Nikdy nie je náhoda, čo sa v ktorom roku udeje

Marta Adamjaková | 26. december 2022
Rok Matky

A keďže rok 2022 sa už pomaly ale iste končí, pozrieme sa spolu na to, čo všetko nám mal ukázať, čo nás mal naučiť a čo všetko by sme mohli zmeniť, ak by sme naozaj chceli.

ROK 2022 u jednej matky

Boje, hádky, predsudky, sankcie a rivalita. Toto bol rok 2022. A toto všetko, prosím pekne (napriek tomu, že sa biješ do hrude a protestuješ, že určite nie), je aj zrkadlom celého materstva. Veru tak. Takže matky, vezmite si svoju studenú kavej a sadajte ku koncoročnému zamysleniu Martuši Adamjačky. 

Otehotnieš.
Jednoducho jedného dňa otehotnieš a započínaš cestu matky. A to je taká prudká životná zmena, že sa na ňu chceš aj patrične pripraviť. Moja zlatá, to jediné, na čo sa môžeš a máš na tejto ceste pripraviť, je dosiahnuť maximálny stupeň uprdelizmu a aj určitý nadhľad. Pretože už len taká vec, ako je druh plienok, alebo typ prsných vložiek ťa dostane do stredu bojiska. Na jednej strane tam stojí úderka ekologických aktivistiek s látkovkami a pul gaťkami, na druhej strane stoja špecialistky na jednorazové plienky a ešte dakde zozadu počuť špecialistky na bezplienkovú metódu... 

A to nie je všetko. Chceš rodiť doma alebo v nemocnici? Máš si spísať pôrodný plán či nemáš? Vadiť sa s pôrodníkom či to radšej nechať tak? Zavinovať, nezavinovať? Nosiť, nenosiť? Dať cumeľ? Dať si večer decko vínka či radšej liter protiprdkavého čaju, z ktorého ťa zduje jak stepnú kozu, lebo tento čaj môže fungovať aj opačne...

Zrazu začneš cítiť a vidieť všetky tie hádky o NAJ spôsob počatia, pôrodu, spracovania placenty, dojčenia, boje o najlepšie umelé mlieko, čas pridávania tuhej stravy, uspávania, kúpania, o najlepší nastavený režim i krém na detskú riťku... Výchova a očkovanie, to je rovno téma na svetový konflikt. A takéto boje sú všade! 

Pravdivá buď, matka. 

To si vyber, čo sedí tebe, aj keby si neviem aké sankcie mala znášať. Nezakazuj si svoj „iný“ prístup len preto, že sa ti vysmievajú. Nezakazuj si „iný“ prístup len preto, že ti niekto vraví, že  to  naozaj zaručene nerobíš dobre. Dieťa je ten najlepší detektor lži. Ono zistí, kedy samu seba klameš. Ono to cíti. Ale aj to je súčasť materstva a poznávania. 

Tento rok ti mal ukázať, že boje sú všade. Ani medzi matkami to nie je inak. 

A ty, moja zlatá, nemusíš toľko bojovať. Môžeš sa uvoľniť. Nemusíš zháňať nové zaručené argumenty a najnovšie vedecké štúdie. Nikoho nepresvedčia. Je to tvoja vec. Je to tvoja cesta, tvoje spôsoby a tvoje špeciálne nástroje a vychytávky. Jak si chceš zobrať svoje deti aj na hajzel, tak si ich tam zober. Jak ich chceš nechať za dverami, tak ich nechaj. Jak chceš obúvať barefooty, obúvaj, ale nikdy nezabúdaj, že je to tvoja cesta a nie susedkina. Jej netlač pôvodné prírodné praveké princípy, lebo zas sa nájdeš v ringu so zaťatými päsťami.  

Nemusíš všetko žehliť,  nie si tu na misii „dokonalá služobnica“.

Môžeš si objednať pizzu, zaliať sáčkovú polievku, chodiť celý deň v pyžame, mať týždeň neumyté vlasy, kilečká navyše, aj porast jak prírodná Lesana. Sú to len obyčajné chlpy a obyčajné kilá. Ale jak sa raz nastavíš, že s chlpmi a s kilami navyše si zrazu menejcenná, tak ti nebude pomoci, moja drahá. 

Všetko toto je len dočasné. Je to kolotoč zmien, ktorým sa prispôsobuješ ty aj dieťa. Zmeny sú súčasťou tohto sveta. Tento rok ťa mal naučiť, že materstvo nie je žiadna bojová stezka a ani to po tebe nikto nechce. Po tebe sa chce len jedno: nacítiť sa na dieťa aj na seba a mať zas o kúštik viac všetko u prdele. Hovorí sa tomu aj uprdelistické materské nirvány alebo spokojné „nedokonalé“ materstvo.   

Marta

Newsletter

Zaregistrujte sa do newslettra a získajte prístup k novinkám: