Mama v zahraničí: Milujeme zimu

mama | 27. december 2017
Mama v zahraničí: Milujeme zimu

Nádhernú zasneženú krajinu, mráz štípajúci na tvári a vôňu pečených gaštanov na vianočných trhoch... Bohužiaľ, u nás, na severe Nemecka, v podstate nič z toho nemáme.

Kde si, sneh?

Zatiaľ čo sa Slovensko pred rokom borilo v kalamitách snehu a každý si užil sánkovačky, guľovačky i odhadzovania snehu – nám boli dopriate až celé dva dni dvojcentimetrového poprašku na chodníku. Toto množstvo sotva stačilo na potlačenie sánok, či prvého snehuliaka, z ktorého by dcérka mala potešenie. Proste, u nás nie je poriadne ani leto, ani zima, u nás je stále „vlažne“.

Zima na horách s dojčaťom
Prečítajte si tiež:

Zima na horách s dojčaťom

Takže, ak sa chceme s deťmi poriadne vyblázniť, ostávajú nám len dve možnosti – šup si zalyžovať na Slovensko, alebo vybehnúť do menšieho pohoria (od nás hodinu autom), kde je väčšia šanca na nejaký sneh. Naše deti najviac milujú guľovačku a sánkovanie a čo sa týka snowboardu a lyží, tak stále behajú s inštruktorom. Obaja starší lyžujú v rámci možností dobre, ale keďže máme 4 deti a občas chuť tiež si sami zalyžovať, je fajn, keď za 2 – 3 kusmi behá na svahu niekto iný.

lyžovačka deti

Deti zverím lyžiarskym inštruktorom

Nie som chobotnica, ustrážiť všetkých..., doma sa to dá, ale keď sa na svahu rozlezú do všetkých smerov, som bez šance. Máme veľké rodinné auto, napriek tomu mimo sánok pre najmladšiu, vlastný lyžiarsky výstroj deti nemajú. Vždy požičiavame priamo na svahu, lyže a aj snowboardy sú potom navoskované, deťom to nastavia a aj zvolia vhodné lyžiarky. Keď je problém, tak ich vymenia.

Poviete si – inštruktor, platený výstroj pre všetky deti, je to zaplatiteľné? Úprimne – pri veľkej rodine je drahé úplne všetko a to dvoma hotelovými izbami počínajúc a lyžiarkami končiac... Musíte si pripraviť poriadny rozpočet a potom to v realite už až tak neriešiť a užívať ši voľno, sneh a deti. Obidvaja pracujeme a to relatívne voľno a pokoj, aj za cenu vyšších nákladov, si skutočne raz za čas zaslúžime. Deti sú spokojné, inštruktor sa im venuje každému osobitne a nemusia sa deliť o pozornosť s (pre nich) otravným súrodencom, ktorý lyžuje na inej úrovni. Toto sa nám skutočne osvedčilo a nebudeme to meniť.

Manžel lyžuje veľmi dobre, ja už horšie, takže sa striedame, maličká má detské sánky a hrubý fusak. Minulé dva roky to na svahu prespala, tento rok by sme ju už radi postavili na lyže. Aj keď s jej povahou à la Angela Merkel (ako u nás doma s láskou hovoríme) – kútiky stále stiahnuté dole a rozhodovať sa len medzi variantom – revať alebo sa oduť – to vidím s jej výdržou na lyžiach dosť bledo. Ale možno nás princezná prekvapí...

sánkovačka v zime

Sánkovačka je TOP na vybláznenie

Tento rok sa nám podarilo zabookovať hotel priamo na svahu, tak uvidíme, ako to pôjde. Pred lyžovačkou deti vždy absolvujú prípravný kurz, rovnako aj my, rodičia, aby nás na svahu nedobehla svalovica. Je to veľmi fajn, chodievame vždy s priateľmi a ich deťmi ako partia, takže aj tento kurz absolvujeme spoločne.

Sánkovačka je niečo, čo deťom robí najväčšiu radosť. Zababušiť až po nos, termo bielizeň, poriadne topánky a hor sa! Kde sa v deťoch berie tá energia lietať dve-tri hodiny svahom hore-dolu bez zastavenia? Ale aspoň potom výborne spia... Korčuľovať s drobcami chodíme len príležitostne, aj keď halu máme neďaleko. Nie je to ich šálka kávy a býva tam neskutočne plno. Bohužiaľ, kvôli počasiu vonkajšie klziská v podstate nehrozia, čo je veľká škoda. Keď som bola malá, tie v Bratislave na námestí bývali čarovné... Ale to je už iný príbeh.

Hurá na sánky!
Prečítajte si tiež:

Hurá na sánky!

Newsletter

Zaregistrujte sa do newslettra a získajte prístup k novinkám: