Rok s deťmi: 10 dôvodov, prečo čítať deťom

Redakcia | 15. marec 2022
Ocko číta

Knihy sú spoločníkom, ktorý nesklame, je vždy k dispozícii a pomôže nám odpútať sa aj v tých najnepríjemnejších životných situáciách. Vštepiť deťom lásku ku knihám je vašim darom.

Najlepším spôsobom, ako to urobiť, je tráviť spoločný čas čítaním už od maličkého bábätka. Keď si myslíte, že vášmu dieťatku to nič nedá, lebo ešte nerozumie, mýlite sa. Vníma vás hlas, jeho silu a intonáciu, pozoruje obrázky, dotýka sa knihy a v neposlednom rade, trávi s vami spoločný čas. 

1. Čítanie patrí k účinným uspávacím rituálom    

Pre deti sú rituály dôležité. Opakovanie činností v určitých hodinách ich učí chápať štruktúru dňa a prispôsobiť sa jej. Po večeri a  voňavom kúpeli, nasleduje rozprávka a potom spánok. Kniha vo vašich rukách pre dieťa znamená, že je čas na oddych. Rozprávka pred spaním upokojí jeho myseľ.

2. Čítanie je kvalitne stráveným spoločným časom

V tej chvíli ste len vy dvaja. Prežívate spolu ten istý príbeh, reagujete na jeho dej a ste si veľmi blízko. Niet lepšej činnosti ako je čítanie. Dieťa môže pretáčať strany, držať vás za ruku, alebo ho pohladkáte, keď sa napäto strhne pri pasáži o drakovi. Nenechajte si ujsť tieto chvíle.      

3. Čítanie je zábava

Je to tak. Ak sa čítanie stane súčasťou pravidelnej rodinnej rutiny, naučíte svoje dieťa, že čítanie je zábava, nie práca, ktorú je potrebné vykonávať do školy. Dieťa bude vedieť, že v knihe ho čaká veľa informácií, nebude k nej pristupovať s dešpektom neskôr v škole. 

4. Čítanie zvyšuje mozgovú aktivitu

Deti, ktorým bolo čítané, majú väčšiu slovnú zásobu a pokročilejšie matematické schopnosti ako ostatné deti v ich veku. 

5. Čítanie rozvíja aj vizuálne schopnosti dieťatka 

Dieťa zameria zrak na jednoduché vzory na stránkach. Obrázkové knihy sú plné tvarov, písmen a farieb, ktoré môže vďaka knihe spoznávať. 

6.  Čítanie rozvíja fantáziu

Čo slovo to obraz, čo príbeh, to vlastné stvárnenie. Veď to poznáte. Koľkokrát ste po prečítaní knihy videli film a boli ste sklamaní? Pri čítaní si vytvárame vlastné predstavy a obrazotvornosť beží na plné obrátky. Veríme na čarovné a zázračné bytosti a chceme byť na strane dobra. Čítanie j úžasný svet fantázie, v ktorom sa vaše dieťa bude cítiť skvele! 

7. Čítanie znižuje stres

Je vlastne spôsobom relaxácie. Vypne hlavu od aktuálnych starostí a prinúti nás premýšľať o niečom inom. Rovnako to platí u detí – nezabudnite si knihu pribaliť do čakárne k lekárovi, na cestu autom alebo na výlet.    

8. Čítanie zlepšuje pamäť a koncentráciu

Dieťa pri čítaní pozorne počúva a zameriava pozornosť na jednu vec. Musí si zapamätať väzby jednotlivých postáv a postupnosť deja. Je to skvelý tréning pamäte, ak sa po prečítaní rozprávky s dieťaťom porozprávate a budete mu klásť aj otázky – ako sa volá princezná, prečo nemohla zostať na zámku, odkiaľ bol jej princ a pod. 

9. Čítanie rozvíja reč

Nové slová, slovné spojenia, práca s hlasom. Deti sú úžasné v napodobňovaní a verte, že bude opakovať slová, ktoré prečítate a zapáčia sa mu. Ako princ Bajaja, Placulienka...  Čítanie úžasným spôsobom obohacuje slovnú zásobu a rozvíja reč dieťaťa.  

10. Deti, ktoré čítajú, dosahujú v škole lepšie výsledky

Tu asi nemusíme nič dodávať. Túžba po vedomostiach a schopnosť hľadať súvislosti sa knihách odráža najviac. Investujte do budúcnosti vášho dieťaťa a čítajte mu!  

Nosievajte knihy so sebou ako súčasť výbavy spolu s ďalšími potrebnými vecami v príručnej taške počas prechádzok, na výlety či k lekárovi. Tak ich budete mať vy aj dieťa vždy poruke. 

Toto sa vám z dm drogerie markt môže zísť: 

 • babylove Premium plienkové nohavičky veľkosť 5, 40 ks
  Plienkové nohavičky poskytujú dieťaťu ochranu pred vlhkosťou počas dňa i noci po celých 12 hodín. Silné absorpčné jadro a suchá vrstva rýchlo pohltia vlhkosť a udržujú pokožku príjemne suchú. Ultra tenký pás umožňuje dieťaťu maximálnu slobodu pri pohybe a jemný materiál je obzvlášť nežný a šetrný k detskej pokožke. Plienkové nohavičky sa dajú veľmi jednoducho a rýchlo obliecť a vyzliecť, preto sa hodia pri trénovaní chodenia na záchod.
 • babylove vatové tyčinky s ochrannou zónou, 72 ks
  Bezpečnostné vatové tyčinky, vyrobené zo 100 % bavlny, vyčistia uši dieťaťa jemne a maximálne bezpečne. Dostanú sa len do bezpečnej hĺbky ušného priestoru.
 • SauBär pena do kúpeľa s vôňou černíc, 500 ml
  Pena do kúpeľa so sladkou vôňou černíc spoľahlivo umyje citlivú pokožku tela vášho dieťaťa. Extra jemná a krémovo ľahká textúra ošetruje pokožku, zatiaľ čo prírodné účinné látky zachovávajú jej hydratáciu. 
 • dmBio príkrm večerná mliečna kaša so špaldovými sušienkami, 190 g
  Vynikajúcu večernú mliečnu kašu si môžu vaše deti vychutnať v studenej ale aj teplej forme. Ako rodič oceníte lahodnú chuť ingrediencií z bio dynamického poľnohospodárstva a receptúru bez pridaného cukru, dochucovadiel a zahusťovadiel. Príkrm spĺňa požiadavky a vyhovuje potrebám detí od ukončeného 5. mesiaca.
 • SauBär farebný praskajúci kúpeľ, 15 g
  Perlivá a farebná zábava dodá svojím magickým praskaním tajomné kúzlo každému kúpeľu. Jemné zloženie je obzvlášť šetrné k pokožke a prispôsobené potrebám jemnej detskej pokožky.
 • alverde detský zubný gél, 50 ml
  Detský zubný gél so sviežou ovocnou chuťou je ideálny pre prirodzenú starostlivosť o citlivé mliečne zuby, trvalé zuby a ďasná. Obsahuje jemné čistiace telieska, ktoré jemne čistia a pôsobia proti tvorbe nového zubného povlaku. Vďaka prírodnému betaínu zvlhčuje ústnu sliznicu a zanecháva v ústach príjemný pocit.

Kúpite exkluzívne v predajniach dm alebo na mojadm.sk. 

Newsletter

Zaregistrujte sa do newslettra a získajte prístup k novinkám: