Prípravy na Vianoce s úsmevom a v pohode: začíname!

Martina Pašková | 1. Dec 2017
Prípravy na Vianoce s úsmevom a v pohode: začíname!

Všetky to poznáme. Vianoce chceme mať dokonalé, všetko pripravené, s cieľom zabezpečiť výnimočnú atmosféru počas týchto jedinečných sviatkov pre všetkých členov rodiny.

Len občas zabúdame, že deň má iba 24 hodín a my iba dve ruky. Ako sa vyhnúť stresu a pripraviť sa na najkrajšie sviatky roka naozaj v pohode, vám teraz poradíme.

Na vianočné prípravy si urobte plán

Bezpochyby dôležitým mottom v tomto prípade je „nenechávať všetko na poslednú chvíľu“. A tiež je fajn uvedomiť si, že niektoré činnosti môžeme smelo presunúť i na iných členov rodiny. Akákoľvek hrdosť a presvedčenie, že všetko zvládneme samy najlepšie, idú teraz bokom. Toto je prvý krok k úspechu.

Advent sa v tomto roku začína 3. decembra, preto sa vám bude zdať akýsi kratší.

1. decembrový víkend (1. – 3. 12.)

Počas tohto víkendu máme ešte dovolené neupratovať, práve naopak. Je potrebné sa naladiť na vianočnú atmosféru. Posledný deň tohto týždňa patrí Mikulášovi, takže máme iba tieto úlohy:

Zabezpečiť všetko do mikulášskych balíčkov

S cukrovinkami to netreba prehnať, do balíčkov pokojne vložte i ovocie, oriešky a pre malých nezbedníkov varešku. S malou mikulášskou odmenou potešte i partnera, či rodičov.

Je fajn, ak už popredu sledujete akciové ponuky obchodných reťazcov a sladkosti na Mikuláša nakúpite pár dní vopred. Určite ušetríte nejaké peniaze, ktoré môžete použiť na nákup ďalších potrebných vecí. Ovocie si samozrejme nechajte na posledný deň, aby sa nepokazilo.

Tip na Mikuláša:

Vyrobte vlastnoručne deťom adventný kalendár. Ušite alebo kúpte 24 malých látkových vrecúšok, napíšte alebo prilepte na ne čísla od 1 do 24 a do každého vložte maličkú sladkosť, oriešky, lízanku, bonbón.

Vrecúška priviažte na špagát alebo ozdobnú šnúrku, vrecúška nemusia byť usporiadané podľa čísel. Takto pripravený adventný kalendár zaveste na okno v predvečer príchodu Mikuláša. Ale pozor, aby vás deti neodhalili.

Naladiť sa správne predvianočnou náladou na začínajúcich vianočných trhoch

Keď už budú mikulášske balíčky nachystané a starostlivo uschované pred malými zvedavcami, vyberte sa s rodinou na vianočné trhy, ktoré sú vo väčších mestách v tomto čase už v plnom prúde. Doprajte si varené vínko, punč, pečenú klobásku i lokše.

Tip MAMA a ja

Vianočné trhy ponúkajú množstvo krásnych a jedinečných darčekov, ktorými môžete pod stromčekom potešiť svojich blízkych

Vianočné trhy začínajú:

  • 24. 11. 2017 – Bratislava
  • 5.12. 2017 – Košice
  • 1.12. 2017 – Trnava
  • 3. 12. 2017 – Nitra
  • 28. 11. 2017 – Banská Bystrica
  • 24. 11. 2017 – Žilina

Pripravte si zoznam vianočných darčekov

A propos, najneskôr do Mikuláša by ste mali mať vytvorený zoznam vianočných darčekov.
Napíšte si, koho chcete obdarovať, a v akej hodnote. Uľahčí vám to potom samotný nákup, budete vedieť, v akých finančných limitoch sa môžete pohybovať. Najmä pri deťoch nezabudnite na to, že ich budú chcieť obdarovať i starí rodičia, príp. ďalší príbuzní.

Tak aby ste to „neprepískli“. Vhod je i dohodnúť sa vopred s ďalšími darcami, aby sa nestalo, že si deti pod stromčekom nájdu tri rovnaké darčeky.

Tip MAMA a ja

List Ježiškovi. Najkrajšie Vianoce sú, keď deti ešte veria, že darčeky nosí Ježiško. Napíšte spolu s nimi list, ak nevedia písať, môžu vysnívané darčeky i nakresliť. List spoločne odneste na poštu, alebo dajte do otvoreného okna.

Dozviete sa od detí, po čom im srdiečka pištia. Alebo využite už niekoľko rokov ponúkanú službu Slovenskej pošty. Prostredníctvom nej vaše deti dostanú od Ježiška i odpoveď.

Tieto veci by ste mali mať zvládnuté počas nastávajúceho víkendu. V pondelok pokračujeme ďalej.

 

Newsletter

Zaregistrujte sa do newslettra a získajte prístup k novinkám: