Ako dostať dieťa do škôlky za 5 minút

Redakcia | 23. august 2021
Ako dostať dieťa do škôlky za 5 minút

Neviete, či dať dieťa do škôlky? Či na celý deň? Alebo len doobedie? Alebo radšej vôbec? Veď najlepšie mu je u mamy... Ani ja som nevedela.

Po večeroch a nociach som rozmýšľala, aké škôlky a či vôbec. Veď doma mu je najlepšie. Môže budovať súrodenecký vzťah so svojím mladším bratom. Budem sa im venovať obom. Nájdem spoločné aktivity. Budeme chodiť von na prechádzky. Čakať ocka k vlaku.

Hm. Idylka. Asi týždeň to fungovalo. Alebo to boli dva?

Realita jednej mamy

Dieťa č. 1 búchalo ozajstné klince ozajstným kladivom do podlahy. Potom nechalo uschnúť plastelínu a večer ju tým kladivom rozbíjalo. Krásna hra. Prudko rozvojová.

„Dieťa, Ty musíš ísť do škôlky. Mám ťa rada, preto. Tvoj menší brat si vyžaduje pozornosť, venovanie. Sekundu na neho nepozriem a už rev na celú Petržalku. Ty si spoločenský, kolektívny typ. A odkedy mi moja mama vyvoláva, či už si v škôlke, lebo jej bolo tak ľúto, keď si oplákaval tie deti, čo museli ísť domov z ihriska a ostal si tam sám...Prepáč mi, že sa Ti nestíham plnohodnotne venovať. Vidím, že Ti už nestačím. Potrebuješ zmenu, prostredie, deti. Všetko.“

„Nie, nedám Ťa do škôlky. My to zvládneme všetci traja spolu doma. Nevadí, aj keď Ťa nezoberú nikam. Nie, nepôjdeš do súkromnej. Nekresťanské peniaze. Mamu Ti nikto aj tak nenahradí.“

„Pôjdeš tam. A hneď. Od zajtra!“

„Maminka si ťa nedá, synáčik. Ty si môj veľký chlapec. Ty si môj pomocník.“

„Polož to! Už som Ti hovorila, nechaj to tak. Počkaj s tými prstovými farbami na mňa. Nie, nemôžeš sa sám voziť výťahom. Nekrič, lebo zobudíš brata! Nepišti toľko. Už si ho zobudil...“

pôjdeš do škôlky

Opičia láska vs. vyčerpanie

Ak máte podobné protichodné myšlienkové pochody spojené s prudkými návalmi lásky, obetavosti a do  umorenia, počkajte si na Deň D. Ako ho spoznáte? Veľmi rýchlo. Minule som počúvala s úžasom kamarátku, ktorá mi hovorila, že ju syn vytočil tak, že hneď volala do škôlky, čo má oproti.

Ja som ju tromfla. Ja som svojho času obvolala 5 škôlok za 10 minút. To je efektivita! Za ďalších 5 minút som dohodla stretnutia s riaditeľkami v troch z nich aj obhliadky. Tie ďalšie dve sú obsadené do konca školského roka 2022 . Uvidíme, ako to dopadne. 

Dieťa č. 1 zaspalo. Už ťahá tretiu hodinu.
Dieťa č. 2 je hore. Dnes sa mu nechce. Rozmýšľam, či nezruším tie stretnutia. Nekonala som príliš rýchlo? Dieťa č. 2 sa najedlo. O chvíľu bol obsah jeho mini žalúdka v umývadle.
Dieťa č. 1 sa stihlo vygrcať ešte pred spánkom. Od jašenia pri obede so starkou (!) zletelo zo stoličky priamo pod stôl, až sa z toho zgrcalo. Paráda.

Do škôlky pôjde, bude to najlepšie pre nás všetkých

Keď synátor po troch hodinách vstal, premkla ma prudko mamičkovská nálada. Chcela som mu tak v dobrom dohovoriť. On dobre vedel, za čo.

„Kubko, mamička je smutná, čo si to urobil?"

„Prepáč, mama, prepáč. Ja ľúbim mama."

„Dobre, Kubi. Už sa nehnevám. Už to neurobíš?"

„Urobím mama, urobím. Prepáč."

A objal ma. No, neľúbte ho. 

Ale myslím, že do tej škôlky pôjde. Bude to pre dobro nás všetkých. Ak nás pravda, niekam zoberú. 

Newsletter

Zaregistrujte sa do newslettra a získajte prístup k novinkám: