FEJTÓN: Ha-ha-ha-hapčí!

Petra Babulíková | 27. Jan 2018
FEJTÓN: Ha-ha-ha-hapčí!

V tomto období, keď vonku mrzne mejkap, doma útočia radiátory a v nákupných centrách si veselo šantí klimatizácia, veru ťažko zostať zdravým.

Ak máte doma jedno dieťa, a to vám občas zvonka, z kolektívu alebo len tak, z roztopaše, prinesie domov soplík, kašlík či nebodaj zvýšenú teplotu, určite už ovládate záchranné stratégie.

Obdobie chorôb má mama pod placom

Pokojový režim, recepty na zdravie z mamičkovských portálov (vrátane všade vychvaľovaného cibuľového čaju, ktorý od detstva nemôžem ani cítiť, nieto ešte variť ho pre svoje milované deti), vysterilizovaná odsávačka či dve tony papierových vreckoviek (závisí od veku pacienta, jeho pudu sebazáchovy a pevnosti vašich nervov) a zábavný, no zároveň nevyčerpávajúci program pre dieťatko, ktoré toho bude mať aj tak o chvíľu dosť a bude (rovnako ako vy) túžiť po jednom – riadne sa vyblázniť na čerstvom vzduchu.

Ak choroba nepoľavuje, kúsok čerstvého vzduchu si môžete spolu odkrojiť cestou k lekárovi, kde dieťa v čakárni od iných detí dostane mutácie ďalších troch či štyroch chorôb.

A keď sa konečne dostanete do ordinácie, ani nestačíte ústa otvoriť, už vás a vašu unavenú ratolesť oprská kýchajúci lekár s ospravedlňujúcimi slzami v očiach. Nech žije zima!

Len aby sme aj my (rodičia) neochoreli

Scenár sa mierne komplikuje, ak soplík, kašlík či nebodaj zvýšenú teplotu počas prebdených nocí chytíte od dieťaťa vy – naoko neohroziteľní, no starostlivosťou vyčerpaní rodičia (príbeh priateľky, ktorá sa takto v teplotách starala o svojich šesť chorých detí a manžela, vám radšej ani nebudem rozprávať, lebo mi tu uprostred fejtónu ochoriete na beznádej a čierne predstavy o budúcnosti).

Skrátka a dobre, choroba je realita. V tomto období, keď vonku mrzne mejkap, doma útočia radiátory a v nákupných centrách (kam nás lákajú na povianočné výpredaje alebo možnosť vymeniť nevhodné darčeky za niečo menej nevkusné, menej farebné alebo menej obtiahnuté – týmto zdravím zemiakový šalát) si veselo šantí klimatizácia, veru ťažko zostať zdravým...

Možno by sa to celé vyriešilo húfnym odchodom do hôr, kde by sme my, rozmaznaní ľudia z mesta, strávili zimu pozeraním z okna, rúbaním dreva a rozprávaním si povestí o slovenských hradoch, ale povedzme si rovno – viete rúbať drevo?

Ak ochorie jedno dieťa, nepotrvá dlho a o chvíľu budú kašľať a smrkať všetky

Ak sa rozprávame o náročných, chorobou inšpirovaných scenároch, tak v rodinách s viacerými deťmi by vám tých povestí povedali hneď pár desiatok. Zodpovedne prehlasujem, že mať viacero detí je super – mám síce len tri (na rozdiel od mojej priateľky z predošlého odstavca), ale aj náš minikolektív zažíva veci, o ktorých sa nám s jedným dieťaťom mohlo len snívať (trojhlasné koledy, napríklad).

Ak však ochorie prvá z našich dievčiniek, vieme, že nepotrvá dlho a o chvíľu budú nielen spievať, ale aj kašľať, smrkať a vzdychať trojhlasne. Teda, ak máme šťastie.

Väčšinou totiž prvá dokašle, dosmrká a dovzdychá a keď sa už obúvate na konečne-prvú-prechádzku-po-siedmich-dňoch, rozkašle sa v predsieni druhá. Pár dní na to tretia... A keď už si myslíte, že koniec dobrý, všetko dobré, rozkašle sa manžel.

Pomóooc, môj chlap má nádchu!

Starostlivosť o manžela (teda, aspoň čo som počula) má so starostlivosťou o deti pramálo spoločného. Deti totiž neodmietajú odsávačku, statočne pijú sirupčeky, v noci si dávajú odmerať teplotku a cez deň sa snažia aspoň o kúsok detskej hravosti, radosti a trpezlivosti so sebou aj s ustatou mamičkou.

Manžel vraj  pri náznaku nachladnutia v panike nakupuje niekoľko škatúľ vreckoviek, aby ich mohol v priebehu pár hodín s dramatickým výrazom v tvári použiť a poukladať vedľa seba na posteľ, ako dôkaz svojho katastrofálneho zdravotného stavu.

Zabojujte proti CHRÍPKE!
Prečítajte si tiež:

Zabojujte proti CHRÍPKE!

Sirupčeky nechce a liekom nedôveruje (človek by si myslel, že mu vlastne vyhovuje byť chorým). Teplotu si meria sám, niekoľkokrát za hodinu, a keď sa hodnoty konečne dostanú nad 36,7 máva manželke víťazoslávne teplomerom pred očami a žiada 24-hodinovú starostlivosť (môj manžel je síce obetavejší, zdravší a menej patetický než ten, ktorého som práve vykreslila, ale tiež má občas svoje slabé chvíle).

Keď už ko-neč-ne vyzdravie aj manžel a život v domácnosti sa začína dostávať do svojich koľají (teda, ak niekedy vôbec v nejakých koľajách bol), treba sa sústrediť na jedno – prevenciu. Vitamíny, vetranie, žiaden zbytočný pohyb po obchodných centrách (zvlášť nie s deťmi), dostatok spánku a radosť zo života – a snáď vám zdravie vydrží až do najbližšieho ročného obdobia (veď jar a jej obľúbené alergické prejavy sú už za rohom). Tak teda na zdravie, priatelia!

 

Newsletter

Zaregistrujte sa do newslettra a získajte prístup k novinkám: