Nespadnite do vianočnej pasce

Marika Koscelníková | 5. Dec 2017
Nespadnite do vianočnej pasce

Stres pred sviatkami aj pod stromčekom? Psychológovia hovoria o takzvanej vianočnej pasci. Nastavujeme si ju sami tým, že máme veľké očakávania sviatočnej a príjemnej nálady.

Toľko príprav, kvôli jednému dňu. Toľko stresu kvôli darčekom. Toľko zmätku kvôli upratovaniu. Zaslúžia si to vôbec tie Vianoce? 

Gýčové Vianoce? No a čo. Deti ich milujú

Prednedávnom sme s  kamarátkami diskutovali o tom, či sú, alebo nie sú Vianoce gýčové. Tiež som patrila medzi ľudí, ktorým blikajúce svetielka a niekoľkometrové stromčeky v nákupných centrách nevoňali. Na prezdobené výklady a vianočné reklamy som sa dívala so zhovievavosťou človeka, ktorý si hovorí „Mňa nedostanete!“.

Dostali! Odkedy sa mi narodilo dieťa, na svietiace gýče sa pozerám inak. Očami mojej dcéry. Jej sa nezdá priskoro dívať sa v novembri na vianočný stromček, obdivuje makety saní a Dedov mrázov, páči sa jej dokonca aj spievajúci adventný veniec. Nerozumie slovíčku gýč a budem sa snažiť o to, aby sa Vianoce a celá tá krása okolo pre ňu nestali gýčom nikdy.

Vianoce nie sú len pre deti. To len my dospelí sa občas necháme znechutiť tým „humbukom“ okolo. Ako prežiť predvianočné obdobie bez stresu a v pokoji očakávať pekné sviatky?

S darčekmi to nepreháňajte

Ak patríte k ľuďom, ktorí stresujú už len pri pomyslení na kupovanie darčekov pre celú rodinu, skúste sa s blízkymi dohodnúť na symbolických daroch. Kto povedal, že vaša sestra musí nájsť po stromčekom najnovší iPhone a rodičia dovolenku v Rakúsku? Stanovte si sumu, ktorú na darčeky pre rodinu miniete. Nech sa Vianoce nestanú pretekmi o lepší, krajší, či drahší darček.

Aj ponožky, papuče a uterák potešia. Ak ale chcete niekoho v rodine prekvapiť a podarovať mu to, po čom túži, ale je to pre vás finančne náročné, poskladajte sa na dar s ostatnými rodinnými príslušníkmi. Výbornú inšpiráciu som nedávno našla na sociálnej sieti:

„Nakúpme vianočné darčeky od malých miestnych obchodníkov a živnostníkov. Napríklad od vášho suseda, ktorý predáva veci cez internet, od miestneho výrobcu šperkov, od dievčaťa, ktoré vyrába darčekové predmety, od kamaráta, ktorý má svoj obchod, od miestneho pekára, od chlapíka, čo má stánok na trhu. Zabezpečme, aby peniaze išli ku konkrétnemu jednotlivcovi a nie do nadnárodných spoločností. Takto dosiahneme, že MIESTNI ľudia budú mať lepšie Vianoce. Podporujme skutočných ľudí.“

Poobzerajte sa okolo a urobte pekné Vianoce nielen sebe, ale aj ostatným. Nemusíte stráviť hodiny behaním po anonymných, presvietených a hlučných nákupných centrách. Oceňte prácu tých, ktorých poznáte.

Veľké vianočné upratovanie robí 70 % domácností

Kto by nechcel mať doma počas sviatkov čistučko a voňavo? Okná sme schopné umývať aj keď je vonku pod nulou. Treba vyprášiť koberce, vyleštiť poháre, aj porcelánové drobnosti na polici. Sú ľudia, ktorým robí upratovanie radosť a sú aj takí, pre ktorých je nutným zlom. Ako je to s nami a vianočným upratovaním?   

vianočné upratovanie

Podľa výsledkov prieskumu spoločnosti Unilever robí pred sviatkami veľké upratovanie takmer 70 percent domácností na Slovensku a platí pravidlo: čím viac členov má domácnosť, tým viac sa musí všetko ligotať. Spomedzi ľudí, ktorí žijú sami, plánuje veľké upratovanie iba necelá polovica. Najviac si na čistom domove dávajú záležať ženy na materskej dovolenke a ženy v domácnosti.

Naopak, najmenej starostí s upratovaním si robia študenti a ľudia s najnižšími príjmami. Slováci si svoje povinnosti súvisiace s údržbou bytu príliš neuľahčujú, profesionálne služby využíva iba pol percenta všetkých domácností. Tento zlomok tvoria väčšinou ľudia z väčších miest na vyšších manažérskych pozíciách. Pokiaľ ide o zvyky pri predvianočnom upratovaní, na Slovensku medzi trojnásobnou mamičkou z vidieka a zamestnanou ženou z Bratislavy, ktorá rodinu nemá, veľké rozdiely nie sú“
, uvádza časopis Môj dom.

Zapojte do poriadkov celú rodinu. Aj tí najmenší sa potešia, keď im dáte do ruky handru a budú vás môcť napodobňovať pri utieraní prachu. Chlapom dajte do rúk vysávač a presné inštrukcie kde všade je nutné ho použiť. Po stručnom návode zvyčajne túto domácu činnosť zvládnu výborne.

Vianočné pečenie

S prípravou vianočných medovníčkov ste už možno začali. Aby boli na Štedrý deň mäkučké, musia si svoje  odstáť v komore či v škatuli na koláče. Ak patríte k tým, ktorým takéto práce nevoňajú, požiadajte o pomoc napríklad kamarátky.

Zorganizujte dámske popoludnie s prípravou perníkov a iných dobrôt. Nielenže budete mať napečené, ale strávite aj príjemný deň v spoločnosti ľudí, ktorých máte radi.

Ďalšou možnosťou je kúpiť si už hotové sladkosti. Odporúčam opäť sa poobzerať, či nie je niekto šikovný vo vašom okolí, o kom viete, že takéto práce mu idú od ruky. Domácky pripravené perníky a iné sladkosti chutia inak, ako tie kúpené z obchodu. Nie je v nich toľko éčok, farbív, konzervantov a navyše majú príchuť ochoty a snahy človeka, ktorý ich pre vás pripraví.

perníčky

Vianočná pasca  & Pokoj v duši

Vianočné sviatky sú sviatkami rodinných stretnutí a tradícií. Viacgenerečné stretnutia za jedným stolom môžu byť zdrojom zábavy, ale aj otvárania starých sporov. Napriek snahe zachovať doma pohodu a pokoj zavládne pod stromčekom nervozita a hádky.

Psychológovia  hovoria o takzvanej vianočnej pasci. Nastavujeme si ju sami tým, že máme veľké očakávania sviatočnej a príjemnej nálady. Snažíme sa byť usmievaví, prejavujeme si úctu, sme ohľaduplní a tolerantní. Práve naša priveľká snaha to všetko môže pokaziť.

Sú medzi nami ľudia, pre ktorých sú tieto sviatky naozaj strašiakom. Vianočné obdobie prečkajú osamelí so svojím smútkom v duši. Ak k vašim rodinným tradíciám za sviatočným stolom patrí aj jeden tanier navyše, spomeňte si na tých, ktorí by sa z neho radi najedli spolu s vami.

Duch Vianoc už pomaly ale isto ovládol všetky námestia, nákupné centrá a pomaly sa snaží dostať sa aj k vám domov. Nebojte sa ho a pokojne ho vpustite. Nech do vašej rodiny prinesie povestný pokoj v duši, ktorý vám vydrží minimálne do Nového roka. 

Newsletter

Zaregistrujte sa do newslettra a získajte prístup k novinkám: