Peniaze ako nebezpečný „kazič“ vzťahu
Na začiatku manželstva vyzerá všetko ideálne. Jedna duša, jedno telo, žiadne hádky, všetko je možné a nič nie je nemožné. A zrazu bum! Peniaze ako bomba dokážu rodinnú pohodu roztrieštiť na kusy hádok, nedorozumení, vyčítania, aj zloby.
Príbeh prvý: MOJE A TVOJE
Márii sa od začiatku ich spolužitia zdalo zvláštne, že jej manžel svoj príjem nedáva, ale keďže automaticky vyplácal pravidelné mesačné poplatky, nemala odvahu namietať. Vyrastala v rodine, kde otec mame dával celú výplatu a bol rád, že sa zbavil zodpovednosti za udržiavanie chodu domácnosti. Naopak, Martin si z rodičovského domu priniesol iný model, a ten aj prakticky v manželstve uplatňoval.
Už pred narodením synčeka sa Mária snažila o diskusiu. Plánovala, na čo všetko budú peniaze potrebovať. Postieľka, kočík, výbava pre malého, plienky... Zdôrazňovala, že ich výdaje sa zvýšia a príjmy znížia, že možno nastal čas na zmenu hospodárenia v rodine. Martin však reagoval podráždene, nebol prístupný niečo meniť, už vôbec nie obmedziť výdaje na svoje nákladné hobby. Debata pravidelne končila fiaskom a Martinovou pripomienkou, že by sa konečne mala zaoberať aj niečím iným, ako šuchotaním bankoviek.
On, nespokojný a autoritatívny, jej vyčítal, že peniaze míňa neuvážene, veď jeho mama sa nikdy nesťažovala a vedela dokonca ušetriť. Občas hodil dvadsať eur na stôl s tým, že keby tušil, ako sa im láska zmení na bankovky, neženil by sa. Téma spoločného hospodárenia sa stala zárukou konfliktu, nevedeli sa nijako dohodnúť.
Smutná a bezradná sa rozhodla navštíviť manželskú poradňu, po niekoľkých sedeniach prišiel aj manžel. S pomocou odborníka sa konečne dokázali pokojne a otvorene porozprávať o vnútorných pocitoch a svojich predstavách, učili sa vzájomnej úcte, porozumeniu. Či Martin a Mária nájdu nový mechanizmus financovania domácnosti tak, aby vyhovoval obidvom, preverí až život sám. Ale prvý krok majú úspešne za sebou.
Prípad druhý: „Na začiatku manželstva sa dohodli, že číslo bankového účtu bude pre obidve výplaty spoločné.“
Vzali sa. Noro to nemal v živote jednoduché. Spolu s bratom vyrástli pod tvrdým výchovným dohľadom prísneho otca, ktorý veľa pracoval a držal rodinu celkovo nad vodou. Aj finančne. Mama s obľubou hľadela na dno pohárika častejšie a častejšie, stala sa z nej troska, nezamestnaná alkoholička. Chlapci vyrastali v presvedčení, že ženy sú nespoľahlivé a márnotratné bytosti. Hádky a krik boli na dennom poriadku, aj preto Noro pri prvej príležitosti z rodičovského domu odišiel. Dvojizbový byt kúpil na hypotéku, kým pustil nejaký cent navyše, musel ho dva, aj tri razy poriadne obrátiť.
Prečítajte si: Existuje recept na šťastné manželstvo?
S tým by sa Viera možno časom vyrovnala, trápilo ju však aj to, že takmer nikdy jej nekúpil kytičku z lásky, neprekvapil ju darčekom, nedovolil jej ani najmenšiu radosť v podobe kníh, ktoré kedysi tak milovala. To všetko boli podľa neho zbytočne vyhodené peniaze.
S príchodom bábätka do rodiny sa nádejala, že manžel dávku financií pre denné nákupy a potreby zvýši. Nestalo sa tak, aj napriek nevyhnutným výdajom na dieťa. Nesmela kúpiť nič, o čom by nevedel, inak by bol oheň na streche. Nemohla si v cukrárni dopriať ani zákusok, alebo si ho dala s takými výčitkami a čiernymi myšlienkami, že jej ani poriadne nechutil.
Vystrihovala kupóny na zľavy, behala po sídlisku, len aby zohnala lacnejšie veci a niekde si „prilepšila“. Neustále zdôvodňovanie prečo, načo a za koľko jej uberalo silu do života, premýšľala dookola, ako sa v Norovi mohla takto zmýliť. Čo to z nej urobil? Chuderu, čo žobroní o peniaze a potom ešte ponižujúco vysvetľuje dôvody, prečo kúpila drahé banány a nie lacnejšie jablká, prečo potrebuje prostriedok na čistenie toalety, keď sa dá vyčistiť aj inak. Absurdné.
Viera sa vyľakala. Napriek vysokoškolskému vzdelaniu, dobrému zárobku a úspešnému postaveniu v zamestnaní nebola schopná svoje utrpenie s „tyranom“ ukončiť. Utiahla sa do seba a nezmyselne sa upokojovala, že raz sa možno v tejto chúlostivej otázke ich spolužitia niečo zmení. Veď manžel naozaj nepije, nefajčí, a dcérku ma predsa veľmi rád...
Čo je ekonomické násilie?
Prečítajte si: Keď je doma dusno