DOJČENIE: Sú deti citlivé na maminu stravu?

Ing. Jana Guráňová odborníčka na výživu | 22. Mar 2018
DOJČENIE: Sú deti citlivé na maminu stravu?

Niektoré mamičky po pôrode zredukujú svoj jedálniček na minimum zo strachu pred tým, že by ich dieťatko mohlo mať tráviace problémy. Ako zistíte, či dieťa reaguje na zložky vašej stravy a aké je časové rozpätie, kým sa to, čo zjete, dostane do mlieka?

Faktom je, že mnoho bábätiek má  tráviace problémy či rôzne bolesti bruška bez ohľadu na stravu matky. Ich tráviaca sústava si musí zvyknúť na príjem jedla. Hoci sú tieto stavy nepríjemné (pre matku, aj pre dieťa), väčšinou odznejú samy od seba.

15 rád pre dojčiace mamičky
Prečítajte si tiež:

15 rád pre dojčiace mamičky

Zložky z jedla sa po konzumácii môžu v mlieku objaviť kedykoľvek v rozmedzí 1 – 24 hodín. Priemerná doba je okolo 4 – 6 hodín, čo ale záleží od mnohých faktorov.

Medzi ne patrí napríklad druh jedla, skonzumované množstvo, individualita metabolizmu a aj rozpätie medzi jednotlivými dojčeniami.

Mnoho odborníkov zastáva názor, že strava mamičky nemá priamy vplyv na to, ako dieťatko zareaguje na materské mlieko. Skúsenosti mamičiek však tvrdia opak a mnohé si všímajú, že po určitých potravinách je ich dieťatko nepokojnejšie, alebo sa u neho objavia tráviace ťažkosti.

Potraviny, ktoré môžu dojčeným deťom robiť problémy:

  • potraviny spôsobujúce nadúvanie: jedlá s obsahom sladkej a kyslej kapusty, brokolica, strukoviny, kukurica
  • potenciálne alergizujúce potraviny: mlieko a mliečne výrobky, arašidy
  • aromatické potraviny: cibuľa, cesnak, rôzne druhy korenín
  • perlivé nápoje, limonády, džúsy, energetické nápoje

Neexistuje však jednotné pravidlo, ktoré potraviny môžu dieťatku škodiť a ktoré nie. Je to veľmi individuálne, ale väčšinou platí, že pokiaľ daná potravina nevyhovuje matke, bude s ňou mať problém aj dieťa.
dojcenie

Všeobecne  nie je vhodné, aby mamička zo stravy paušálne vylúčila širokú škálu rôznych potravín kvôli neopodstatneným obavám. Ľahko sa tak môže ochudobniť o dôležité živiny.

Žena doma: Všetko ide do mlieka
Prečítajte si tiež:

Žena doma: Všetko ide do mlieka

Ako zistím, na akú potravinu je moje dieťatko precitlivené?

Každá mamička pozná svoje dieťa najlepšie. Veľmi rýchlo dokáže odsledovať, čo mu nevyhovuje. Popri starostlivosti o potomka a povinnostiach v domácnosti si však nemusí hneď spomenúť, čo jedla na raňajky alebo na večeru predošlého dňa.

V takom prípade je dobré viesť si potravinový denník, kde zaznamenáva skonzumované jedlo a prípadnú reakciu dieťaťa.

V prípade, že sa u dieťaťa objavia príznaky tráviacich problémov, je dobré podozrivú potravinu vylúčiť zo stravy aspoň na dva týždne. Potom ju možno skúsiť opätovne zaradiť. Ak sa budú príznaky opakovať, zaradí danú potravinu  neskôr.

Newsletter

Zaregistrujte sa do newslettra a získajte prístup k novinkám: