POZOR na pleseň v potravinách
foto: istockphoto.com
Pleseň v počiatočných štádiách sa dá ľahko prehliadnuť, napríklad aj na chlebe (najmä, ak je nakrájaný a zabalený v igelitovom obale). Často prehliadneme pleseň napríklad na arašidoch, sušených hrozienkach... alebo ak ju zbadáme na ovocí, len ju vykrojíme.
Pleseň v potravinách - toto by ste mali vedieť:
- nestačí vykrojiť kúsok plesnivej potraviny, musí sa vyhodiť celá, pretože plesne a ich produkty už môžu byť (a pravdepodobne aj sú) rozšírené po celej potravine,
- plesnivý kompót sa takisto musí vyhodiť kompletne, nestačí odstrániť pár pokazených kusov ovocia,
- ak nájdete na polici vedľa splesnivenej potraviny iné nechránené jedlo, neriskujte a preventívne ho takisto vyhoďte,
- chlieb a pečivo už nie sú ako tie poctivé spred sto rokov, ktoré vydržali týždeň. Kupujte pečivo len čerstvé a skonzumujte ho do 24 hodín, po 48 hodinách ho vyhoďte. Chlieb je ideálne skladovať nie v igelitovom vrecku, ale v boxe (škatuli) na to určenej, poprípade pod čistou plátennou utierkou, kde síce tvrdne, ale neplesnivie.
- ani pečivo neskladujte v igelitových vreckách a z veľmi starého pečiva nevyrábajte strúhanku (môže obsahovať plesne),
- nedávajte staré a plesnivé potraviny ako krmivo domácim zvieratám ani lesnej zveri,
- plesne si nevyberajú a napadajú tiež citrusové plody, jahody, zeleninu a mliečne výrobky.
- ovocie a zelenina s vyšším obsahom vody, ako sú uhorky, broskyne, paradajky, jahody sú kontaminované v celom plode. Treba ich vyhodiť!
- nesmieme zabúdať pravidelne čistiť chladničku, kde sa tiež dobre darí plesniam,
- na ovocí a zelenine s nízkym obsahom vody, ako je hlávková kapusta, mrkva, zemiaky, sa vraj môže pleseň odstrániť a potravina použiť na konzumáciu. Tu pleseň veľmi ťažko preniká tvrdým povrchom. Po očistení, by táto zelenina mala byť použiteľná na konzumáciu (to je ale na zvážení každého jedinca).
- nôž, s ktorým čistíme, sa nesmie dotknúť zaplesnej časti zeleniny, ak áno, tak ju kontaminujeme.
Prečítajte si tiež:
Ovocie a zelenina: Ako správne umyť, skladovať a zamraziť
Vykrojiť plesnivý kúsok nestačí!
Veľmi nesprávne je zoškrabovať pleseň z povrchu džemu, kompótu, pečiva a pod. V tomto prípade nie je šetrenie na mieste, lebo si vedome poškodzujeme zdravie.
S občasnou konzumáciou potraviny napadnutej plesňou (niekedy si ju nevšimneme) by si mal organizmus zdravého človeka hravo poradiť. Opakovaná, nadmerná a pravidelná konzumácia takýchto potravín je však mimoriadne nebezpečná. V takomto prípade hrozí poškodenie pečene, obličiek, alebo iné chronické ochorenie.
Prečítajte si tiež: