Mamy radia mamám: Dojčenie a RADY odborníčky!

Redakcia | 1. Feb 2018
dojčenie, laktačná poradkyňa

Dojčenie je prirodzené a krásne, praktické i ekonomické. No nie každej mamičke je dopriate dojčiť bez problémov! Tie z vás, ktoré sú v sladkom očakávaní, určite privítajú aj radu odborníčky na dojčenie, Mgr. Márie Kopčíkovej.

Všetkým mamičkám, ktoré sa pripravujú na dojčenie alebo práve v tomto čase „bojujú“ s (ne)dojčením, poradí psychologička a lektorka kurzov pre budúcich rodičov z Centra pre rodinu Kvapka, n.o. Mgr. Mária Kopčíková.

Nie vždy sa naše predstavy a očakávania naplnia. Dojčenie je síce prirodzené, ale častokrát nie sú veľmi prirodzené podmienky, v ktorých sa žena a dieťa po pôrode nachádzajú.

Ako sa pripraviť na dojčenie?

Do správneho receptu treba namiešať kus dôvery vo vlastné telo, že to bude vedieť, štipku dobrých rodinných dojčiacich príbehov a základné informácie o tom, čo – ako – prečo. A neopomenúť to najpodstatnejšie – sebadôveru.

dojčenie

Veľa sa v posledných mesiacoch hovorí aj na odbornej pôde o podpore raného kontaktu medzi mamičkou a bábätkom – o podpore bondingu, ktorý má zásadný význam aj pre dobré a bezproblémové rozbiehanie dojčenia.  To je akoby základ – keď dieťa nemá žena pri sebe, ťažko vie reagovať na jeho potreby a dojčenie je vždy nejakým spôsobom limitované.

Môžeme zhrnúť základné zásady dojčenia

Ak má mamička dieťatko pri sebe:

 • Dojčí ho na požiadanie, nemala by ho obmedzovať v tom, ako často bude na prsníku a ako dlho tam zotrvá. Niektoré novorodeniatka sú na prsníku „nonstop“, pretože okrem jedla tam dostávajú aj upokojenie.
 • Mamička by mala mať istotu, že dieťatko na prsníku naozaj pije, že pozoruje „pauzu v brade“ a má istotu, že dieťatko sa dostáva k mliečku.
 • Spočiatku je vhodné (a ako dlho to dieťa vyžaduje) pri každom dojčení ponúknuť oba prsníky a striedať polohy pri dojčení. Toto je prevencia proti tvoreniu hŕč a zatvrdlín – prsia sa vyprázdňujú často a rovnomerne zo všetkých strán.
 • Veľa času stráviť v kontakte koža na kožu, ovoniavať bábätko, túliť sa s ním, mojkať.
 • Pre uistenie sa o tom, že dieťa má dostatočný prísun mlieka sledovať pomočené plienky a stolicu (minimálne 6 jednorazových plienok za 24 hodín, pričom v  prvom týždni ich bude pravdepodobne viac a aj stolica bude častejšia).
 • Nepoužívať umelé náhrady prsníka – fľašu či klobúčiky.

Ak mamička z akéhokoľvek dôvodu nemá dieťa pri sebe:

 • Tráviť čo najviac času pri dieťatku, ak to umožňuje situácia, v kontakte koža na kožu.
 • Ak to situácia umožňuje, dojčiť dieťa na prsníku.
 • Ak dieťa nie je možné dojčiť na prsníku, mama by mala odsávať mliečko, min. 8-krát/24 hodín, vo dne aj v noci a nosiť ho dieťatku (mlieka je na začiatku málo, 7 – 12 ml, ale dieťaťu tento objem stačí, mliečka bude postupne viac).
 • Odsaté mlieko treba dieťaťu podať inak než fľašou – cievkou, striekačkou, lyžičkou – aby sa predišlo možným problémom s následným prisávaním dieťaťa.
 • Ak čokoľvek nie je v poriadku, mala by mamička kontaktovať poradkyňu pri dojčení, aby problém odstránili čo najskôr. Kontakty na poradkyne v jednotlivých regiónoch a mestách mamičky nájdu na internete alebo na www.mamaaja.sk.

 

ALKOHOL verzus DOJČENIE
Prečítajte si tiež:

ALKOHOL verzus DOJČENIE

 

 

 

 

 

 

 

 

Newsletter

Zaregistrujte sa do newslettra a získajte prístup k novinkám: