou žľazou začínajú zvyčajne nenápadne

Nie je vždy ľahké ich odhaliť. Preto sa u tehotných robí vyšetrenie štítnej žľazy hneď na začiatku tehotenstva, no myslieť na štítnu žľazu treba aj pri problémoch s otehotnením. Najrozšírenejšou poruchou je nedostatočná činnosť štítnej žľazy, ktorá sa dá jednoducho vyriešiť dodaním chýbajúceho hormónu v tabletkovej forme. Podobne sa rieši aj zvýšená funkcia štítnej žľazy.

Zriedkavejšia, no komplikovanejšia je situácia, keď sa objaví autoimunitné ochorenie, pri ktorom organizmus tvorí protilátky proti svojej štítnej žľaze. V závažnejších prípadoch sa môže pristúpiť aj k podávaniu rádioaktívneho jódu alebo dokonca k operácii.

TIP MAMA a ja

Cítite sa často unavená, ste bledá, príliš vám kolíše hmotnosť a ani váš menštruačný cyklus už nefunguje ako hodinky? Požiadajte svojho gynekológa o vyšetrenie hormónov štítnej žľazy. Možno sa práve tak odhalí príčina vášho stavu.