Rok s deťmi: Uprataná izbička

Redakcia | 14. jún 2022
Uprataná izbička

Rozhádzané hračky, ceruzky pod stolom, omrvinky na posteli... Niekedy nás neporiadok v detskej izbe dosť vytočí, ale radšej naučte dieťa upratovať, ako po ňom neustále odkladať veci a zvyšovať hlas. Ako má vedieť, čo je poriadok, keď neporiadok vždy upracete na neho?

Izbička je pre dieťa kráľovstvom. Má v nej svoje najobľúbenejšie hračky, drobnosti, na ktorých mu záleží a je to priestor, kde sa cíti dobre. Aby ste nemuseli každý večer tento jeho brloh radosti dávať do poriadku vy, skúste dieťaťu ukázať, ako udržať poriadok.

Nie preto, že sa to musí, ale napríklad aj preto, že skôr nájde zabudnuté autíčko v boxe s hračkami, ako za hodené posteľou. Že v prvom šuflíku si vždy nájde červenú fixu, alebo modrú ceruzku, ktorú potrebuje, ak si všetky potreby na kreslenie bude ukladať práve tam. Dieťa pochopí, že poriadok nie je dobrý len preto, že to chcete vy :), ale že to bude mať jednoduchšie a krajšie vo svojom kráľovstve. 

Ako udržať poriadok v detskej izbe

1. Malé deti sa učia pozorovaním 

Zakaždým, keď sa spolu hráte, vysvetlite dieťaťu a aj ukážte, že po hre sa hračka uloží na dané miesto. Upratujte a robte tieto činnosti spoločne. Deti sa rady zapájajú a určite sa budú snažiť povysávať a utrieť prach z poličky rovnako, ako vy. Nevyháňajte dieťa, keď chcete upratať, zapojte ho. Aj keď to bude trvať dlhšie, neskôr sa vám to vráti, pretože tieto činnosti už bude mať „odskúšané“. Neplatí to len pre detskú izbičku, ale pre celú domácnosť. 

2. Poverte dieťa úlohou, ktorú zvládne

Nemôžete očakávať, že trojročné dieťa dôkladne utrie prach a vynesie smeti, ale dokáže si uložiť hračky do úložnej škatule a hádzať odpadky do koša. Majte očakávania primerané veku dieťaťa a každodenným opakovaním sa z vykonaných činností stane zvyk. 

Uprataná izbička

4. Vytvorte si  vizuálny „návod“, podľa ktorého sa dieťa bude orientovať

Návody, zoznamy a pravidlá fungujú lepšie, ak ich vizualizujete.

Pre malé deti, ktoré nevedia čítať ich nakreslite:
bábika – šípka – úložný box,
kniha – šípka – knižnica,
papierik od sladkostí – šípka – smetný kôš a podobne.
Takto pripravený zoznam činností, alebo pravidiel v detskej izbe pripnite na viditeľné miesto, aby si dieťa mohlo „pripomenúť“, kam dané veci uložiť.

Pri väčších deťoch spíšte zoznam:
Ráno – ustlať si posteľ, vyvetrať izbu, odložiť pyžamo
Večer – upratať si na stole, pozbierať veci zo zeme – ustlať si posteľ na noc a podobne.

Prečo to funguje? Lebo deti môžu zabudnúť a takouto jednoduchou pomôckou im nenápadne pripomeniete , čo majú urobiť a vyhnete sa nepríjemným konfrontáciám. 

Čím skôr začnete deti zapájať do práce v domácnosti, tým lepšie pre vás aj pre pre dieťa. Nerobte z poriadku modlu, ale spôsob, ako si zjednodušiť život a žiť v peknom čistom prostredí.   

Toto sa vám z dm drogerie markt môže zísť: 

upratovanie s deťmi

 • Profissimo zametacia súprava, 1 ks
  Vyrobená zo 100 % recyklovaného materiálu. Lopatka i metlička do seba zapadajú a vďaka závesnému očku ušetríte miesto v kuchyni, kúpeľni, špajze  či v inej miestnosti.
 • Denkmit vonné vankúšiky, 4 ks
  Môžete ich použiť v bielizníku, skrini na topánky, v komode, alebo ich vložiť do športovej a cestovnej tašky. Zaistia sviežu vôňu po dobu 8 týždňov.
 • Denkmit ošetrujúci sprej na nábytok, 400 ml
  Čistí povrchy vyrobené z dreva, plastu alebo skla. Vďaka antistatickému zloženiu nábytok účinne čistí, ošetruje a chráni nábytok pred opätovným ukladaním prachu a zároveň zanecháva príjemnú vôň
 • babylove dezinfekčné vlhčené utierky, 30 ks
  Používajú sa na dezinfekciu rôznych povrchov a predmetov v domácnosti. Sú vhodné na čistenie zdravotníckych pomôcok, teplomerov, hračiek a pod. Sú veľmi dobre znášanlivé s pokožkou.
 • babylove ochrana rohov, 4 ks
  Spoľahlivo a pevne drží na mieste a zabraňuje, aby sa dieťa zranilo na rohoch, hranách nábytku, dverách skríň, stoličiek, poličiek a iných objektov. Chránič je vyrobený zo starostlivo testovaných materiálov, bez obsahu PVC.
 • Profissimo utierka z bambusu a mikrovlákna, 2 ks
  Účinne čistí povrchy v domácnosti aj bez použitia chemických prípravkov. Utierka má vysokú úroveň absorpcie oleja a vody. Je ideálna na čistenie skla, dlaždíc, plastov, chrómu, nehrdzavejúcej ocele a farieb.

 

 

Newsletter

Zaregistrujte sa do newslettra a získajte prístup k novinkám: