Chladnička - ako udržať poriadok a usporiadať potraviny

Redakcia | 9. január 2023
Poriadok v chladničke

Zapácha vám chladnička? Je čas ju dôkladne upratať.

Poriadok v chladničke je dôležitý  a to nielen kvôli udržaniu čerstvosti potravín, ale  aj ako prevencia proti šíreniu baktérií. Začnite tým, že odmontujete police a odnímateľné časti, ako sú boxy na vajcia, alebo ovocie. Tie poriadne umyte a osušte. Rovnako vyčistite aj vnútro chladničky. 

Rok s deťmi: Uprataná izbička
Prečítajte si tiež:

Rok s deťmi: Uprataná izbička

Existuje niekoľko prírodných prostriedkov, ktoré môžete použiť na čistenie chladničky:

 • Citrónová šťava: Citrónová šťava je silným dezinfekčným prostriedkom a dokáže odstrániť aj nepríjemné pachy. Stačí ju rozriediť v teplej vode a roztokom poriadne poutierať chladničku. 
 • Octový roztok: Octový roztok je účinný na odstraňovanie nečistôt a baktérií. Zmiešajte jednu polievkovú lyžicu octu s jednou šálkou teplej vody a máte hotový dezinfekčný roztok. 
 • Sóda bikarbóna: Sóda bikarbóna je rovnako veľmi účinná na odstraňovanie škvŕn a nečistôt. Zmiešajte jednu polievkovú lyžicu sódy bikarbóny s jednou šálkou teplej vody a roztokom vyčistite poličky. 

Majte na pamäti, že je dôležité používať mäkké handričky alebo špongie na čistenie chladničky, aby ste nepoškodili jej povrch.

Tu je niekoľko tipov na to, ako udržať poriadok v chladničke:

 • Udržiavajte teplotu chladničky v rozmedzí 2 až 5 stupňov Celzia.
 • Je dôležité si uvedomiť, že nie všetky časti chladničky sa ochladzujú rovnako. Napríklad, dolný regál chladničky je zvyčajne chladnejší ako horný regál. Vo všeobecnosti je hornej časti chladničky ideálnejšie uchovávať potraviny, ktoré sú menej citlivé na teplotu a je menej pravdepodobné, že sa budú rýchlo kaziť. Napríklad, zeleninu ako aj nápoje a mliečne výrobky. Dolná časť chladničky je zvyčajne chladnejšia a je vhodnejšia pre uchovávanie potravín, ktoré sú citlivé na teplotu a rýchlo sa kazia, ako sú mäso, ryby, vajcia a mäsové výrobky.
 • Udržujte chladničku čistú a dezinfikovanú pravidelným vyčistením.
 • Používajte hermeticky uzatváracie nádoby alebo vrecká na skladovanie potravín, aby ste zabránili vysúšaniu a znečisteniu potravín.
 • Označujte potraviny, aby ste vedeli, ktoré je potrebné skonzumovať ako prvé.

Majte na pamäti, že niektoré potraviny sa skladujú lepšie mimo chladničky, ako je napríklad cibuľa, zemiak, avokádo a banány. Stratili by svoju chuť.  

Toto sa vám z dm drogerie markt môže zísť

dm drogerie markt

 • Denkmit osviežovač do chladničky, 1 ks
  Osviežovač chladničky v tvare polovičného citróna vďaka extraktu z morských rias neutralizuje nepríjemné pachy v chladničke. Gélové zloženie viaže častice spôsobujúce zápach a zároveň zachováva vôňu potravín.
 • Denkmit prostriedok na kuchyne, 750 ml
  Dezinfekčný čistiaci prostriedok na kuchyne je skvelým pomocníkom vo vašej domácnosti. Ľahko odstráni mastnotu a nečistoty zo všetkých umývateľných povrchov v kuchyniach a účinne odstraňuje až 99,99 % baktérií, húb a špeciálnych vírusov. Zároveň zbavuje kuchyňu nepríjemných zápachov. 
 • Profissimo nerezová dóza na potraviny, 1 ks
  Nerezová dóza na potraviny je skvelým spoločníkom nielen na cestách. S vekom pre bezpečné uzatvorenie a flexibilnou priehradkou je ideálna na prepravu a skladovanie potravín. Vyrobené z pevnej, mrazu odolnej, nehrdzavejúcej ocele, bez chute a zápachu. Vhodná do umývačky riadu. 
 • Profissimo silikónový obal na potraviny, 2 ks
  Silikónový obal na potraviny je ideálny na uchovanie čerstvosti narezanej zeleniny, ovocia, otvorených pohárov, misiek alebo konzerv. Balenie obsahuje 2 fólie s priemerom 55 mm a 80 mm. Elastický materiál poskytuje vzduchotesné a hygienické uchovávanie. Je vhodný na viacnásobné, opakované použitie. Čistenie a údržba je jednoduchá, vhodný aj do umývačky riadu. 
 • Profissimo zatváracie mini vrecká, 50 ks
  Mini vrecká na patentové zatváranie sú praktickým pomocníkom v domácnosti. Vrecká v rozmeroch  9 x 14,5 cm a 13 x 15 cm ochránia vôňu a sú ideálne pre potraviny a rôzne domáce potreby. Ideálne na udržanie čerstvosti, na zmrazovanie, na skladovanie a na cesty.
 • Profissimo vrecká na mrazenie s uzáverom, 20 ks
  Vrecká na mrazenie potravín sú ideálnym pomocníkom na skladovanie a mrazenie potravín. S objemom v 3 veľkostiach – 10 x 1 liter, 5 x 2 litre a 5 x 4 litre. Vrecká sú elastické pri nízkych teplotách do  - 40 ° C a zároveň vo vodnom kúpeli použiteľné do 90 ° C. Praktický uzáver má dvojité tlakové klipy pre extra bezpečné uzavretie. Vrecká disponujú aj miestom na označovanie potravín. Praktické vrecká využijete aj pri cestovaní, napríklad do lietadla.

Newsletter

Zaregistrujte sa do newslettra a získajte prístup k novinkám: